UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
421 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
556 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
314 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
660 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Więcej o referendum, które zmienia grę

Więcej o referendum, które zmienia grę

Larry C. Johnson

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pamiętacie czasy sprzed trzech tygodni, kiedy Putin i rosyjskie wojsko wisiały na linach, a ukraińska armia maszerowała przez Charków? To było wtedy, a obiecane zwycięstwo Urkaine nie zmaterializowało się. Z perspektywy czasu wydaje się, że Rosja porzuciła strategicznie bezsensowny obszar w ukraińskim obwodzie charkowskim i przeniosła swoje siły do Donbasu, Zaporoża i Chersonia. Dlaczego? Być w pozycji do referendum, czyli bronić ukraińskich obwodów, które mogłyby głosować nad zjednoczeniem z Matką Rosją. Późniejsza zapowiedź putina referendum, która rozpoczęła się w ubiegły piątek, nie była ani „łutem szczęścia”, ani aktem desperacji. Planowanie tego trwało już co najmniej miesiąc, a może nawet dłużej.

Podczas gdy Ukraina nadal rzucała swoje wojska przeciwko rosyjskim liniom i atakom artyleryjskim na cele cywilne, zapłaciła straszliwą cenę w postaci ofiar ludzkich i zniszczyła czołgi i pojazdy bojowe, i nie zdołała całkowicie zakłócić głosowania. Po głosowaniu wzięli udział międzynarodowi obserwatorzy we wszystkich czterech obwodach. Chciałbym, aby przynajmniej jeden reporter zapytał tych obserwatorów, kiedy po raz pierwszy skontaktowano się z nimi i poproszono ich o przybycie na obszar kontrolowany przez Rosję i przejęcie nadzoru. Ten szczegół dałby wgląd w zakres wstępnego planowania referendów.

Wydaje się, że głosowanie w sprawie zjednoczenia z Rosją będzie w przeważającej mierze za przystąpieniem do republik rosyjskich. Gdy wyniki zostaną potwierdzone, rosyjska Duma zaakceptuje decyzję, a Putin położy wisienkę na torcie i uczyni decyzję oficjalną. W tym czasie – w najbliższy piątek – zakończy się specjalna operacja wojskowa na Ukrainie i Rosja będzie mogła bronić swojego nowego terytorium.

Oczekuję, że Putin wygłosi pamiątkowe przemówienie i wskaże Ukrainie, NATO i Stanom Zjednoczonym Ameryki, że każdy dalszy atak na Ługańsk, Donieck, Zaporoże i Chersoń będzie atakiem na Rosję. Ukraina i Zachód zostaną ostrzeżone. Piłka będzie na ich boisku.

To da temu, co pozostało z Ukrainy, możliwość poszukiwania pokoju. Wątpię, czy Ukraina i Zachód wykorzystają tę szansę. Ataki na nową ludność rosyjską będą kontynuowane, a Rosja będzie działać. W przeciwieństwie do powściągliwości okazywanej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Rosja prawdopodobnie odpowie bardziej agresywną taktyką, która może obejmować odcięcie dostaw energii na Ukrainie i atakowanie centrów dowodzenia, w tym kwatery głównej Zełenskiego w Kijowie. Doprowadzi to do znacznej eskalacji działań wojennych, ale Ukraina i NATO będą miały ograniczone możliwości reagowania. Dlaczego?

Zachód nie ma już bazy przemysłowej, aby nadążyć za rosyjską produkcją materiałów wojennych. Do tej słabości dochodzi podwójny ciężar inflacji i załamania gospodarczego, które dotyka Europę, a także Stany Zjednoczone Ameryki. Royal United Services Institute (RUSI), najstarszy instytut na świecie i wiodący brytyjski think tank ds. obrony i bezpieczeństwa, opublikował niedawno ważny esej opisujący ten spadek:

Wojna na Ukrainie udowodniła, że epoka wojny przemysłowej jeszcze się nie skończyła. Ogromne zużycie sprzętu, pojazdów i amunicji wymaga dużej bazy przemysłowej do uzupełniania – ilość nadal ma swoją własną jakość. W masowych walkach 250 000 ukraińskich żołnierzy i 450 000 niedawno zmobilizowanych żołnierzy obywatelskich stawia czoła około 200 000 żołnierzy rosyjskich i separatystycznych. Uzbrajanie, wyżywienie i zaopatrzenie tych armii jest trudnym zadaniem. Dostawa amunicji jest szczególnie uciążliwa. Na domiar złego dla Ukrainy rosyjska armia jest w stanie zaatakować ukraiński przemysł zbrojeniowy i sieci transportowe w głębi kraju. Rosyjska armia również cierpi z powodu ukraińskich ataków transgranicznych i aktów sabotażu, ale na mniejszą skalę. Tempo zużycia amunicji i sprzętu na Ukrainie może utrzymać jedynie baza przemysłowa na dużą skalę.

Ta rzeczywistość powinna być konkretnym ostrzeżeniem dla krajów zachodnich, które zmniejszyły swoje zdolności wojskowo-przemysłowe i poświęciły zakres i skuteczność wydajności. Strategia ta opiera się na fałszywych założeniach dotyczących przyszłości wojny i była pod wpływem zarówno biurokratycznej kultury zachodnich rządów, jak i spuścizny konfliktów o niskiej intensywności. Obecnie Zachód może nie mieć zdolności przemysłowych do prowadzenia wojny na dużą skalę. Jeśli rząd USA planuje ponownie stać się arsenałem demokracji, to istniejące możliwości amerykańskiej bazy wojskowo-przemysłowej i podstawowe założenia, które napędzały jej rozwój, muszą zostać ponownie przeanalizowane.

https://www.rusi.org/explore-our-research/publications/commentary/return-industrial-warfare

Jest to dzieło emerytowanego podpułkownika Alexa Vershinina, obywatela USA. Szczegółowo opisuje wyzwanie stojące przed Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami z NATO, jeśli odważą się zaangażować w wymianę ciosów z Rosją:

Obecnie STANY ZJEDNOCZONE zmniejszają zapasy artylerii. W 2020 roku zakupy amunicji artyleryjskiej spadną o 36% do 425 milionów dolarów. Na rok 2022 planowane jest zmniejszenie wydatków na pociski artyleryjskie 155 mm do 174 mln dolarów. Odpowiada to 75 357 sztukom podstawowej amunicji M795 dla artylerii zwykłej, 1 400 sztuk amunicji XM1113 dla M777 i 1 046 sztuk amunicji XM1113 dla rozszerzonych dział artyleryjskich. Ostatecznie 75 milionów dolarów przeznaczono na amunicję precyzyjną Excalibur, która kosztuje 176 000 dolarów za strzał, w sumie 426 pocisków. Krótko mówiąc, roczna produkcja artylerii amerykańskiej trwałaby w najlepszym razie przez 10 dni do dwóch tygodni rozmieszczenia bojowego na Ukrainie. Jeśli początkowe szacunki pocisków wystrzelonych przez Rosjan zostaną przekroczone o 50%, dostarczona artyleria wytrzyma tylko trzy tygodnie.

Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem stojącym przed tym wyzwaniem. W niedawnej grze wojennej z udziałem sił amerykańskich, brytyjskich i francuskich, siły brytyjskie zużyły swoje krajowe zapasy krytycznej amunicji po ośmiu dniach.

https://www.rusi.org/explore-our-research/publications/commentary/return-industrial-warfare

Z drugiej strony Rosja cieszy się luksusem obrony, która działa przez całą dobę i produkuje amunicję, pojazdy, czołgi, drony, pociski i pociski. Zachód wciąż pozwala sobie na błędne przekonanie, że rosyjska gospodarka wciąż słabnie. Rosja dysponuje minerałami, materiałami i wykwalifikowanym personelem potrzebnym do produkcji tego, czego potrzebuje rosyjskie wojsko do utrzymania swoich operacji, zwłaszcza do intensywnych operacji bojowych.

Nie wiem, czy taki był rosyjski plan od początku – czyli przeprowadzenia operacji, które doprowadziłyby de facto do rozbrojenia Stanów Zjednoczonych i Europy – czy też jest to czysty zbieg okoliczności. Niezależnie od tego, poza wojną nuklearną, Zachód nie ma realnych środków do pokonania Rosji na Ukrainie.

Najbliższe tygodnie obnażą pęknięcia w sojuszu NATO. Na przykład Wielka Brytania obudziła się dziś rano, aby dowiedzieć się, że niegdyś potężny funt szterling, kiedyś wart dwa razy więcej niż dolar amerykański, jest teraz wart mniej niż dolar. Oznacza to, że Brytyjczycy będą musieli płacić więcej za produkty, które importują ze Stanów Zjednoczonych. Chociaż Stany Zjednoczone odpowiadają tylko za 12% brytyjskiego importu, wzrost cen będzie dodatkowo napędzał spiralę inflacyjną w Wielkiej Brytanii. Świeżo upieczona brytyjska premier Liz Truss już teraz spotyka się z oporem ze strony torysów z powodu proponowanego przez nią planu gospodarczego. Śmierć królowej Elżbiety zepchnęła problemy polityczne na dalszy plan na kilka tygodni. Miesiąc miodowy dobiegł końca, a wewnętrzne naciski polityczne w Wielkiej Brytanii sprawią, że dalsze wsparcie dla Ukrainy stanie się niepewne.

Upadające gospodarki Francji, Niemiec i Włoch zmuszą również te kraje do poświęcenia więcej czasu na uspokojenie rosnących niepokojów wewnętrznych. Dodając do tego kryzys energetyczny i militarne niepowodzenia Ukrainy na początku zimy, fundament jedności NATO wobec Ukrainy prawdopodobnie się zachwieje.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: