IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
725 views

„Wolontariusze walczą z kryzysem zdrowotnym osób ubiegających się o azyl w Meksyku”

TIJUANA, Meksyk (AP) – Kiedy chłopiec z Hondurasu skarżył się na ból zęba, dr Psyche Calderon zadał oczywiste pytanie: „Kiedy zaczął się ból?”

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odpowiedź złamała jej serce.

„Kiedy La Mara złamała mi zęby i zabiła całą rodzinę”, powiedział 14-latek.

Nie powiedział nic więcej o ataku niesławnego gangu z Ameryki Środkowej, La Mara Salvatrucha. Po prostu: „Tylko ja przeżyłem”.

Calderon nie jest terapeutą, ani prawnikiem, ani dentystą. Jest lekarzem rodzinnym, który pracuje jako wolontariusz, by zapewnić opiekę Amerykanom z Ameryki Środkowej, którzy utknęli w Meksyku, a oni starają się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Niewiele mogła zrobić dla tego nastolatka.

„Więc dałem mu antybiotyk, po czym wróciłem do domu i płakałem”, powiedziała.

Calderon jest częścią ruchu pracowników służby zdrowia i studentów medycyny z obu stron granicy amerykańsko-meksykańskiej, który cicho walczy o utrzymanie osób ubiegających się o azyl w zdrowiu i bezpieczeństwie, podczas gdy ich życie zmienia się.

Desperacko starają się zaspokoić potrzebę pozostawioną w dużej mierze niezaspokojoną przez rządy obu krajów. Sprawiło, że lekarze-wolontariusze weszli w nowe i nietypowe role, w których często muszą improwizować, pracując z ograniczonymi darowiznami leków i sprzętu oraz zajmując się problemami pozamedycznymi. Oprócz dawania pacjentom pigułek na uśmierzenie bólu lekarze mogą potrzebować skierowania ich do pomocy prawnej w ich przypadkach, jednocześnie oferując słuchanie jako rodzaj terapeuty dla populacji cierpiącej z powodu głębokiej traumy spowodowanej przemocą, która zmusiła ich do opuszczenia ojczyzny.

Przy niewielkim przeszkoleniu lub przygotowaniach do tego rodzaju pracy medycznej lekarze tacy jak Calderon starają się opracować wytyczne dotyczące lepszego leczenia migrantów z traumą emocjonalną.

Dziesiątki tysięcy ludzi utknęły w meksykańskich miastach granicznych, gdy ich sprawy azylowe przedostają się przez amerykański system sądowy zgodnie z polityką administracyjną Trumpa, która zwraca ich przez granicę, aby czekać na decyzję. Tysiące innych osób czeka na wywołanie ich numerów, aby mogli rozpocząć proces wnioskowania w procesie, który mierzy liczbę wniosków o azyl, które są składane do urzędników USA.

Wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej tysiące mieszkają w zatłoczonych schroniskach lub na zewnątrz w prowizorycznych namiotach.

Kryzys zdrowotny obejmuje obie strony granicy. W ubiegłym roku co najmniej troje dzieci, zatrzymanych przez amerykańskich agentów Straży Granicznej, zmarło podczas grypy na grypę.

Tymczasem w Tijuanie wolontariusze tacy jak Calderon zakładają weekendowe wyskakujące kliniki w schroniskach rzadko odwiedzanych przez lekarzy zdrowia publicznego w Meksyku.

„Nie powinienem tego robić”, powiedział 34-letni lekarz Tijuana, którego prywatna praktyka obejmuje nieubezpieczonych Amerykanów. „Muszą być w innym miejscu, aby być bezpiecznym. To inne miejsce powinno się nimi opiekować lub rząd meksykański powinien dbać o tych uchodźców. ”

Pomaga kierować Sojuszem Zdrowia Uchodźców, jedną z niewielu takich grup wzdłuż granicy 1954 mil.

W ubiegłym roku Refugee Health Alliance gościło 800 wolontariuszy, którzy widzieli ponad 9 000 pacjentów; oprócz leczenia dokumentują oznaki tortur i znęcania się w sprawach o azyl.

W 52. sobotę z rzędu w schroniskach wolontariusze otrzymują krótką orientację: nie pytaj o pochodzenie ludzi, które mogą wywołać traumatyczne wspomnienia, lub rób zdjęcia. Wypełnij formularze medyczne, które wymagają podania historii medycznej osoby i dat jej procesu azylowego, co może zakłócić jej opiekę.

Wolontariuszom poleca się również umieszczać etykiety na lekach podawanych osobom ubiegającym się o azyl, aby urzędnicy imigracyjni USA nie zabrali tabletek – choć i tak często to robią.

Ich pierwszy przystanek: dno „Kanionu Skorpiona”.

Calderon prowadzi wolontariuszy do kościoła chrześcijańskiego, który jako pierwszy schronił Haitańczyków, którzy tłumnie przybyli do tego przygranicznego miasta w 2016 roku. Teraz kościół jest wypełniony dziesiątkami namiotów mieszkalnych w Ameryce Środkowej.

Dwóch tuzinów ochotników to dwóch pediatrów, profesor uniwersytecki, który również praktykuje medycynę, studenci medycyny z Phoenix i San Francisco, doktorat z psychologii Uniwersytetu Stanforda, który pracował z dziećmi w obozach dla uchodźców w Iranie, oraz dwie siostry z Los Angeles, które mają krewnych w Tijuana.

Rozkładają stoły i metalowe krzesła w sali kongregacyjnej, by prowizorycznie badać miejsca. Rozpakowali pół tuzina torby i walizki pełne plastikowych toreb wypełnionych darowanymi lekami przywiezionymi przez ochotników.

Calderon pracuje między kościołem, w którym widzi głównie Amerykanów z Ameryki Środkowej, a sąsiednią gromadą pokoi, w której mieszka kilkadziesiąt Haitańczyków.

Widzi kobietę o źle wygojonym złamanym nadgarstku, brzuch dziewczynki pokrytej świerzbem, niedożywioną kobietę w ciąży, dziecko z przeziębieniem, niedowagę malucha, kobietę z obrzękiem i zakażonym zębem, drugą z czerwonym, spuchnięte oko.

Z ciepłym uśmiechem i różowym stetoskopem na szyi widziała pacjenta po pacjencie.

Minęło osiem miesięcy, odkąd widziała chłopca ze złamanymi zębami. Nadal o nim myśli. Nigdy więcej go nie widziała.

To doświadczenie uczyniło ją lepszym lekarzem. Teraz, gdy Calderon pyta o ich ból, ostrożnie stąpa: zraniona szyja może być spowodowana rozbiciem głowy przez złodziei. Przypadek refluksu kwasu może wynikać z lęku przed byciem w bezpiecznym miejscu.

„Gdy widzisz kogoś, kto przychodzi do ciebie z bezsennością, bez nadziei, to też jest dla nas bardzo trudne. Co powiemy? Co traktujemy Czy to choroba? ”- pyta. „Dlatego staramy się napisać protokół dotyczący zdrowia psychicznego i pozyskać ekspertów w dziedzinie medycyny dla uchodźców, którzy pomogą nam odpowiedzieć na te pytania”.

Calderon zawsze żałuje, że nie może zrobić więcej.

Ale nauczyła się akceptować ograniczenia po leczeniu chłopca bólem zęba. Wzięła czas wolny i szukała terapii dla siebie, czując się przytłoczona. Następnie wzięła kurs, aby dowiedzieć się, jak leczyć pacjentów, którzy przeżyli tragedie.

„Muszę być w porządku, że coś zrobiłam” – powiedziała. „W pewnym momencie wszyscy lekarze to rozumieją, prawda? Mam nadzieję. Robimy, co możemy. ”

_____

Współautorzy prasowi Sharon Cohen i Nomaan Merchant przyczynili się do tego raportu.

_____

Associated Press stworzyło tę historię przy wsparciu Solutions Journalism Network.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: