Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

min Agnieszka Ścigaj twierdzi : rząd gotowy na kolejną „falę” uchodżców – od stycznia 2023 nowy program pomocy Ukraińcom .

W Polsce jest 1,3 mln Ukraińców, którzy przyjechali po 24 lutego. To jest duża grupa i część z nich jest nadal wspierana przez Polaków. Pół miliona Ukraińców pracuje, więc jest w miarę samodzielna i jest to pocieszające – mówiła w „Gościu Wydarzeń” Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej. Dodała, że od stycznia rusza pilotaż programu „Wzajemnie potrzebni”, który ma pomóc uchodźcom.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prowadząca Katarzyna Zdanowicz zapytała minister o to, czy należy spodziewać się kolejnej fali uchodźców.

 

  • Na pewno musimy być na to przygotowani. Ukraińscy politycy, z którymi mamy kontakt, są przekonani, że nie będzie już tak dużej fali uchodźców. Nawet po atakach cywilnych na obiekty w Kijowie nie było już wzmożonego ruchu na granicy. Ukraińcy robią co mogą, żeby ta migracja była bardziej wewnętrzna niż zewnętrzna, ale niczego nie możemy wykluczyć. To jest wojna – powiedziała Agnieszka Ścigaj, minister w KPRM.

Podkreśliła, że „rząd jest przygotowany” na ewentualny napływ uchodźców, spowodowany atakami na infrastrukturę energetyczną. – Trwa przegląd miejsc zbiorowego zakwaterowania, które sprawdziły się w marcu – dodała.

 

  • Mamy schematy, procedury, ustawę, która reguluje to. Damy radę, ale nie będzie to łatwe – mówiła Ścigaj.

 

Minister poinformowała, że po agresji Rosji na Ukrainę w Polsce zostało około 1,3 mln uchodźców. – To jest duża grupa i część z nich jest nadal wspierana przez Polaków. Pół miliona Ukraińców pracuje, więc jest w miarę samodzielna i jest to pocieszające – dodała.

Ścigaj: W styczniu ruszy pilotaż programu pomocy Ukraińcom

Agnieszka Ścigaj, która w KPRM odpowiada za sprawy związane z integracją uchodźców, opowiadała o swojej wizycie w Atenach. Polska polityk rozmawiała z tamtejszą minister na temat tego, jak Grecja poradziła sobie z falą uchodźców z Syrii i Afganistanu, stosując program „Helios”.

 

  • Ten projekt u nas będzie nazywał się „Wzajemnie potrzebni”. Ma trochę szerszą formułę. Ten program jest obliczony na dłuższe działanie i dalsze elementy związane z integracją np. z mieszkaniem, pracą, edukacją. Taki program był realizowany przez rząd grecki oraz Międzynarodową Organizacją Migracyjną i był finansowany przez Komisję Europejską. My dokładnie w tym samym partnerstwie chcemy go przygotować i złożyć do Komisji Europejskiej – tłumacz

Minister dodała, że w styczniu ruszy program pilotażowy. – Chcemy przetestować mechanizmy. Program jest dość innowacyjny, zawiera kilka elementów i łączy działania, które są w różnych resortach. Będziemy występować o dokładnie taką ścieżkę, jaką zrealizowała Grecja. Pilotaż będzie finansowany z naszych środków – podkreśliła. W programie mają brać udział chętne samorządy.

 

opr :Polsat News

 

5/5 - (2 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: