Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

„Ustawa Brexit, aby zablokować dalsze opóźnienie przejścia”

Rząd ma dodać nową klauzulę do ustawy Brexit, aby parlament nielegalnie przedłużał ten proces poza koniec przyszłego roku.

Boris Johnson

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Okres przejściowy po Brexicie – który ma się zakończyć w grudniu 2020 r. – można obecnie przedłużyć za obopólną zgodą na okres do dwóch lat.

Ale zmieniona umowa o wystąpieniu, której ustawą jest głosowanie w tym tygodniu, wyklucza jakiekolwiek przedłużenie.

Krytycy twierdzą, że zwiększa to szansę na opuszczenie UE bez umowy handlowej.

Ale starszy minister gabinetu Michael Gove nalegał, aby zarówno Wielka Brytania, jak i UE „zobowiązały się do dopilnowania, abyśmy mieli umowę” do końca 2020 r.

Obiecał również, że Parlament będzie w stanie „dogłębnie” przeanalizować projekt ustawy o wystąpieniu.

Sekretarz Shadow Brexit, Sir Keir Starmer, powiedział, że posunięcie to jest „lekkomyślne i nieodpowiedzialne” i argumentował, że premier Boris Johnson był „przygotowany na narażenie miejsc pracy”.

Downing Street powiedział, że rząd planuje poprosić nowy parlament o pierwszą debatę i głosowanie w sprawie umowy o wystąpieniu – przepisów niezbędnych do ratyfikacji Brexitu – w piątek.

Z większością 80 osób po czwartkowych wyborach powszechnych, oczekuje się, że Johnson wejdzie w życie ustawy z kilkoma zmianami w czasie, gdy Wielka Brytania zakończy członkostwo w UE 31 stycznia.

Następnie rząd będzie musiał do końca okresu przejściowego 31 grudnia wynegocjować umowę o wolnym handlu z Brukselą, zanim stosunki handlowe nie dotrzymają warunków Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Wysokie rangę UE, w tym główny negocjator bloku, Michel Barnier, są sceptycznie nastawieni do porozumienia w tym czasie.

Prezentacyjna szara linia

Analiza

Skrzynka analityczna Iaina Watsona, korespondenta politycznego

Obecnie, jeśli rozmowy handlowe postępują wolniej, Wielka Brytania i UE mogłyby uzgodnić – do lipca – przedłużenie okresu przejściowego po Brexicie o maksymalnie dwa lata.

Ale w piątek premier zamierza usunąć tę klauzulę ze swojego projektu umowy o wystąpieniu i zamiast tego wyraźnie wykluczyć wszelkie przedłużenia.

Ma to na celu podkreślenie tym wyborcom, którzy po raz pierwszy poparli jego partię, że jest zdeterminowany, by dostarczyć Brexit – i chce stłumić spekulacje, że byłby przygotowany na zawarcie umowy, dzięki której Wielka Brytania będzie blisko Bruksela.

Źródła rządowe twierdzą, że trudny termin skupi również umysły obu grup negocjatorów na osiągnięciu porozumienia.

W związku z utratą przez Partię Pracy miejsc w sercu, Boris Johnson twierdzi, że opozycja nie nauczyła się żadnych lekcji, jeśli zagłosuje przeciwko jego ustawie o brexicie.

Prezentacyjna szara linia

Premier podczas kampanii wyborczej obiecał, że nie będzie dążył do przedłużenia okresu przejściowego – przekonując lidera Partii Brexit Nigela Farage’a, aby ustąpił kandydatom na toryskie stanowiska.

Niezależnie od wykluczenia przedłużenia, niezależne donosi, że zmieniona umowa o wystąpieniu może pomijać poprzednie „postanowienia zapewniające, że prawa pracownicze nie zostaną osłabione po Brexicie”.

Sam Lowe z think tanku Centrum Europejskiej Reformy powiedział programowi BBC Radio 4 Today, że posunięcie Johnsona było „nieco performatywne”, a jego efekt byłby „w dużej mierze krajowy”.

„To trudniejszy termin, ale oczywiście nadal istnieje pewna elastyczność” – powiedział.

Lowe powiedział, że termin wyznaczony na grudzień 2020 r. Może pomóc premierowi zarządzać własną partią, jeśli chodzi o ustępstwa wobec UE.

„Nadal istnieje perspektywa zawarcia umowy” – powiedział Lowe. „Pytanie brzmi, czy Boris Johnson chce zawarcia umowy, ale dowody z ostatnich czasów sugerują, że nie.”

Poprawki do umowy o wystąpieniu nastąpiły po tym, jak Pan Johnson przeprowadził w poniedziałek ograniczone przetasowania swojego rządu.

Simon HartPrawa autorskie do zdjęćPA MEDIA
Podpis pod zdjęciemSimon Hart powiedział, że otrzymał niesamowitą okazję

Simon Hart został mianowany walijskim sekretarzem, zastępując Aluna Cairnsa, który zrezygnował na początku wyborów.

Nicky Morgan pozostaje sekretarzem ds. Kultury, mimo że jest posłem. Ona bierze parostwo i zasiądzie jako minister gabinetu w Lordach.

Partie opozycyjne stwierdziły, że została „nagrodzona za polityczną pochlebstwo”.

Ale Morgan, która będzie odpowiedzialna za politykę szerokopasmową i politykę medialną, zasugerowała, że może być w tej roli tylko przez kilka tygodni – w oczekiwaniu na daleko idące zmiany w najwyższym zespole premiera po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia.

Prezentacyjna szara linia

Co stanie się w tym tygodniu?

wtorek

Postępowanie rozpoczyna się, gdy parlamentarzyści zbierają się do pierwszego zadania: wybrania marszałka, Sir Lindsay Hoyle, który zastąpił Johna Bercowa w listopadzie. Technicznie rzecz biorąc, posłowie mogą głosować nad tym wnioskiem, ale w praktyce tak się nie stało.

Później tego dnia Mówca rozpocznie proces przeklinania posłów, którzy są zobowiązani do złożenia przysięgi na wierność Koronie lub, jeśli sprzeciwiają się temu, uroczystej afirmacji. Ci, którzy zabierają głos lub głosują, ale nie robią tego, są pozbawieni miejsca „jakby byli martwi” zgodnie z ustawą o ślubach parlamentarnych z 1866 r.

Na ten proces zwykle przeznacza się dwa do trzech dni.

czwartek

Otwarcie parlamentu przez państwo. Mowa Królowej jest jej centralnym punktem, kiedy przeczyta przemówienie ministrów przedstawiające rządowy program legislacyjny na sesję parlamentarną. Kilka godzin po wygłoszeniu przemówienia deputowani zaczną debatować nad ich treścią – proces ten zwykle trwa kilka dni.

piątek

W zależności od tego, jak szybko Boris Johnson chce się przenieść, debata na temat przemówienia królowej może trwać do piątku.

Rząd przedstawi parlamentowi projekt umowy o wystąpieniu.

Posłowie w poprzednim parlamencie poparli projekt Johnsona na pierwszym etapie, ale odrzucili jego plan przyspieszenia prawodawstwa za pośrednictwem Parlamentu w ciągu trzech dni, aby opuścić UE przed upływem ostatecznego terminu Brexitu, tj. 31 października.

Po zakończeniu debaty na temat przemówienia królowej posłowie będą głosować, czy ją zatwierdzić. Od 1924 r. Rządowa mowa królowej nie została pokonana.

zrodlo:bbc.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: