UBG - List do Kolosan
Posted by grzegorz
783 views
UBG - List do Efezjan
Posted by grzegorz
420 views
UBG - List do Galacjan
Posted by grzegorz
554 views
Witam Cię w Polsce
Posted by Viss
312 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
659 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
556 views

Litwa wzywa rosyjskich protestujących antywojennych do obalenia Putina

Być może tylko kwestią czasu było, kiedy europejscy przywódcy spróbują wykorzystać trwające antywojenne protesty na Ukrainie, by wezwać do zmiany reżimu. Ośmielone bałtyckie państwa NATO stanęły na czele narastającej retoryki i środków karzących Rosjan.

A teraz litewski minister spraw zagranicznych otwarcie wzywa Rosjan do wywołania zbiorowego gniewu z powodu wydanego w zeszłym tygodniu nakazu częściowej mobilizacji i obalenia prezydenta Władimira Putina . „Litwini obalili sowiecki reżim, Ukraińcy obalili (byłego prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza, irańskie kobiety powstały przeciwko brutalności irańskiego reżimu, a Rosjanie mogą obalić Putina ” – napisał na Twitterze FM Gabrielius Landsbergis  .

fmlith
Po lewej: Litwin FM Gabrielius Landsbergis. Zdjęcie: NATO

„Nie lekceważmy potęgi wolności” – kontynuował, ale jednocześnie podkreślał, że jego kraj  nie  wpuści uciekających Rosjan ani nie otrzyma azylu.

Kilka dni wcześniej Landsbergis powiedział: „Litwa nie udzieli azylu tym, którzy po prostu uciekają przed odpowiedzialnością. Rosjanie powinni zostać i walczyć. Przeciw Putinowi ”.

W zeszłym tygodniu były świadkami masowych protestów w różnych rosyjskich miastach, ale zwłaszcza w odległych okręgach mniejszości etnicznych, w odpowiedzi na wezwanie około 300 000 rezerwistów. Pojawiły się sprzeczne doniesienia o tym, że Rosjanie zostali wcieleni do wojska również na Ukrainie, ale urzędnicy Kremla zaprzeczają, że wychodzą projekty zawiadomień.

Tymczasem Associated Press oszacowała, że ​​w ciągu ostatnich dni około 194 000 Rosjan uciekło w obawie przed powołaniem do służby wojskowej w konflikcie na Ukrainie. Przejścia graniczne, w tym z krajami mongolskimi i środkowoazjatyckimi, zostały podobno zakorkowane przez długie linie drogowe.

Granica gruzińska była szczególnie ruchliwa, a zdjęcia satelitarne pokazują linie samochodów, które przekraczają 10 mil krętymi górskimi drogami.

W tym tygodniu po raz pierwszy Biały Dom wydał oświadczenie, które wydawało się zachęcać Rosjan do ubiegania się o azyl w USA. Sekretarz prasowy Karine Jean-Pierre powiedziała we wtorek: „Uważamy, że niezależnie od narodowości mogą ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych i edukować ich wniosek indywidualnie dla każdego przypadku”.

 

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: