Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
449 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1036 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
817 views

Związkowcy z Opla: koncern tworzy nową spółkę, żeby zatrudniać na gorszych warunkach

Nowa fabryka fabryka powstaje od podstaw w Gliwicach na terenie należącym do koncernu PSA, właściciela marki Opel. A wraz z nią mają zostać zaprowadzone nowe warunki zatrudnienia. Pracownicy obawiają się, że kapitalista przeprowadza w ten sposób plan degradacji warunków zatrudnienia i wysłania części z nich na zieloną trawkę. Będą protesty w tej sprawie.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W gliwickim zakładzie ponownie wrze. Nie dalej jak półtora roku temu pisaliśmy o buncie załogi Opla przeciwko zatrudnieniu nowych pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, czego skutkiem byłby nie tylko dumping warunków pracy, ale również atomizacja załogi i spadek uzwiązkowienia. Teraz przed pracownikami kolejne wyzwanie.

Reprezentujące pracowników związki zawodowe oczekują gwarancji utrzymania dotychczasowego stanu zatrudnienia oraz warunków zatrudnienia i płacy w nowej fabryce. Nowoczesny zakład powstaje tuż obok starej hali produkcyjnej, a będą w nim wytwarzane samochody dostawcze. Pracownicy przesłali swoje żądania do europejskich władz PSA. W celu wzmocnienia siły argumenty, na jutro w zakładzie zaplanowane zostały masówki oraz akcje informacyjne.

– Domagamy się przede wszystkim spisania porozumienia dotyczącego przejęcia pracowników naszego zakładu przez budowaną obecnie fabrykę samochodów dostawczych z zachowaniem ciągłości zatrudnienia i dotychczasowych warunków pracy i płacy. Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, jesteśmy gotowi bronić naszych miejsc pracy wszelkimi dostępnymi metodami – powiedział Mariusz Król, przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacuring Poland.

Związkowcy podkreślają, że atmosfera jest napięta. – Po latach zaciskania pasa okazuje się, że jutro możemy zostać z niczym. Podczas masówek będziemy mówić o tym, jakie działania już podjęliśmy i co będziemy robić dalej – mówi Król.

Pracownicy przede wszystkim chcą mieć jasność zasad transferu do nowej spółki, która będzie operatorem nowej fabryki. Zależy im, aby zasady zatrudnienia pozostały niezmienione. Obawiają się, że kapitalista zamierza okrężną drogą obejść polskie prawo, obniżyć sobie koszty, zwiększyć zyski, pogarszając stabilność zatrudnienia i wysokość pensji. Aby przejść do nowego zakładu, obecni zatrudnieni będą musieli się zwolnić z obecnej fabryki. Ich niepokój budzi fakt, iż nowa spółka już teraz wypowiedziała regulamin pracy, co zwiastuje niekorzystne dla załogi zmiany.

zrodlo:strajk.eu

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: