Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
961 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
755 views

Karuzela kręci się od nowa! USA ogłaszają nowego »covida« Khosta-2

W Stanach Zjednoczonych twierdzą, że odkryli kolejny atakujący nietoperze wirus – Khosta-2 może zakażać komórki człowieka. Od razu podkreśla się, że nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Ten wirus i SARS-CoV-2 należą do tej samej grupy koronawirusów – sarbekowirusów.

Wirus Khosta-2 został odkryty pod koniec 2020 r. w rosyjskich nietoperzach. Początkowo wydawało się, że nie zakaża on ludzkich komórek. To, że jest inaczej, ustalił zespół z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University (USA).

„Nasze badania pokazują, że sarbekowirusy krążące w środowisku poza Azją, nawet w takich miejscach jak zachodnia Rosja, gdzie odkryto wirusa Khosta-2, także stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości oraz obecnych kampanii „szczepień” przeciw SARS-CoV-2” – mówi Michael Letko jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „PLoS Pathogens”.

Będzie nowy cudowny eliksir?

Jego zdaniem odkrycie pokazuje potrzebę opracowania „szczepionki” uniwersalnej, działającej przeciwko sarbekowirusom.

Takie prace już są prowadzone – zwracają uwagę naukowcy.

„Niektóre grupy starają się stworzyć „szczepionkę”, która nie tylko będzie chroniła przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2, ale ogólnie przed sarbekowirusami” – zauważa prof. Letko.

W ostatnich latach odkryto setki różnych sarbekowirusów, głównie w azjatyckich nietoperzach, jednak większość nie zakaża ludzkich komórek.

Pod koniec roku 2020 znaleziono w Rosji wirusy Khosta-1 oraz Khosta-2 i z początku wydawało się, że one również są bezpieczne dla ludzi.

„Z genetycznego punktu widzenia, te nietypowe rosyjskie wirusy przypominają inne, które odkrywano w innych częściach świata. Ponieważ nie przypominały SARS-CoV2, nikt nie uznał, że jest się czym ekscytować” – informuje badacz.

„Kiedy jednak bliżej się im przyjrzeliśmy, byliśmy zaskoczeni, że są one zdolne do zakażania komórek człowieka. To nieco zmienia nasze rozumienie tych wirusów, tego skąd pochodzą i które regiony mogą stwarzać zagrożenie” – dodaje.

Khosta-2 w natarciu

Naukowcy stwierdzili, że Khosta-1 stanowi niewielkie zagrożenie, ale Khosta-2 wzbudził ich niepokój. Podobnie, jak SARS-CoV-2, wykorzystuje on swoje białko kolca do atakowania komórek za pośrednictwem receptora ACE2.

Badania z użyciem surowicy osób szczepionych przeciwko COVID-19 pokazały natomiast, że na wirusa Khosta-2 nie działają obecne szczepienia.

Nieskuteczne były także przeciwciała osób zakażonych wariantem Omikron SARS-CoV-2.

Naukowcy obawiają się jeszcze dodatkowego zagrożenia.

„Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2 czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa” – przestrzega prof. Letko.

https://legaartis.pl/blog/2022/09/24/karuzela-kreci-sie-od-nowa-usa-oglaszaja-nowego-covida-khosta-2/

5/5 - (2 votes)

One thought on “Karuzela kręci się od nowa! USA ogłaszają nowego »covida« Khosta-2

  1. A niech ich wszystkich szlag trafi wreszcie … nie mają nic do roboty więc nudy zabijają sobie wyszukiwaniem bakcyla w dziurze … teraz chińskie nietoperze są OK a rosyjskie to BE ciekawi mnie które nietoperze w obroty wezmą – może polskie na kolejce ? … całe wieki nietoperze żyły i żyją obok nas nawet dość blisko i jakoś nikt nie umarł z tego powodu … jak nietoperze zagnieździły się niedaleko mojej posesji to skończyły się pająki i inne robactwo wokół budynku i na budynku … żabki też mają w tym swój udział – jedna z nich mieszkała długi czas pod schodami wejściowymi … lubię zwierzątka ale już z ludźmi bywa różnie – najczęściej jak najdalej.

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: