• Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet. Celem jednej z nich była elektrownia znajdująca się 60 km od Lwowa
  • Aby zneutralizować rosyjską rakietę, ukraińska jednostka stacjonująca w okolicy Lwowa odpaliła dwa lub trzy pociski z mającego na wyposażeniu zestawu rakiet S-300. W jednym z nich nie włączył się samolikwidator po minięciu celu
  • „Nasze źródła twierdzą, że postanowiono czekać na informacje z Białego Domu” — informuje „Gazeta Wyborcza”. Jednak gdy rakieta spadła na terytorium Polski, Joe Biden spał .

Do zmasowanego ataku na obiekty infrastruktury energetycznej w Ukrainie doszło we wtorek. Część pocisków trafiła w zachodnią część kraju, blisko granicy z Polską. Rosjanie zaatakowali Kowel na Wołyniu oraz uderzyli w krytyczny obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim.

Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Celem jednej z rakiet wystrzelonej przez Rosję była elektrownia węglowa Dobrotwirska, która znajduje się ok. 60 km od Lwowa.

Nie zadziałał samolikwidator

Jak informuje „GW”, rosyjski atak nie był przypadkowy. Z elektrowni poprowadzony jest jedyny czynny interkonektor do Polski. Jego zniszczenie utrudniłoby przesył energii.

Aby zneutralizować rosyjską rakietę, ukraińska jednostka stacjonująca w okolicy Lwowa odpaliła dwa lub trzy pociski z mającego na wyposażeniu zestawu rakiet S-300. Jak zaznacza dziennik, rosyjska rakieta chciała oszukać ukraińską obronę i zaczęła manewrować, dlatego też znalazła się między Lwowem a polską granicą.

Mimo udanej obrony — ukraiński pocisk strącił rosyjską rakietę — to w drugim z nich nie włączył się samolikwidator po minięciu celu. I to ta rakieta uderzyła w Przewodów.

Czekali na informacje z Białego Domu. Joe Biden spał

Gazeta potwierdza także doniesienia Onetu, że polskie wojsko od razu, we wtorek wieczorem, wiedziało, że w Przewodowie spadła ukraińska rakieta przeciwlotnicza. Jak informowaliśmy, trajektoria lotu tej rakiety wyświetliła się na radarach rozmieszczonych wzdłuż wschodniej granicy Polski. Wojskowi są jednak pewni: nie było szans, by ją zneutralizować.

O tym, że rakieta, która spadła na Przewodów jest ukraińska, wiedzieli też uczestnicy Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który pilnie zwołał premier Morawiecki.

„Zapanowała konsternacja, jak to komunikować. Nasze źródła twierdzą, że postanowiono czekać na informacje z Białego Domu” — informuje „Gazeta Wyborcza”. Problem jednak polegał na tym, że Joe Biden w tym czasie przebywał w Indonezji na szczycie G20, a w momencie, gdy rakieta spadła na terytorium Polski, amerykański prezydent spał.

Dudę „korciło, by szybko ogłosić, że spadł tam rosyjski pocisk”. Posłuchał wojskowych

Według informacji gazety powodem ostrożności polskich władz były też rozmowy ze stroną ukraińską. Powołując się na źródła ukraińskie, dziennik podaje, że dowódcy tamtejszej armii przekazali, że pocisk był rosyjski. Wołodymyr Zełenski przekazał te informacje Andrzejowi Dudzie w rozmowie telefonicznej.

Jak dowiedziała się „Wyborcza”, podczas utajnionej części Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którą na drugi dzień po wydarzeniach w Przewodowie zwołał Andrzej Duda, prezydent miał powiedzieć, że „korciło go, by szybko ogłosić, że spadł tam rosyjski pocisk”. Zrezygnował jednak wtedy, gdy ostrożność prezydentowi zalecili wojskowi.