Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1077 views

Kości setek tysięcy Polaków pomordowanych na Wołyniu leżą do dziś na polach, w lasach i studniach – mówił były premier Leszek Miller w Polsat News.

  • Kości setek tysięcy Polaków pomordowanych na Wołyniu leżą do dziś na polach, w lasach i studniach – mówił były premier Leszek Miller w Polsat News. Według niego jest teraz „dobry moment”, by mówić o krzywdach wyrządzonych w XX wieku. – Może ci próbujący na Ukrainie ukryć skalę bestialstwa lepiej zrozumieją, co czują Polacy, gdy sami ponoszą straty wywołane rosyjską agresją – uznał.

Tego samego dnia poinformowano, że ukraińskie władze zgodziły się, by polscy eksperci przeprowadzili prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w dawnej wsi Puźniki, gdzie w 1945 roku UPA zamordowała tamtejszą ludność.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Komorowski: Między Polakami a Ukraińcami jest wspólnota losu

Do przemówienia Zełenskiego, jak i dyplomatycznej noty ws. ekshumacji, odnieśli się goście Jarosława Gugały w sobotnim wydaniu „Prezydentów i premierów”. Bronisław Komorowski ocenił, że złożenie życzeń Polakom z okazji Święta Niepodległości było „bardzo miłym pomysłem” przywódcy Ukrainy i jego współpracowników.

 

  • Stajemy się coraz bardziej nie tylko sojusznikami. Dociera do obu społeczeństw, że jest między nami wspólnota losu: bardzo złego, jak II wojna światowa, ale i dobrego, jakim było odzyskiwanie niepodległości w latach 1989-90 – przypominał były prezydent RP.

Jego zdaniem między Polską a Ukrainą jest teraz „wspólnota walki o odzyskiwanie niepodległości” tego drugiego kraju. – (Przemówienie) nie było jedynie zagrywką propagandową. Stoją za nim głębsze przeżycia i przemyślenia dotyczące wspólnych relacji (…). Wiem, że pójdą za tym także różne działania symboliczne, związane z ekshumacją polskich grobów na terenie Wołynia – stwierdził w Polsat News.

 

Komorowski liczy, że porozumienie Warszawy i Kijowa – obejmujące dziś zwłaszcza kwestie militarne – w przyszłości będzie szersze i obejmie także gospodarkę. – Choćby przy odbudowie Ukrainy za pieniądze świata zachodniego – uściślił.

Miller: Kości setek tysięcy Polaków leżą do dziś nie wiadomo, gdzie

Głos w programie zabrał też Leszek Miller, były premier z ramienia SLD. – Wydaje mi się, że to dobry moment, by mówić o krzywdach. Może ci próbujący na Ukrainie ukryć skalę tego bestialstwa (na Wołyniu i Galicji Wschodniej w latach 40. – red.), które polski Sejm określił jako ludobójstwo, lepiej zrozumieją, co czują Polacy, gdy sami ponoszą olbrzymie straty wywołane rosyjską agresją – ocenił.

 

Jak dodał, chciałby wierzyć, że wysłana przez ukraińskie władze nota w sprawie ekshumacji dotyczy „całości problemu, a nie jakiegoś wycinka”.

 

  • To trudne do tolerowania, gdy setki tysięcy Polaków zostało okrutnie pomordowanych, a ich kości leżą do dzisiaj, nie wiadomo, gdzie – na polach, w lasach, studniach. Ukrywanie tego dalej nie powinno mieć miejsca – uznał Miller.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-11-13/leszek-miller-to-dobry-moment-by-mowic-o-wolyniu-mam-nadzieje-ze-wladze-ukrainy-sa-odwazne/?ref=slider

4.7/5 - (3 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: