Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

Coraz więcej górników odchodzi z pracy . Biorą odprawy lub długi urlop .Czy będzie miał kto „fedrować ” ?

„To się nie mieści w granicach rozsądku”. Kopalnie chcą kopa

więcej, górnicy odchodzą.

Umowa społeczna, która zakłada odejście od węgla, nadal obowiązuje. Oznacza to, że plany zwiększenia wydobycia, związane z agresją Rosji na Ukrainę, niekoniecznie mają pokrycie w liczbie gotowych do kopania węgla górników. – Ludzie są wyczerpani. Przeszło rok pracujemy przez prawie cały miesiąc, po 27-28 dniówek. To ma wpływ na wypadkowość – mówi Rafał Jedwabny, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień ’80” w Polskiej Grupie Górniczej.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Górnicy odchodzący z pracy mogą w ramach wspomnianej umowy społecznej skorzystać między innymi z jednorazowych odpraw wynoszących 120 tys. zł albo z urlopów górniczych. Według informacji „Rzeczpospolitej” (dane na październik 2022 r.) po 120 tys. zł odprawy wzięło 921 górników dołowych, a na urlopy, które zakładają wypłatę 100 proc. pensji przez cztery lata, odeszło 1325 osób. W obecnej sytuacji te odejścia to potężny problem.

 Wymaga się od nas większego wydobycia, a nie mamy frontów robót, nie mamy ludzi. Jesteśmy bezradni. Próbujemy rozmawiać z rządzącymi, ale od dwóch czy trzech miesięcy nikt nie chce z nami dyskutować. Zarządy spółek też mają związane ręce, bo mówi się im, że mają więcej wydobywać, ale nie ma skąd. Idzie to wszystko ku upadkowi. Nie zmieniając przepisów umowy społecznej, nie możemy oczekiwać od prezesów decyzji o zwiększeniu zatrudnienia o dwa czy trzy tysiące ludzi. A taka jest potrzeba – mówi w rozmowie z money.pl Rafał Jedwabny z „Solidarności 80” w PGG.

Spółka przyznaje, że sytuacja nie jest korzystna. Biuro prasowe PGG podało nam, że około 300 górników rocznie odchodzi z tej spółki na emerytury, a stany te nie są uzupełniane, bo wstrzymuje je umowa społeczna.

Z kolei Tomasz Siemieniec z JSW podaje, że do 24 października 2022 r. z Jastrzębskiej Spółki Węglowej odeszło w tym roku 715 pracowników. Zapewnia jednak, że firma na bieżąco uzupełnia stan załogi, zatrudniając m.in. absolwentów szkół wyższych, średnich i branżowych. – W tym roku zatrudniono 705 osób – wylicza Siemieniec. Trzeba jednak dodać, że JSW zajmuje się również wydobyciem węgla koksowego, a umowa społeczna dotyczy węgla kamiennego. W tej spółce drzwi do rekrutacji nie są zamknięte.

Natomiast Tauron Wydobycie poinformował nas jedynie, że w roku 2022 z uprawnień emerytalno-rentowych skorzystało 152 pracowników. – 72 pracowników rozwiązało stosunek pracy z innych powodów, tj. wypowiedzenia, porozumienia stron i tak dalej. Jest to naturalny proces w dużym przedsiębiorstwie – wyjaśnia Maślak z biura prasowego spółki.

Według think-tanku Instrat od stycznia 2021 do sierpnia 2022 r. z pracy w górnictwie zrezygnowało około pięciu tysięcy osób.

źródło : money.pl

5/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: