Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
958 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
755 views

Dramat pracowników fabryki MAN w Starachowicach – 860 osób na bruk .Zarząd zapowiedział brak odpraw dla zwalnianych .

To już pewne. Aż 860 osób straci pracę w fabryce MAN Bus w Starachowicach. Zarząd firmy potwierdził to podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych. Wiadomo, że zwolnienia potrwają sześć miesięcy, ale ponad połowa osób odejdzie do końca tego roku. Nie będzie żadnych odpraw dla zwalnianych pracowników, a część z nich otrzyma propozycję przeniesienia – do zakładów na Słowacji oraz pod Krakowem.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W starachowickiej fabryce MAN zatrudnionych jest nieco ponad 3,5 tys. osób. To bez wątpienia jeden z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Kilka dni temu pojawiła się jednak informacja, że pracę w tym zakładzie straci aż 860 osób. Wczoraj, podczas spotkania ze związkowcami, potwierdził to Münür Yavuz, prezes MAN Bus w Starachowicach. Zaznaczył, że to „decyzja nieodwołalna”.

Szczegóły zwolnień w MAN Bus Starachowice

Do tej pory w Starachowicach dziennie powstawało 12 miejskich autobusów. Teraz produkcja zostanie zmniejszona do ośmiu pojazdów. To przekłada się na redukcję zatrudnienia, która potrwa w sumie pół roku.

– Od 1 stycznia firma MAN kończy współpracę z Agencją Pracy Tymczasowej i z osobami na samozatrudnieniu. Kolejnym etapem będzie nie przedłużanie 250 umów czasowych oraz wypowiedzenie 90 umów na czas nieokreślony. Proces ten ma potrwać do przełomu miesięcy maj/ czerwiec – informuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Metalowcy w Starachowicach.

Z zapewnień zarządu firmy wynika, że każdy pracownik otrzyma propozycję podjęcia pracy za pośrednictwem specjalnie utworzonej grupy w zakładach MAN Niepołomice (250 miejsc pracy), MAN Banowce na Słowacji (54 miejsca pracy) i PKC w Starachowicach (500 miejsc pracy). Trwają również rozmowy z okolicznymi firmami z woj. świętokrzyskiego, mazowieckiego, z zakładami VW i MAN Monachium dotyczące zatrudnienia pracowników ze starachowickiego zakładu.

– Podkreśliliśmy, że nie zgadzamy się z decyzją o zwolnieniach, natomiast prezes zakomunikował, że decyzja, która zapadła jest nieodwołalna. Zaapelowaliśmy, by pracownicy, którzy stracą pracę, otrzymali wsparcie finansowe w tym jakże trudnym dla nich okresie. Oczekujemy również, że zostaną nam przedstawione zasady, na jakich pracownicy mogliby przejść do wskazanych zakładów. Na chwilę obecną produkcja będzie przebiegała w systemie dwuzmianowym i nie ma w planach na 2023 rok zwiększenia taktowania w naszym zakładzie – dodają związkowcy.

Co ważne, zarząd starachowickiego MAN-a nie godzi się na wypłatę odpraw dla zwalnianych pracowników. Z kolei przy wyborze osób, które mają stracić pracę, pod uwagę będą brane następujące kryteria: dyspozycyjność, absencja chorobowa i kary dyscyplinarne.

źródło ; Onet

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: