IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
726 views

„Strajk Francji: przerwy w dostawie prądu, zamknięte szkoły, brak Wieży Eiffla”

PARIS (AP) – francuscy działacze związkowi obniżają prąd do prawie 100 000 domów lub biur. Pracownicy wieży Eiffla odeszli z pracy. Nawet paryscy opera operowa przyłączyli się do wtorkowych ogólnopolskich protestów we Francji, śpiewając arię gniewu, gdy robotnicy zbierali się przeciwko rządowemu planowi podniesienia wieku emerytalnego do 64 lat.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomimo 13 dni okaleczających strajków pociągów i metra prezydent Francji Emmanuel Macron i jego rząd pozostali zdecydowani. Premier ogłosił swoją „całkowitą” determinację przekształcenia systemu emerytalnego, który związki uznają za wzór dla reszty świata, ale który nazywa niesprawiedliwym i skazanym na upadek.

Rozpalając czerwone rozbłyski i maszerując pod kocem wielobarwnych flag unii, tysiące robotników przedzierało się przez francuskie miasta od Bretanii na Atlantyku do Pirenejów na południu.

Pracownicy szpitali w zarośla, pracownicy Air France w mundurach, prawnicy w długich czarnych szatach – ludzie z całej francuskiej siły roboczej przyłączyli się do strajków i protestów w większej liczbie niż podczas ostatniego przejścia międzysektorowego w zeszłym tygodniu. Reforma emerytalna, która ich zbliżyła, jest tylko jednym z wielu ich przeciwników wobec Macrona, przyjaznego dla biznesu centrum, którego obawiają się, że rozbija kosztowne, ale często zazdrosne państwo opiekuńcze Francji.

Pracownicy ze skrajnie lewicowego związku CGT we wtorek przeprowadzili tak zwane „ukierunkowane” przerwy w sieciach elektrycznych wokół Lyonu i Bordeaux, aby zwrócić uwagę na ich skargi i ich moc.

Kilka krajów europejskich podniosło wiek emerytalny lub obniżyło emerytury w ostatnich latach, aby nadążyć za wydłużeniem życia i spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Macron twierdzi, że Francja musi zrobić to samo.

Turyści odwołali plany, a osoby dojeżdżające do Paryża weszły do ​​pracy we wtorek, ponieważ maszyniści kontynuowali strajk przeciwko zmianom w systemie, który pozwala im i innym pracownikom w specjalnych systemach emerytalnych przejść na emeryturę już w wieku 50 lat.

„Monument Closed” odczytał napis na szklanej ścianie otaczającej podstawę Wieży Eiffla, która została zamknięta po raz drugi od czasu, gdy strajk, jedna z najdłuższych Francji od lat, rozpoczęła się 5 grudnia.

„Niestety jest to dla nas bardzo frustrujące” – powiedział turysta Hellberg, południowoafrykański turysta, patrząc na punkt orientacyjny z XIX wieku. „Zdecydowaliśmy się tu zostać na jeden dzień i tak sądzę.”

Victor Garcia, odwiedzający Barcelonę, powiedział, że jest przyzwyczajony do protestów w domu, ale przyznał, że nie wspinanie się po schodach Wieży Eiffla „jest trochę zawstydzeniem”.

Policja w Paryżu zabarykadowała prezydencki Pałac Elizejski, przygotowując się do przemocy ze strony działaczy żółtej kamizelki lub innych radykalnych demonstrantów.

W stolicy Francji przywódcy związkowi zażądali od Macrona rezygnacji z reformy emerytalnej.

„Powinni otworzyć oczy” – powiedział Philippe Martinez, szef związku CGT, na czele marszu w Paryżu.

Obserwując uważnie policję zamieszek, protestanci niosący zabawne znaki i kolorowe stroje maszerowali obok historycznego placu Bastylii. Na schodach opery z widokiem na pomnik robotnicy śpiewali znane arie i grali na instrumentach, aby bronić swojego specjalnego planu emerytalnego.

Bernard Buffet, monter kostiumów, ma 63 lata i odchodzi na emeryturę w kwietniu po 35 latach w Operze Bastille, ale solidaryzuje się z młodszymi kolegami.

„Rząd utknął w reformie. Są bardzo aroganccy – powiedział.

Premier Edouard Philippe potwierdził nowe negocjacje ze związkami od środy, ale nie wykazał oznak wycofania się.

„Opozycja demokratyczna, opozycja związkowa jest całkowicie uzasadniona”, powiedział prawodawcom. „Ale jasno przedstawiliśmy nasze plany. A w tym planie, stworzenie uniwersalnego systemu emerytalnego, moja determinacja … jest całkowita. ”

Składał również hołd „Francuzom, którzy mimo trudności idą do pracy”.

Oprócz problemów z transportem rodzice musieli stawić czoła zamkniętym szkołom, a uczniowie anulowali kluczowe egzaminy we wtorek, gdy nauczyciele przyłączyli się do strajku.

Szpitale zarekwirowały pracowników do zapewnienia kluczowych usług we wtorek, ponieważ pielęgniarki, lekarze i farmaceuci rozpoczęli strajk, aby uratować niegdyś wychwalany system szpitali publicznych, który boryka się po latach redukcji kosztów.

Protesty we wtorek podniosły presję na Macrona, którego kluczowy architekt jego remontu emerytalnego musiał zrezygnować w poniedziałek z powodu domniemanego konfliktu interesów.

Związki obawiają się, że ludzie będą musieli dłużej pracować na niższe emerytury, a sondaże wskazują, że przynajmniej połowa Francuzów nadal popiera strajk. Związki w zarządzie kolei SNCF chcą kontynuować strajk przez święta Bożego Narodzenia.

Podczas gdy cierpliwość uciekała wśród jeźdźców paryskiego metra wsiadających do rzadkich pociągów, problemy z uderzeniem nie były wystarczające, aby odstraszyć niektórych odwiedzających Miasto Światła.

Hiszpańska turystka Lydia Marcos, stwierdziwszy, że Wieża Eiffla została nieoczekiwanie zamknięta, zrzuciła ją i powiedziała: „To jak wymówka, aby przyjechać tu za rok”.

W pracach wzięli udział Nadine Achoui-Lesage, Nicolas Garriga i Jeffrey Schaeffer w Paryżu.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: