Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

Całkowite zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 r. – data, godzina i mapa

Całkowite zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 r. – data, godzina i mapa

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
~4 min

Całkowite zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 r. – data, godzina i mapa

W listopadzie obejrzymy wielki niebiański spektakl – Księżyc przybierze czerwonawy kolor, gdy Ziemia przejdzie między nim a Słońcem. Wydarzenie nazywa sięcałkowitym zaćmieniem Księżyca, a tutaj pomożemy Ci uzyskać najlepszy widok.

Zawartość

 • Kiedy jest zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 roku?
  • O której godzinie jest zaćmienie Księżyca?
  • Kiedy jest krwawy księżyc w 2022 roku?
  • Jak długo trwa zaćmienie Księżyca?
 • Harmonogram zaćmienia Księżyca w różnych strefach czasowych
 • Gdzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca w listopadzie?
  • Mapa zaćmienia Księżyca w listopadzie 2022 r
  • Najlepsze lokalizacje zaćmienia Księżyca
  • Czy widzisz zaćmienie Księżyca w Niemczech?
 • Kiedy jest następne zaćmienie Księżyca w Niemczech?

Kiedy jest zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 roku?

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce8 listopadai będzie widoczne z wielu części świata. Zaćmienie Księżyca ma trzy główne fazy: półcień, częściową i całkowitą.

O której godzinie jest zaćmienie Księżyca?

Pierwszafaza półcieniarozpocznie się o 09:02CET (08:02 GMT) 8 listopada. Tej fazy nie widać gołym okiem.

Faza częściowarozpoczyna się o 10:09CET (09:09 GMT). Teraz możesz zacząć obserwować. Księżyc wchodzi w umbrę Ziemi, więc część dysku księżyca wygląda na ciemną.

Cała fazarozpocznie się o 11:16CET (10:16 GMT). W tym czasie księżyc zmienia kolor na czerwonawo-miedziany i jest całkowicie zanurzony w umbrze Ziemi. Ze względu na swój kolor, całkowicie zaćmiony dysk księżycowy nazywany jestkrwawym księżycem.

O 12:41CET (11:41 GMT) kończy się faza całkowita, afaza częściowazaczyna się od nowa. Faza półcienianastępuje o 13:49CET (12:49 GMT) – od tego czasu zaćmienie Księżyca nie jest już widoczne gołym okiem.

Zaćmienie Księżyca kończy się o 14:56CET (13:56 GMT).

Kiedy jest krwawy księżyc w 2022 roku?

Krwawy księżyc (tj. całkowite zaćmienie Księżyca) rozpoczyna się o 11:16 CET (10:16 GMT), osiąga maksymalne pociemnienie (gdy Księżyc znajduje się najbliżej środka cienia Ziemi) o 11:59 CET (10:59 GMT) i trwa do 12:41CET (11:41 GMT). W tym czasie będziesz miał najlepszy widokna krwawy księżyc, ale lepiej zacząć obserwować godzinę wcześniej.

Jak długo trwa zaćmienie Księżyca?

Widoczne fazy zaćmienia Księżyca (częściowe, całkowite, częściowe) trwają 3 godziny i 40 minut. Całkowite zaćmienie Księżycatrwa 1 godzinę i 25 minut, od 11:16 do 12:41 CET (10:16-11:41 GMT) 8 listopada.

Harmonogram zaćmienia Księżyca w różnych strefach czasowych

Zaćmienie Księżyca występuje dokładnie w tym samym czasie na całej Ziemi, ale czas różni się w zależności od strefy czasowej.

Jeśli nie znasz dokładnej strefy czasowej, znajdź swoją lokalizację na mapie, takiej jakGodzina i Data, isprawdź ją wPrzewodniku Zaćmienia. Aplikacja podaje prawidłowy czas zaćmienia Księżyca wraz z kalendarzem zaćmienia, wizualizacjami i listą miejsc z najlepszymi widokami na podstawie Twojej lokalizacji.

Gdzie można zobaczyć zaćmienie Księżyca w listopadzie?

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne wszędzie po nocnej stronie Ziemi. W niektórych miejscach księżyc wschodzi lub zachodzi później niż zaczyna się zaćmienie Księżyca; Dlatego tego nie widać. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, w których można obserwować przynajmniej część zaćmienia Księżyca. Aby uzyskać lepszą wizualizację, sprawdźmapę nadchodzącego zaćmienia Księżycaw naszej infografice.

Lista 5 nadchodzących zaćmień Księżyca i Słońca, ich daty, linie czasowe i mapy widoczności. Sprawdź, czy widzisz je ze swojej lokalizacji!

Zobacz infografikę

Mapa zaćmienia Księżyca w listopadzie 2022 r

W listopadzie 2022 rokucałe zaćmienie Księżyca (częściowe, całkowite, częściowe) będzie widoczne z większości części Ameryki Północnej, Nowej Zelandii, wielu wysp Oceanu Spokojnego, wschodniego wybrzeża Australii, większości Japonii, wschodnich regionów Rosji, Korei Południowej, wschodnich i północno-wschodnich Chin oraz norweskiego archipelagu Spitsbergenu.

Cała całkowita faza zaćmienia Księżycabędzie widoczna z większości części Ameryki Północnej, Nowej Zelandii, wielu wysp Oceanu Spokojnego, większości Australii, Japonii, większości Syberii i Korei Południowej, Chin, norweskiego archipelagu Spitsbergen.

Częściowo cała faza będziewidoczna z Ameryki Północnej, północno-zachodniej Ameryki Południowej, Nowej Zelandii, wysp Oceanu Spokojnego, Australii, Japonii, Syberii, Korei Południowej, Chin, Indii Wschodnich, części północnej Norwegii i archipelagu Spitsbergenu oraz części z północnej Finlandii.

Przynajmniej częściowe zaćmienie Księżycabędzie widoczne z północno-wschodniej Europy, Azji, Australii, Ameryki Północnej, większości Ameryki Południowej, Pacyfiku, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Arktyki i Antarktydy.

Jeśli nie masz pewności, czy zaćmienie Księżyca będzie widoczne z Twojej lokalizacji, użyj aplikacjiEclipse Guide. Oblicza prawidłowe czasy na podstawie Twojej lokalizacji i zapewnia wyczerpujące informacje, w tym kalendarz zaćmienia, wizualizacje i listę miejsc z najlepszymi widokami.

Najlepsze lokalizacje zaćmienia Księżyca

Oto niektóre z głównych miast, w których można obejrzeć całe zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 r.:

 • Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada
 • Calgary, Alberta, Kanada
 • Seattle, Waszyngton, Stany Zjednoczone
 • Oakland, Kalifornia, USA
 • Honolulu, Hawaje, USA
 • Waszyngton, Stany Zjednoczone
 • Nowy Jork, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
 • Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
 • Mexico City, Mexico
 • Warszawa, Australia
 • Sydney, Australia
 • Auckland, Nowa Zelandia
 • Wellington, Nowa Zelandia
 • Pekin, Chiny
 • Seul, Korea Południowa
 • Tokio, Japonia
 • Kalkuta, Indie

Czy widzisz zaćmienie Księżyca w Niemczech?

Niestety, zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 roku nie będzie widoczne z Niemiec i większości Europy, ponieważ Księżyc będzie poniżej horyzontu w czasie zaćmienia.

Kiedy jest następne zaćmienie Księżyca w Niemczech?

Kolejneczęściowe zaćmienie Księżyca, które można zaobserwować z Niemiec, odbędzie się wdniach 28-29 października 2023 roku. Następnecałkowite zaćmienie Księżycabędzie widoczne dopiero7 września 2025 roku.

Wreszcie: całkowite zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce 8 listopada 2022 roku. Kiedy cień Ziemi całkowicie zakryje Księżyc,będzie wyglądał na czerwony przez 85 minut. Nie przegap tego pięknego niebiańskiego spektaklu! Śledź nas wmediach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi wydarzeniami na niebie. Sprawdź swoją wiedzę na temat zaćmień Słońca i Księżycaw naszym ekscytującym quizie.

Życzymy czystego nieba i udanych obserwacji!

4/5 - (1 vote)
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: