Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
442 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1032 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
813 views

USA rozważają pozostawienie mniejszej liczby żołnierzy w Afganistanie

WASHINGTON (AP) – Pentagon rozważa kilka opcji zmniejszenia liczby żołnierzy w Afganistanie, w tym jedną, która zmieniłaby się w węższą misję antyterrorystyczną, powiedział w środę Kongresowi najwyższy oficer wojskowy USA.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Generał Mark Milley, przewodniczący szefów sztabów, nie ujawnił żadnych potencjalnych żołnierzy, ale zgodził się, że pozostawienie minimalnego śladu amerykańskiego w Afganistanie na rzecz walki z terrorystami jest potencjalnym posunięciem.

„Mamy wiele opcji, to jedna z nich” – powiedział. Stany Zjednoczone mają obecnie około 13 000 żołnierzy w Afganistanie. Około 5000 z nich wykonuje misje antyterrorystyczne. Pozostała część jest częścią szerszej misji NATO mającej na celu szkolenie, doradzanie i pomoc afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Członkowie Komisji Służb Zbrojnych naciskali Milleya i sekretarza obrony Marka Espera na szereg kwestii podczas przesłuchania, w tym na żądania ustawodawców dotyczące przesłuchania, czy Pentagon oszukał naród amerykański o postępach militarnych podczas wojny 18-letniej.

Na początku tego tygodnia raport Washington Post ujawnił tysiące stron dokumentów, z których wynika, że urzędnicy rządowi przez lata wprowadzali społeczeństwo w błąd w związku z niepowodzeniami w wojnie w Afganistanie.

„Najważniejsze jest to, że najwyżsi urzędnicy wojskowi i urzędnicy cywilni wiedzieli, że wojna w Afganistanie była nie do zwycięstwa i wprowadzali w błąd amerykańską opinię publiczną przez 20 lat”, powiedział przedstawiciel Ro Khanna z D-Calif. Powiedział, że komisja powinna przeprowadzić przesłuchanie w tej sprawie.

Rep. Adam Smith, D-Wash., Przewodniczący komisji, powiedział, że przesłuchania będą odpowiednie. „ Myślę, że powinniśmy się temu przyjrzeć ” – powiedział.

Główny dowódca USA w Afganistanie, gen. Scott Miller, miał poinformować członków Kongresu o postępach w wojnie podczas sesji zamkniętej w środę.

Po odprawie Millera senator Tim Kaine, Virginia Demokrata i członek Senackiej Komisji Służb Zbrojnych, powiedział The Associated Press, że jest mniej zainteresowany raportem Washington Post niż zmaganiem się z traktowaniem pokojowych negocjacji przez administrację Trumpa z talibami. Powiedział, że niepokoi go to, że talibowie mogą po prostu poczekać, aż ostatni żołnierz amerykański opuści Afganistan, a następnie „postarać się zgrozić wszystkim”.

Esper, który zeznawał obok Milleya, powiedział komitetowi, że wojsko USA musi pozostać skoncentrowane na misji antyterrorystycznej, nawet jeśli podejmowane są wysiłki w celu wynegocjowania porozumienia pokojowego z talibami.

„Mamy ważną misję antyterrorystyczną w Afganistanie” – powiedział. „Oznacza to, że musimy upewnić się, że Afganistan nigdy nie stanie się bezpieczną przystanią dla terrorystów, którzy mogą zaatakować Stany Zjednoczone”.

Powiedział, że dowódcy powiedzieli mu i Milleyowi, że USA mogą zmniejszyć swoją obecność w Afganistanie i nadal wykonywać misję antyterrorystyczną.

„Jestem zainteresowany zmniejszeniem obecności naszych sił” – powiedział Esper, aby część żołnierzy z Afganistanu mogła zostać przeniesiona do innych części świata, aby wzmocnić gotowość USA do potencjalnego konfliktu z Chinami lub Rosją. Esper powiedział, że dokonuje przeglądu amerykańskich misji wojskowych na całym świecie, aby ustalić, ile z nich może zostać przeniesionych w ten sposób.

—-

Pisarz AP Padmananda Rama przyczynił się do tego raportu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: