Niemieckie MSZ za szybszą „naturalizacją” cudzoziemców ,niemiecki paszport nawet po trzech latach .

5/5 - (3 votes)

Niemcy: Szefowa MSW chce ułatwić otrzymanie obywatelstwa

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser chce znacznie obniżyć wymagania dotyczące naturalizacji w Niemczech. Informuje o tym tabloid „Bild”, powołując się na kręgi ministerialne w Berlinie.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Według „Bild” dzieci urodzone w Niemczech z cudzoziemskich rodziców powinny automatycznie otrzymać obywatelstwo niemieckie, jeśli jedno z rodziców miało „zgodnie z obowiązującym prawem” przebywać w Niemczech przez pięć lat.

„Szczególne osiągnięcia integracyjne”

Minister spraw wewnętrznych ponadto planuje skrócić okres wymagany do naturalizacji cudzoziemców z obecnie ośmiu lat pobytu w Niemczech do lat pięciu. W przypadku „szczególnych osiągnięć integracyjnych” naturalizacja byłaby możliwa już po trzech latach.

Nancy Faeser chce również znieść wymagany dotychczas dowód znajomości niemieckiego dla osób powyżej 67 roku życia. Zamiast tego w przyszłości wystarczy wykazanie się przez nie „umiejętnością komunikacji ustnej”, jak informuje „Bild”, powołując się na telekonferencję MSW z ministerstwami spraw wewnętrznych w niemieckich krajach związkowych.

Dla tej grupy osób zrezygnowano też z wymaganego zdania testu wiedzy o Niemczech. Jednak – podkreśla „Bild” – ministerialne porozumienie w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w uzyskaniu obywatelstwa niemieckiego wciąż nie zostało osiągnięte.

Politycy bez entuzjazmu

Thorsten Frei, pierwszy sekretarz parlamentarny klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu, skrytykował planowane zmiany.

„Niemiecki paszport nie może stać się towarem śmieciowym” – powiedział w rozmowie z tabloidem.

Wiceprzewodnicząca klubu Andrea Lindholz z CSU oświadczyła, że wskutek planowanych ułatwień „cudzoziemcy w Niemczech zostaną pozbawieni zachęty do integracji”.

 

źródło : Deutsche Welle

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: