Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Jak zostać SZLACHCICEM?

Jak zostać SZLACHCICEM?

Posted by Mforum
364 views

Węgierscy przedsiębiorcy walczą o swój byt

Rate this post

Około tysiąca manifestantów zablokowało we wtorek most w centrum Budapesztu, stolicy Węgier, protestując przeciwko inicjatywie rządu Viktora Orbana przewidującej znaczące podwyższenie stawki podatku dla małych firm – poinformowała agencja Reutera.

Demonstracja miała miejsce podczas obrad parlamentu nad rządową poprawką, zmieniającą przepisy w sprawie wysokości opodatkowania dla przedsiębiorstw. Protestujący początkowo zebrali się na głównym placu przed parlamentem, a następnie przemaszerowali na pobliski most nad Dunajem, blokując ruch w obu kierunkach. Trasa była nieprzejezdna przez około godzinę.

W poniedziałek rząd Orbana złożył poprawki do parlamentu, radykalnie zaostrzające warunki korzystania przez małe firmy z uproszczonego systemu podatkowego. Według rządu dotychczasowe przepisy były nadużywane przez wiele przedsiębiorstw próbujących ograniczać własne koszty.

– Możliwe, że przy wyższej stawce podatku moja dalsza działalność gospodarcza stanie się nieopłacalna. To zagrozi bytowi mojemu i całej mojej rodziny – oceniła jedna z manifestantek, cytowana przez agencję.

Premier Orban stoi przed najtrudniejszym wyzwaniem od czasu objęcia władzy w 2010 roku. Inflacja jest najwyższa od dwóch dekad, kurs forinta rekordowo niski, a wypłata funduszy z Unii Europejskiej zagrożona z powodu zarzutów pod adresem Węgier o łamanie tzw. zasad praworządności.

Wtorkowe protesty to pierwsze poważne niepokoje społeczne od czasu kolejnego zwycięstwa partii Fidesz w wyborach parlamentarnych na początku kwietnia – czytamy w komunikacie agencji Reutera.

Nowa regulacja ma wejść w życie we wrześniu pod warunkiem zatwierdzenia przez parlament.

 

.

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: