UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Nowy dron izraelskiego Elbit Systems o nazwie Lanius : Mikrosamobójcze roje dronów mogą polować na wrogów w walce miejskiej

Mikrosamobójcze roje dronów Elbitu mogą polować na wrogów w walce miejskiej

Ponieważ drony stają się bardziej wszechstronne, mogą prowadzić więcej misji w miastach, co prowadzi również do pytań o wykorzystanie technologii w wojnie.

Nowy dron Lanius firmy Elbit Systems (zdjęcie: SCREENSHOT / ELBIT)
Nowy dron Lanius firmy Elbit Systems
(zdjęcie: SCREENSHOT/ELBIT)

Nowy dron izraelskiego Elbit Systems o nazwie Lanius łączy w sobie szereg technologii, które stawiają go w czołówce tego, jak drony przekształcają wojnę.

Jednocześnie doniesienia o dronie mogą rodzić pytania o to, w jaki sposób ta technologia może uczynić wojnę bardziej kontrowersyjną, ponieważ „roboty” odgrywają w niej większą rolę.

Im więcej armie i firmy obronne inwestują w nowe technologie, które umożliwiają zdalne zwalczanie – na przykład bez interakcji żołnierzy z cywilami – tym bardziej wydaje się to „wojną robotów„.

Elbit Systems powiedział, że Lanius jest „częścią robotycznego i autonomicznego rozwiązania bojowego Legion-X”. Elbit jest jedną z trzech największych firm obronnych w Izraelu i znajduje się w czołówce technologii obronnych.

Jego strona internetowa mówi, że dron „jest wysoce zwrotną i wszechstronną amunicją do wałęsania się na bazie dronów, zaprojektowaną do działania na krótkim dystansie w środowisku miejskim”.

Dron może badać i mapować budynki, latając wokół małych korytarzy i przez drzwi. Oznacza to, że może pomóc użytkownikowi znaleźć „interesujące miejsca dla możliwych zagrożeń, wykrywając, klasyfikując i synchronizując z rozwiązaniami Legion-X firmy Elbit Systems. Lanius może przenosić śmiercionośne lub nieśmiercionośne ładunki, zdolne do wykonywania szerokiego spektrum profili misji dla sił specjalnych, wojska, organów ścigania i HLS. ”

Mały dron ma ciekawy wygląd, który odróżnia go odinnych typów małych dronów w stylu quadcopter. Chociaż używa małych wirników, ma również dużą głowę podobną do robaka pełną optyki, prawdopodobnie pomagając mu lepiej „widzieć” i pomagając mu w misjach obejmujących mapowanie w pomieszczeniach.

Nowy dron Lanius firmy Elbit Systems (źródło: SCREENSHOT/ELBIT)Nowy dron Lanius firmy Elbit Systems (źródło: SCREENSHOT/ELBIT)

Drony Quadcopter zostały opracowane do użytku komercyjnego, ale wojsko szybko przystosowało te małe drony w stylu „taktycznym” do użytku z żołnierzami w terenie.

Zazwyczaj małe drony nie mają dużego zasięgu i nie mogą działać przez długi czas. Jednakże, gdy wojsko je przyjmuje, muszą być wytrzymałe i być w stanie działać w upale i zimnie, w przeciwieństwie do swoichkomercyjnychkuzynów, którzy mogą łatwo przegrzać się w środowisku pustynnym.

Kiedy wojsko i firmy obronne obeszły nieodłączny problem, że drony te mogą być łatwo uszkodzone, na przykład, gdy wirniki uderzają w gałęzie drzew, problemem stało się to, jak sprawić, by nie tylko przetrwały misje, ale także zrobiły to, czego potrzebują żołnierze.

LANIUS ma zarówno możliwości nadzoru, jak i „ataku”, kolejną dodatkową funkcję, której potrzebują nowoczesne drony.

Kiedy komercyjne drony, których ludzie używają do nagrywania ślubów i takie, zostały przystosowane do użytku wojskowego, pomysł polegał na tym, że mogą wykonywać misje obserwacyjne. Oznacza to, że żołnierze przykucnięci za ścianą, zamiast narażać się na ogień wroga, mogą wysłać małego drona, aby zobaczyć, co dzieje się w okolicy.

Gdy doda się nową technologię i sztuczną inteligencję do oprogramowania drona, może to pomóc w identyfikacji celów lub punktów zainteresowania. Na przykład dron może powiedzieć żołnierzowi, czy widzi wroga trzymającego RPG lub mężczyznę myjącego dach. Może pomóc w klasyfikacji celów.

A co, gdy dron ma możliwość zneutralizowania celu? W tym miejscu pojawił się pomysł dodania funkcji ataku do dronów.

Początkowo tego rodzaju drony były nazywane innymi nazwami, takimi jak „wałęsające się amunicje”, a ich głównym punktem było to, że miały wbudowaną głowicę bojową. To sprawiło, że były zbędne, więc albo musiały być używane na ważnych celach, takich jak radary, albo musiały być tanie i zużywalne.

Połączenie różnych funkcji w jeden lekki dron, taki jak Lanius, wydaje się być przełomem, jeśli chodzi o zapewnienie żołnierzom narzędzi, których potrzebują na nowoczesnym polu bitwy.

Oznacza to, że żołnierz niekoniecznie musi ryzykować życie i że pomaga to zmniejszyć straty uboczne, co oznacza, że żołnierze nie są związani w walkach w miastach, w których cywile mogą znaleźć się na linii ognia. Pozorne wysyłanie dronów może zmniejszyć tarcie i zmniejszyć liczbę ofiar.

Strona internetowa Elbit mówi, że nowy dron jest „wyposażony do angażowania się w cel (man-in-the-loop)”, co oznacza, że osoba podpisuje się pod operacjami drona. Strona twierdzi również, że dron jest bardzo zwrotny, oferuje „niskie obrażenia uboczne” i jest szybki. Posiada komputer pokładowy, który obsługuje „zaawansowany algorytm AI do unikania kolizji / mapowania / klasyfikacji”.

Film przedstawiający drona pokazuje, że jest on używany w środowisku miejskim: Kiedy żołnierze grzęzną w wymianie ognia, Lanius zostaje wysłany na pomoc. Film pokazuje rodzaj dronowego „statku matki”, który może wysłać kilku Laniusa. Drony następnie brzęczą wokół, jak rój pszczół, identyfikują wrogie cele i pomagają żołnierzom, którzy ugrzęźli, pokonać wroga.

Drony stały się bardziej popularne z tego samego powodu, co czołgi, samoloty i inne systemy. Dron jako platforma pozwala armii wykonywać wiele misji i chroni żołnierzy w tym procesie. Jeśli pojazd bezzałogowy może wyszukiwać ładunki wybuchowe, żołnierze nie będą nadepnąć na miny; Jeśli dron może zbadać podejrzany obiekt, ludzie nie muszą być narażeni na niebezpieczeństwo.

Jednocześnie istnieją obawy, że drony umożliwiają siłom zbrojnym zdalne angażowanie się w operacje. To może być dobra rzecz, ponieważ oznacza mniej żołnierzy wchodzących w interakcje z cywilami lub biorących udział w walkach z ogniem w środowisku miejskim. Krytycy widzą inny problem, polegający na tym, że „roboty” potencjalnie identyfikują cele, a użytkownicy neutralizują cele za naciśnięciem przycisku, zamieniając wojnę w coś, co wygląda bardziej jak gra wideo.

Niektórzy obawiają się, że to sprawia, że wojsko jest mniej odpowiedzialne lub może prowadzić do błędów. Z drugiej strony, kiedy kraje takie jak Rosja czy Iran używają dronów kamikaze, mają tendencję do celowego kierowania nimi do atakowania celów cywilnych, tak jak Iran zrobił to przeciwko komercyjnemu tankowcowi w zeszłym tygodniu. Dlatego drony w niewłaściwych rękach mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji.

W ubiegłym roku turecki dron był podobno zaangażowany w atak w Libii, gdzie dron podjął decyzję o ataku na własną rękę. Raporty stojące za tą historią pozostawiają wiele pytań i jest mało prawdopodobne, aby dron naprawdę wykonał swoją misję „autonomicznie”, a także wykonał atak bez osoby „w pętli”. Niemniej jednak raporty wzbudziły zdziwienie i obawy, czy drony wyprzedzają swoich operatorów.

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: