ukrainski kociol cz.2
Posted by jan zając
202 views
UKRAINSKI KOCIOL CZ.1
Posted by jan zając
186 views

MSZ Węgier: UE nie została stworzona, by być »unią pożyczkową« dla Ukrainy

5/5 - (1 vote)

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó zaprzeczył doniesieniom, jakoby Budapeszt kiedykolwiek blokował pomoc dla Kijowa, ale podkreślił, że Węgry przeznaczą swoją część pomocy dla Ukrainy na podstawie umów dwustronnych, a nie ogólnoeuropejskich pożyczek, ponieważ Unia Europejska nie została stworzona, by stać się „unią pożyczkową”.

„To bezczelne kłamstwo, że Węgry kiedykolwiek blokowały lub utrudniały unijną pomoc dla Ukrainy, aby utrzymać funkcjonowanie tego kraju… Wyraziliśmy się jasno, że damy naszą część z 18 miliardów euro, które nakreśliliśmy w Brukseli. Ale damy ją na podstawie dwustronnej umowy zawartej z Ukrainą… Nie popieramy natomiast tego, że źródłem tych 18 miliardów euro miałaby być pożyczka w całej UE. Bo nie uważamy, że przyszłość Unii Europejskiej leży w kierunku wspólnego zadłużenia. UE nie powstała po to, by stać się „unią pożyczkową”, o tym nigdy wcześniej nie mówiono” – powiedział Szijjártó. Wypowiedź była transmitowana w mediach społecznościowych.

„I proponujemy, aby inne kraje członkowskie wybrały prostszą drogę i udzieliły pomocy Ukrainie ze swoich źródeł i rezerw, jeśli są tak dumne, że mogą pomóc Ukraińcom we wszystkim” – podkreślił.

Komisja Europejska zaproponowała wcześniej plan pomocy gospodarczej dla Ukrainy o wartości do 18 mld euro. Tego samego dnia Węgry powiedziały na spotkaniu ambasadorów UE, że nie mogą poprzeć pakietu pomocowego – podał portal Politico. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował, by kraje UE „proporcjonalnie i sprawiedliwie” podzieliły między siebie kwotę, która ma być przeznaczona dla Ukrainy, i zaznaczył, że Budapeszt jest gotowy przekazać Kijowowi środki w ramach umów dwustronnych. 24 listopada rząd węgierski opublikował dekret, na mocy którego Kijów otrzyma 187 mln euro z budżetu państwa na podstawie umowy dwustronnej.

https://legaartis.pl

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: