IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
731 views

Kierowcy na potęgę tracą prawo jazdy. Jeden przepis i ponad 50 tysięcy zatrzymań

Art. 135 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym brzmi niepozornie. Niepozorny jednak nie jest. Bo to właśnie ten zapis pozwala na odbieranie praw jazdy za prędkość w mieście. W roku 2021 w ten sposób dokument straciło 50 tys. kierowców.

18 maja 2015 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dla wszystkich kierowców. Na ich mocy kierujący, który przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, otrzyma oczywiście mandat i punkty karne. Ale do tego na 3 miesiące straci prawo jazdy…

W roku 2022 liczby będą niższe? Mogą zadziałać mandaty po nowemu

Widząc statystyki, pozostaje mieć nadzieję że w roku 2022 te będą drastycznie niższe. Czemu takie miałyby się stać? Bo po 1 stycznia i 17 września na kierowców czeka nie tylko utrata prawa jazdy na 3 miesiące, ale także drastycznie wyższe kary. Przykład?

 • W roku 2021 maksymalny mandat za prędkość wynosił 500 zł. Po 1 stycznia 2022 roku, gdy w życie wszedł nowy taryfikator mandatów, przekroczenie o 51 do 60 km/h kosztuje 1500 zł, o 61 do 70 km/h 2000 zł, a co najmniej 71 km/h 2500 zł.
 • W roku 2021 za przekroczenie prędkości kierujący dostawał 10 punktów karnych. Po 17 września 2022 roku, gdy w życie wszedł nowy taryfikator punktów, przekroczenie o 51 do 60 km/h oznacza 13 punktów, o 61 do 70 km/h 14 punktów, a co najmniej 71 km/h 15 punktów.

3 miesiące bez prawa jazdy

Z informacji przekazanych przez komisarza Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2021 roku ujawniono 50 083 wykroczenia polegające na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h, które zakończyły się czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. To o blisko 8,5 tys. mniej niż w „pandemicznym” roku 2020.

Dane uznać można za optymistyczne, zwłaszcza że anno domini 2020 zapisał się w historii „twardym” lockdownem, w czasie którego – w pierwszej połowie roku – obowiązywały ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się. Mimo tego, na trzy miesiące prawo jazdy straciło wówczas w Polsce aż 58 479 kierowców.

Wbrew pozorom w 2021 roku policyjne „żniwa” nie dotyczyły wcale okresu wakacyjnego. Miesiącami, w których polscy kierowcy najczęściej tracili prawo jazdy za przekroczenie prędkości były:

 • marzec – 5625 zatrzymanych praw jazdy,
 • kwiecień – 5396 zatrzymanych praw jazdy,
 • maj – 5261 zatrzymanych praw jazdy.

Najmniej wykroczeń tego rodzaju odnotowano w grudniu (2057 zatrzymanych praw jazdy) i listopadzie (3293 zatrzymanych praw jazdy).

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na mniej niż rok – co zrobić?

Jeśli dokument został zatrzymany na krócej niż rok, odzyskanie go nie jest trudne. Przede wszystkim trzeba poczekać do końca zawieszenia uprawnień prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po tym czasie kierowcę czeka kilka formalności. Może on udać się do odpowiedniego urzędu lub wykonać niezbędne czynności zdalnie z domu. Jedynie po odbiór dokumentu trzeba udać się osobiście do odpowiedniej placówki. Od czego jednak należy zacząć, by odzyskać prawo jazdy?

 • Sprawdź ważność badań lekarskich i ewentualnych badań psychologicznych.
 • W razie ich nieważności należy udać się do odpowiedniego lekarza, by przejść badania ponownie i otrzymać orzeczenie.
 • Wypełnij wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy.
 • Dokonaj opłaty za zwrot prawa jazdy przelewem lub w kasie urzędu (50 groszy za zwrot i 100,50 zł za nowe prawo jazdy, jeśli dotychczasowe prawo jazdy straciło ważność).
 • Złóż niezbędne dokumenty w urzędzie lub wyślij je drogą mailową.
 • Odbierz prawo jazdy w urzędzie.

Okazuje się, że nie trzeba wiele, by odzyskać zatrzymane prawo jazdy – należy spełnić kilka formalności. Najważniejsza jest jednak cierpliwość i powstrzymywanie się od prowadzenia pojazdów w czasie obowiązywania kary. W powyższym wyliczeniu wspomniano o niezbędnych dokumentach. Aby dwa razy nie wybierać się do urzędu, warto dokładnie je wymienić, by o niczym nie zapomnieć:

 • wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • orzeczenie lekarskie lub psychologiczne (jeśli były konieczne).

4.7/5 - (3 votes)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: