Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Trump krytykuje działaczke klimatu Thunberg

WASHINGTON (AP) – Prezydent Donald Trump zaatakował 16-letnią działaczkę klimatu Gretę Thunberg w czwartek, dzień po tym, jak Time został nazwany Osobą Roku, nazywając jej wybór „absurdalnym”.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szwedzka nastolatka stała się symbolem rosnącego ruchu młodych działaczy klimatycznych po prowadzeniu cotygodniowych strajków szkolnych w jej kraju, które zainspirowały podobne działania w około 100 miastach na całym świecie. W ciągu ostatnich półtora roku przyciągnęła tłumy swoimi ognistymi występami podczas protestów i konferencji.

W czwartkowym porannym tweecie Trump powiedział: „Greta musi popracować nad swoim problemem zarządzania gniewem, a następnie pójść do dobrego, staromodnego filmu z przyjacielem!”

Dodał: „Chill Greta, Chill!”

Thunberg odpowiedziała, zmieniając biografię profilu na Twitterze i czytając: „Nastolatka pracująca nad problemem zarządzania gniewem. Obecnie odpoczywa i ogląda dobry stary film z przyjacielem. ”

Mówiła otwarcie o swojej diagnozie z zespołem Aspergera, zaburzeniem ze spektrum autyzmu związanym z wysoką inteligencją i zaburzeniami umiejętności społecznych. „Mam Aspergery, co oznacza, że ​​czasami trochę się różnię od normy”, napisała w tym roku na Twitterze. „I – w odpowiednich okolicznościach – bycie innym jest supermocarstwem.”

Miniatura wideo na Youtube


Były sekretarz stanu John Kerry, który uczestniczył w rozmowach klimatycznych ONZ w Madrycie, powiedział w wywiadzie dla AP, że komentarze Trumpa były „najbardziej haniebnym, zastraszającym, bezprecedensowym, prawie tchórzliwym posunięciem. I powinien się wstydzić. Ale nie zna wstydu.

To nie pierwszy raz, gdy Trump narzekał, że nie został rozpoznany za jego wpływ. W 2015 r. Trump zaatakował niemiecką kanclerz Angelę Merkel za „zrujnowanie Niemiec” po tym, jak została nazwana Osobą Roku, kiedy został wymieniony na drugim miejscu.

Trump jest drugim światowym liderem, który w tym tygodniu wycelował w Thunberg. Jej obawa o zabójstwa rdzennych Brazylijczyków w Amazonii wywołała we wtorek ostry napomnienie prezydenta Brazylii.

„Greta powiedziała, że ​​Indianie zginęli, ponieważ bronili Amazonki” – powiedział Jair Bolsonaro. „To imponujące, że prasa ustępuje miejsca takiemu bachorowi” – dodał, używając portugalskiego słowa „pirralha”.

W odpowiedzi Thunberg zmieniła biografię na Twitterze, gdzie ma ponad 3 miliony obserwujących, i powiedziała „Pirralha”.

___

Autorzy AP Frank Jordans i Aritz Parra w Madrycie przyczynili się do tego raportu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: