Wybrany materiał zobaczysz po przesunięciu strony w dół :-) jest pod wyszukiwarką

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Translate website Mforum
STREAMY J/C ODBLOKOWANE

MFORUM VIDEO LIVE INFO NIUS

Informacje prasowe , video stream , podcast ,reportaż, audiobook , film fabularny, film dokumentalny , relacje ,transmisje , retransmisje publikacje , republikacje materiały tłumaczone na język polski , komunikator chat audio i video , największe w Polsce archiwum materiałów video i art. prasowych trwale usuniętych z internetu ,codziennie najnowsze informacje bez cenzury nie dostępne w Polskim internecie .Audycje stream live w każdy dzień z wyjątkiem piątku i soboty o godzinie 20 .00 dostępna funkcja translator z możliwością tłumaczenia zawartości całej witryny na 93 języki w tym treści chat !!

RELACJA AV – GRANICA PL/DE ZGORZELEC GORLITZ 16.03.2020 – JAK TO WYGLADA ?

Rate this post

++++++++++++++++++++++++++++

dodatek informacyjny

Niedziela, godz. 10.00

Na obecnie pieszym przejściu granicznym Görlitz-Zgorzelec oprócz biało-czerwonych barierek pojawiły się też zapory z siatki. Jest spokojnie. Kilku niemieckich przechodniów robi zdjęcia. Mężczyzna po pięćdziesiątce stoi przed przejściem, oparty o barierkę obok tablicy ku pamięci Jana Pawła II. Czeka na córkę, która wyjechała do Polski w odwiedziny, ale odwołali jej lot powrotny. Zabierze ją do Frankfurtu, gdzie razem mieszkają.

– Pracuję w fabryce, zakład na tysiąc osób. Nikt nas nie zwolnił do domu. To jest kwestia czasu, jak i u nas znajdzie się zarażona osoba. – Nie boi się pan? – A co to da, że ja się będę bał? Kto pracuje za biurkiem, ten może zostać w domu. A mnie nikt do domu nie pozwoli iść, bo produkcja sama się nie zrobi.

Zamknięta granica w ZgorzelcuZamknięta granica w Zgorzelcu Zamknięta granica w Zgorzelcu/Fot. Bartosz Józefiak

Kolejny mężczyzna dziarsko przekracza granicę. Szybko podchodzi do niego strażniczka w towarzystwie kolegi w białym kombinezonie ochronnym i masce. Mężczyźnie najpierw trzeba zmierzyć temperaturę laserowym termometrem. Potem przy stoliku musi wypełnić formularz, zanim puszczą go dalej. Jeśli pracuje w Niemczech, przejdzie bez problemu. Jeśli nie – będzie skierowany na kwarantannę.

Polak w czapce z daszkiem podchodzi do przejścia, nie chce go przekraczać.

– Mam wujka, co mieszka w Lubaniu, a pracuje w Niemczech. Będzie mógł dojeżdżać? – pyta strażniczkę. – Tak, ale powinien mieć zaświadczenie od pracodawcy- informuje kobieta. Po chwili precyzuje: Właściwie to musi mieć ten papier. Bez niego zostanie od razu skierowany na kwarantannę.

Strażniczka precyzuje jeszcze, że wujek codziennie przy przekraczaniu granicy będzie miał mierzoną temperaturę. Jeśli będzie zbyt wysoka, czeka go kwarantanna.

Przejście bez problemu przekracza para Polaków. Oboje pracują w Görlitz. Kobieta mówi: – To będzie jakaś masakra. Jedyna granica dla samochodów w Jędrzychowicach. A tu jest mnóstwo ludzi, co do pracy dojeżdżają nawet 50 kilometrów w głąb Niemiec. Pan sobie wyobraża, co się będzie działo? Moja koleżanka dzisiaj rano tak jechała. Spóźniła się dwie godziny. A to niedziela rano! To co się dopiero wydarzy się w poniedziałek, jak ludzie ruszą do fabryk…

– Będzie usprawiedliwiona nieobecność – uspokaja jej towarzysz.

– No dobra, ale wyobraź to sobie: w pracy jesteś osiem godzin, a jeszcze dojazd w każdą stronę po dwie godziny? Ludzie przecież dojeżdżają w grupach, skrzykują się po czterech do jednego auta. A strażnicy na granicy każdemu mierzą temperaturę i każą wypełniać formularz. Każdemu! Za każdym razem przy przekraczaniu granicy! Przecież to będą korki jak jasna cholera. Jakich my czasów dożyliśmy… – wzdycha moja rozmówczyni.

One thought on “RELACJA AV – GRANICA PL/DE ZGORZELEC GORLITZ 16.03.2020 – JAK TO WYGLADA ?

  1. No i to właśnie pokazuje w jakim żyjemy średniowieczu. Do Chińczyków dużo nam jeszcze brakuje. Oni uporają się z zarazą w pół roku,a Europa nie mniej niż 2 lata.

Comments are closed.

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: