Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Mieszkańcy Czeladzi w szoku ! Podwyżka ogrzewania o 760 % !!!

Rachunek wyższy o 760 procent, zużycie niemal bez zmian. Zarządca milczy

Mieszkańcy Czeladzi w woj. śląskim informują o zagadkowych podwyżkach opłat za ciepło. W jednej z kamienic zarządzanej przez miejscowy TBS otrzymali rozliczenia za ogrzewanie wyższe o kilkaset procent w porównaniu z ubiegłorocznymi, choć różnica w zużyciu energii jest niemal niezauważalna. Zarządca jak dotąd nie wyjaśnił, skąd tak znaczące różnice w kwotach. Mieszkańcy nie zamierzają tyle płacić.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja money.pl za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl otrzymała wiadomość od pana Adama (imię zmienione na prośbę nadawcy), mieszkańca jednej z kamienic przy ul. Kościuszki w Czeladzi w woj. śląskim. Zarządcą ogrzewanego gazem budynku jest miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Tzw. TBS-y to gminne lub prywatne spółki, które przy wsparciu państwa budują mieszkania przeznaczone dla osób mających zbyt małe dochody, aby móc ubiegać się o kredyt, ale jednocześnie zarabiających za dużo, aby otrzymać lokal komunalny.

Pod koniec października pan Adam otrzymał od zarządcy pismo z rozliczeniem za ogrzewanie w sezonie grzewczym 2021/2022. Kwota na rachunku wprawia w osłupienie. Za zużycie 31,38 GJ energii na ogrzanie mieszkania o powierzchni 39,3 mkw. pan Adam ma zapłacić 3351,92 zł. Tymczasem w poprzednim sezonie grzewczym należność za zużycie 32,28 GJ wyniosła… 388,56 zł. To wzrost o ponad 760 proc.

Rachunek za gaz wyższy o 800 procent

Skontaktowaliśmy się z panem Adamem. Jak nam przekazał, z kilkusetprocentowymi podwyżkami za ogrzewanie muszą się zmierzyć niemal wszyscy jego sąsiedzi.

Rozliczenie zostało wystawione dokładnie 18 października. Z tego, co wiem, sprawa dotyczy większości mieszkańców kamienicy. Ludzie nie mają na rachunkach mniej niż 2 tys. zł. Jedna pani ma 800 zł, ale ona prawie w ogóle nie włączała ogrzewania. Dowiedziałem się, że jedno z mieszkań dostało rozliczenie na 4,2 tys. zł – mówi nasz rozmówca.

– Wiele wyjaśniłby wgląd do faktur. Zabiegamy o to, ale nieoficjalnie dowiadujemy się z TBS-u, że odpowiedź na naszą prośbę będzie negatywna – podsumowuje pan Adam.

Zapytaliśmy Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego o powody tak drastycznych podwyżek cen ogrzewania w kamienicy przy ul. Kościuszki. Otrzymaliśmy zapewnienie, że kierownictwo TBS prześle nam odpowiedź w formie pisemnej. Do momentu publikacji artykułu jej nie dostaliśmy.

Proponowany przez przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem ciepła do odbiorców w okresie od początku 2022 r. do 31 lipca 2022 r. wzrost cen i stawek opłat w taryfach wyniósł średnio (dla wytwarzania i przesyłania i dystrybucji ciepła) około 16 proc. – przekazała nam Magdalena Dąbrowska z URE.

Jak dodała, średni wzrost cen z wytwarzania ciepła w taryfach zatwierdzanych w tym okresie dla źródeł opalanych gazem ziemnym wynosi łącznie około 22 proc., ale są taryfy, w których wzrost wynosi ponad 100 proc., a średnia cena wytwarzania ciepła ze źródeł opalanych gazem ziemnym w taryfach zatwierdzanych w tym okresie wynosi 80,55 zł/GJ. Są i takie, w których cena przekracza 300 zł/GJ.

opr. Paweł Gospodarczyk

żródło :Money.pl

4.7/5 - (4 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: