protokol kertagenski
Posted by jan zając
39 views
UBG - Ewangelia Jana
Posted by grzegorz
573 views
UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
503 views

Czy można oswoić kota lamparta amurskiego?

Czy można oswoić kota lamparta amurskiego?

 

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jurij Smityuk

Pływanie, wspinanie się po skałach i łowienie ryb – mogą. Ale zobaczenie tego na własne oczy jest raczej mało prawdopodobne. Dlaczego tak jest, wyjaśniamy poniżej!

„Słodsze, już się rozgrzałeś, w końcu wyszedłem, muszę wrócić do domu”, mówi Svetlana, mieszkanka Primorje, w tym filmie, aby przekonać młodego pasiastego kota, aby wyszedł spod samochodu. Negocjacje trwają ponad godzinę, zanim kot w końcu idzie na kompromis i znika w lesie.

Miesięczny kotek lamparta amurskiego o imieniu Sabawa, który został uratowany i zabrany do zoo w Sadgorod; teraz Sabawa jest matką Sherry, spaniela.

Oprócz uroczego wyglądu, charakteryzującego się dużymi oczami i miękkimi łapami, kot, który zdecydował się zbadać podwozie, nie jest zwierzęciem domowym, ale dzikim zwierzęciem oficjalnie wpisanym na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych. Jest to kot Amur, znany również jako kot leśny Dalekiego Wschodu lub kot bengalski.

Kochasz wodę

Kot Amur jest północnym krewnym kota bengalskiego, który żyje w tropikalnej Indonezji i na wyspach japońskich. Czasami jest również określana jako kot lamparta amurskiego, co wynika z jej wzoru futra.

Podobnie jak koty bengalskie, koty amurskie uwielbiają wodę i żyją w pobliżu zbiorników wodnych.

Kot lamparta amurskiego zauważony na terenie gminy Chankaysky. Jest również znany jako kot leśny Dalekiego Wschodu i jest wymieniony jako gatunek zagrożony w Czerwonej Księdze Danych Primorje i Czerwonej Liście IUCN.

W Primorye większość ludności mieszka nad brzegiem dużego jeziora Chanka, które jest otoczone lasami. Fotografowie przyrody zauważyli również te koty w Parku Narodowym „Semlja leoparda” (kraina lampartów).

W przeciwieństwie do wielu innych kotów, koty Amur są doskonałymi pływakami i nie tylko polują na gryzonie, ale w razie potrzeby mogą również łowić ryby. Ponadto te leśne koty nie tylko wspinają się na drzewa, ale nawet na skałach i siedzą tam się.

Unikalne paski

Młode dalekowschodniego dzikiego kota leśnego w klatce w sadgorodzkim zoo we Władywostoku.

Podobnie jak w przypadku tygrysów i lampartów, wzór futra kotów Amur jest indywidualnie predysponowany i porównywalny z odciskami palców człowieka. Występują w różnych odcieniach, od jasnożółtego do brązowego z różnymi plamami. Kac zwykle ma trzy paski na plecach i dwa paski na czole.

W przeciwieństwie do innych małych kotów (europejskie koty leśne, koty stepowe), kot Amur ma dłuższe nogi i biegnie bardzo szybko, przez co czasami wydaje się nawet, że „unosi się” nad ziemią.

Nikt nie wie, ilu

Szanse na zobaczenie jednego z tych kotów na wolności są mniejsze niż zobaczenie tygrysa, nawet jeśli żyją w bliskiej odległości od siebie. Kot bengalski jest wymieniony na Czerwonej Liście i jest uważany za tak rzadki, że nikt nie zadaje sobie trudu, aby określić jego numer. Niemniej jednak lokalni mieszkańcy uważają, że w ostatnich latach było ich kilka.

Dalekowschodni dziki kot leśny w klatce w sadgorod zoo we Władywostoku.

„W przeszłości rzadko przekraczali twoją ścieżkę, kilku z nich rocznie, a nawet to było uważane za szczęście. Ale w ciągu ostatnich dwóch miesięcy widziałem już około trzydziestu z nich. Zaczęli wyrywać kurczaki i kaczki miejscowym mieszkańcom. Na polach jest więcej jedzenia, a ponadto w tym roku jest wiele bażantów – populacja wydaje się rosnąć ” – komentuje Swetlana na swoim filmie z kotem o nazwie „Automechaniker”.

Koty amurskie są niezwykle rzadkie w ogrodach zoologicznych: w Rosji żyją w Barnauł, Władywostoku, Irkucku, Niżnym Nowogrodzie i Moskwie, poza granicami Rosji, w Helsinkach. Będziesz miał 14-18 lat.

Przyłapany na kradzieży

Zwykle dzika przyroda stara się żyć z dala od ludzi i hałasu, ale koty Amur czasami zapuszczają się do wiosek, aby zdobyć kurczaki i gęsi. W lokalnych wiadomościach wciąż pojawiają się informacje o łapaniu tych pasiastych drapieżników i to młodzi z nich zdecydowali się na ten łatwy rodzaj polowania. Po schwytaniu wyglądają na wyjątkowo nieszczęśliwych i syczą.

Po „aresztowaniu” kotów amurskich są one badane przez weterynarzy, a następnie wracają do rodzinnego lasu – bliżej natury i z dala od gęsi domowych.

Często są mylone ze zwierzęciem domowym

Jeśli spojrzysz na Amurkatzen, wyglądają prawie jak Waska, typowy rosyjski kot dworski. Miękkie łapy, lekkie paski, puszysty ogon. Niemniej jednaksą ciężkie (około 5-6 kg, zimą nawet trochę więcej), mają inny kształt twarzy, ogromne oczy i drapieżny uśmiech. Jednocześnie koty amurskie są znacznie bardziej kochające i oswojone w młodości, a nawet mogą być głaskane. Zdarzały się już przypadki, w których mieszkańcy rosyjskiego Dalekiego Wschodu brali porzucone kocięta na poboczu drogi i mylili je ze zwykłymi kociętami. Ten głodny kociak o imieniu Sabawa został odebrany w wieku około dwóch tygodni i nakarmiony butelką. Jednak gdy dorósł, okazało się, że różni się od innych zwierząt domowych i został zabrany do weterynarza w celu zbadania sprawy. Okazało się więc, że mieszkańcy naprawdę uratowali kota, który był na Czerwonej Liście. Spójrz tutaj, jak słodko bawi się z weterynarzem i jak warczy, gdy widzi jedzenie. Ale to wciąż młode zwierzę.

Oczywiście trzymanie takiego kota w domu jest naruszeniem prawa! Oprócz tego, że znajduje się na Czerwonej Liście, a jego schwytanie jest zabronione przez prawo, kluczowe jest, aby kot Amur żył na wolności. Jednak polują na niego kłusownicy, którzy sprzedają młode zwierzęta do użytku domowego.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: