IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

G20: Zełenski przedstawia „formułę pokojową” dla Ukrainy

G20: Zełenski przedstawia „formułę pokojową” dla Ukrainy

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w konflikcie ukraińskim nie może być nowych porozumień mińskich Mińsk III. Jednocześnie podniósł dziesięć warunków, które Kijów uważa za niezbędne dla osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

Jego kraj potrzebuje nowych i skutecznych gwarancji bezpieczeństwa, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji. Mińsk III nie wchodzi w rachubę, dodał.

W „formule pokojowej”, która jego zdaniem powinna składać się z dziesięciu priorytetów, Zełenski wymienił m.in. bezpieczeństwo energetyczne, zaprzestanie działań wojennych, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy i przywrócenie integralności terytorialnej kraju.

Tymczasem Kreml odpowiedział na przesłanie Zełenskiego. Wypowiedź Zełenskiego, że nie będzie Mińska III, jest absolutnym potwierdzeniem niechęci Kijowa do negocjacji – powiedział rosyjskim mediom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Moskwa zawsze była gotowa do rozmów z Ukrainą. Na początku października Zełenski zakazał jednak dekretem negocjacji z głową rosyjskiego państwa. Była to odpowiedź Kijowa na przyjęcie do Federacji Rosyjskiej obwodu chersońskiego i zaporoskiego oraz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Porozumienia mińskie były wynikiem międzynarodowych wysiłków pokojowych w 2014 (Mińsk I) i 2015 (Mińsk II) w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Porozumienie, na które składa się kilka dokumentów, było negocjowane w Mińsku w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej składającej się z OBWE, Rosji i Ukrainy. Porozumienie poparli prezydenci Rosji, Ukrainy, Francji i kanclerz Niemiec.

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: