IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
726 views

„Szczyt NATO w Londynie dał Polsce ważne gwarancje bezpieczeństwa”

Potwierdzenie zasady 'jeden za wszystkich, wszyscy za jednego’, inicjatywa '4×30′ oraz przyjęcie planów obronnościowych dla Polski i krajów bałtyckich – to dla Polski – zdaniem prezes Instytutu Kościuszki Izabeli Albrycht – najważniejsze rezultaty szczytu NATO w Londynie.

Przywódcy 29 państw członkowskich NATO podczas zakończonego w środę po południu jubileuszowego spotkania z okazji 70-lecia powstania Sojuszu potwierdzili zobowiązanie do kolektywnej obrony i zwiększania wydatków, ale nie do końca przezwyciężyli widoczne przed szczytem podziały.

"Szczyt NATO w Londynie dał Polsce ważne gwarancje bezpieczeństwa"Polski rząd pozytywnie ocenił przebieg szczytu NATO. (Fot. Getty Images)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Albrycht podkreśla, że NATO-wska zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” znalazła swoje odzwierciedlenie w podpisanej deklaracji przedstawicieli państw, jak i jednoznacznym zapewnieniu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, że Sojusz odpowie na każdy atak na Polskę i kraje bałtyckie.

„Za politycznym zapewnieniem idą także konkretne działania, jak uruchomienie inicjatywy 4×30 oraz przyjęcie planów obronnościowych dla Polski i krajów bałtyckich. To najważniejsze dla Polski rezultaty zakończonego w środę spotkania liderów Sojuszu” – przekazała.

Jej zdaniem, co istotne, szczyt potwierdził polityczną jedność Sojuszu i potrzebę odpowiedzi na zagrożenia zgodnie z doktryną 360 stopni, czyli orientacji na niebezpieczeństwa pojawiające się na wszystkich flankach NATO, w dowolnym momencie i z dowolnego kierunku. „Jako wymagające wspólnej odpowiedzi wymieniono także te zagrożenia poniżej tzw. progu wojny, jak hybrydowe, cybernetyczne, terrorystyczne i migracyjne. Jednocześnie za nowy obszar działań militarnych uznano przestrzeń kosmiczną” – zaznaczyła.

Polski minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślał po szczycie, że prezydent Andrzej Duda siedział naprzeciwko Donalda Trumpa. (Fot. Getty Images)

W jej opinii bardzo ważnym politycznym sygnałem jest dostrzeżenie w deklaracji zmian, które mają miejsce w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa, a związane są ze wzrostem gospodarczych i politycznych wpływów Chin. Sojusz uznaje te zmiany na geopolitycznej szachownicy zarówno jako szanse, jak i wyzwania, wobec których potrzebne jest podjęcie wspólnych działań przez wszystkich członków NATO.

„Po raz pierwszy w deklaracji po szczycie, ale także w wypowiedziach wielu decydentów pojawiła się kwestia budowy bezpiecznej sieci 5G. Kraje członkowskie zobowiązały się do zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji, uznając konieczność polegania na bezpiecznych i odpornych systemach. Podkreślano też, że zmiany technologiczne wymagają nie tylko nowego podejścia do budowania zdolności, ale wbudowania w ten proces demokratycznych wartości i norm” – wskazała Albrycht.

Pozytywną zmianą względem zeszłorocznego szczytu – jej zdaniem – było potwierdzenie przez sekretarza generalnego NATO znaczącego wzrostu wydatków na obronę (wzrost względem 2016 roku wynosi 130 mld dolarów) i wyznaczenie ambitnego celu na rok 2024, zakładającego ich dalszy wzrost po stronie krajów europejskich i Kanady o 400 mld dolarów.

zrodlo:londynek.net
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: