Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
484 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
853 views

„Sudańskie narzeczone pod presją posiadania okaleczenia narządów płciowych – ponownie”

W naszej serii listów od afrykańskich dziennikarzy Zeinab Mohammed Salih przygląda się rosnącemu zjawisku „obrzezania” w Sudanie.

Narzeczeni tańczą w Sudanie

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niektóre kobiety w Sudanie decydują się na okaleczanie żeńskich narządów płciowych (FGM) na miesiąc lub dwa przed ślubem, by udawać dziewice.

Dzieje się tak, mimo że większość z nich została już obrzezana jako dziewczęta – coś, co zwykle dzieje się w wieku od czterech do 10 lat.

W kraju głównie muzułmańskim może to obejmować usunięcie łechtaczki i warg sromowych i często obejmuje pewne szwy w celu zwężenia otworu pochwy – proces znany jako infibulacja.

Te szwy znikają, gdy kobieta uprawia seks.

Jeśli przyszła panna młoda zdecyduje się na dalsze okaleczanie żeńskich narządów płciowych, operacja, zwykle wykonywana przez położne, może obejmować odcięcie większej liczby warg sromowych i ponowne zszycie pochwy.

„Nie mogłem chodzić przez kilka dni”

„To było tak bolesne i musiałem spędzać kilka dni z moim przyjacielem, dopóki nie wyzdrowiałem, bo nie chciałem, żeby moja matka wiedziała” – powiedziała Maha, która nie jest jej prawdziwym imieniem, aby można było chronić jej tożsamość .

„Oddawanie moczu było problemem i przez pierwsze kilka dni nie mogłem prawidłowo chodzić”.

Maha przeszła operację w dwa miesiące, aby udać się na ślub z mężczyzną „nieco starszym” niż ona sama.

„Nigdy mi nie zaufa, jeśli odkryje, że uprawiałem seks przed naszym małżeństwem” – powiedziała.

„Zakazałby mi wychodzenia, a nawet korzystania z telefonu”.

Dwudziestoletnia absolwentka uniwersytetu pochodzi ze stanu w północnym Sudanie, który zakazuje FGM.

Prezentacyjna szara linia

Rodzaje FGM:

Podpis w mediachSzacuje się, że jedna na 20 dziewcząt i kobiet na świecie przeszła jakąś formę okaleczania narządów płciowych
  • Typ pierwszy: łechtaczka – częściowe lub całkowite usunięcie łechtaczki
  • Typ drugi: wycięcie – usunięcie łechtaczki i warg sromowych (warg), z zewnętrznymi wargami sromowymi lub bez nich
  • Typ trzeci: Infibulacja – wycięcie, usunięcie części lub wszystkich zewnętrznych narządów płciowych oraz zszycie lub zwężenie otworu pochwy
  • Typ czwarty: Każdy inny rodzaj celowego uszkodzenia żeńskich narządów płciowych (pieczenie, skrobanie, przekłuwanie)

Co to jest FGM, gdzie to się dzieje i dlaczego?

„Tak to jest sikać po okaleczeniu żeńskich narządów płciowych”

Prezentacyjna szara linia

Ale praktyka ta jest nadal szeroko stosowana – według ONZ 87% sudańskich kobiet w wieku od 14 do 49 lat przeszło jakąś formę okaleczania żeńskich narządów płciowych.

I chociaż Maha pracuje w stolicy, Chartum – który nie zakazał obrzezania – postanowiła udać się do domu, aby potajemnie przeprowadzić operację w domu położnej.

Zna położną, która zgodziła się wykonać operację za nieco mniej niż 5000 funtów sudańskich (około 110 USD; 85 GBP), które zwykle są pobierane.

„Cię, bo potrzebuję pieniędzy”

W wielu kulturach, w których dziewictwo przed ślubem jest ważne, kobiety decydują się na operację w celu zrekonstruowania błony dziewiczej, cienkiej warstwy tkanki, która częściowo pokrywa otwór pochwy, aby ukryć wszelkie oznaki wcześniejszej aktywności seksualnej.

Ale „hymenoplastyka”, jak się nazywa operacja, musi być wykonana przez chirurga i nie jest szeroko dostępna w Sudanie – i powiedziano mi, że tylko jedna klinika oferuje ją wyłącznie kobietom zamężnym.

Więc szycie w celu zaciśnięcia otworu pochwy jest najlepszą opcją. Niektóre położne lubią także wycinać więcej warg sromowych lub innych fałdów pochwy, aby „posprzątać” podczas operacji.

Ginekolog dr Sawsan Said, działacz mający na celu wyeliminowanie okaleczania żeńskich narządów płciowych w Sudanie, mówi: „Wszelkie zmiany w żeńskich narządach płciowych są uważane za okaleczanie żeńskich narządów płciowych, niezależnie od tego, czy są to szwy, czy przekłuwanie”.

Zeinab Mohammed Salih

Zeinab Mohammed Salih
W trzech szpitalach, które odwiedziłam położne chętnie oferowały mi różne procedury ”
Zeinab Mohammed Salih
Dziennikarz

Żadnej z tych procedur nie można jednak przeprowadzić w szpitalach, nawet w Chartumie, ponieważ Sudańska Rada Lekarska im na to nie pozwala.

Strzeliłby każdą przyłapaną położną i skonfiskowałby jej sprzęt.

Jednak w trzech szpitalach, które odwiedziłam, położne chętnie oferowały mi różne procedury.

Jeden nawet otwarcie mówił o tym przed innymi pielęgniarkami i pokazywał mi pokoje, w których można to wykonać.

Prezentacyjna szara linia

Afryka i FGM:

Prezentacyjna szara linia

„Czy chcesz, żebym wyciął część łechtaczki? Jeśli nie chcesz, żebym jej dotknął, nie zrobię tego… ale sprawię, że staniesz się doskonały, odcinając wargi sromowe zewnętrzne i łącząc je ze sobą” – powiedziała.

Inna położna powiedziała, że nie chce ich robić, ale czasami robiła to, ponieważ potrzebowała pieniędzy.

„Któregoś dnia zrobiłem infibulację 18-letniej dziewczynce, która została zgwałcona przez kuzyna. Jej matka przyjechała tutaj i płakała, więc chciałem im pomóc” – powiedziała.

„Złożyłem przysięgę na rzecz inicjatywy Saleem, aby nigdy więcej nie ciąć kobiet ani dziewcząt, ale robię to tylko od czasu do czasu, ponieważ wychowuję wnuki, których matka zmarła, i muszę płacić za ich szkoły”.

Program Saleema to wspierany przez ONZ projekt rozpoczęty w 2008 r., Aby zatrzymać praktykę okaleczania żeńskich narządów płciowych w Sudanie.

Nowa era?

Ale trzeba zmienić długą postawę, zwłaszcza w konserwatywnym społeczeństwie.

„Chciałbym, żeby moja przyszła żona była dziewicą”, powiedział mi samotny mężczyzna w Chartumie, mówiąc, że podejrzewałby ją, że inaczej go zdradzi.

Jest to bardzo powszechne podejście w Sudanie, gdzie mężczyźni oczekują, że kobiety będą „szyte”.

Podpis w mediachJedna rodzina jest odpowiedzialna za zakończenie FGM w całej wiosce w Sudanie

Jednak działacze przeciwko FGM mają nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie, biorąc pod uwagę, że w zeszłym miesiącu kraj uchylił restrykcyjne prawo porządkowe, które kontrolowało zachowanie kobiet i ich ubieranie się w miejscach publicznych, w tym zakazanie kobietom noszenia spodni.

Został wprowadzony podczas prawie 30-letniego panowania Omara al-Bashira, który został zamordowany jako prezydent w zamachu stanu na początku tego roku po masowych protestach ulicznych.

Zgodnie z prawem porządku publicznego władze miały szerokie uprawnienia do kontrolowania tego, co kobiety nosiły, z którymi rozmawiały i widziały, oraz do każdej wykonywanej pracy – z każdym domniemanym przestępcą grożącym karą chłosty lub w rzadkich przypadkach ukamienowaniem, a nawet egzekucją.

Nahid Toubia, założyciel inicjatywy An Lan – grupy działającej na rzecz zwalczania FGM z Sudanu – mówi, że młode kobiety są dziś „znacznie bardziej zaawansowane” w porównaniu z pokoleniem rodziców.

„Są w konflikcie – czują, że mają prawo do seksu, ale także muszą iść na kompromis, szyjąc się lub nawet nosząc hidżab”.

zrodlo:bbc.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: