UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Spacery i zajęcia grupowe mogą pomagać w walce z depresją

Wydawać się może, że aktywność fizyczna to ostatnia rzecz, która może przynieść ulgę chorym na depresję. Jednak najnowsze badania dowodzą, że ruch może mieć zbawienny wpływ w zmaganiach z tą chorobą. Pomocne mogą okazać się spacery i sporty zespołowe, ale intensywnych treningów kardio lepiej unikać.

Aktywność fizyczna jest skutecznym sposobem zapobiegania depresji. Tak wynika z badań, opublikowanych na łamach „JAMA Psychiatry”.

Spacery i zajęcia grupowe mogą pomagać w walce z depresjąNajnowsze badania dowodzą, że ruch może mieć zbawienny wpływ w zmaganiach z depresją. (Fot. Getty Images)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Od dawna wiemy, że ćwiczenia wywołują reakcje fizjologiczne i neurochemiczne, które sprawiają, że czujesz się dobrze” – przyznaje na łamach „The Guardian” prof. Nanette Mutrie z Instytutu Sportu, Wychowania Fizycznego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Edynburgu. I dodaje, że podczas ćwiczeń mózg uwalnia endorfiny, a także dopaminę i serotoninę.

Osoby, którym doskwiera samotność, powinny się zapisać na zajęcia grupowe, by móc spędzać aktywnie czas w towarzystwie. (Fot. Getty Images)

Ruch nie tylko przeciwdziała depresji, ale też pomaga ją leczyć. „Jeśli chcesz zoptymalizować swój tryb ćwiczeń, aby był korzystny dla zdrowia psychicznego, to według naszych badań, najbardziej efektywne i korzystne z perspektywy zdrowia psychicznego będzie ćwiczenie przez 45 minut trzy do pięciu razy w tygodniu” – wyjaśnia dr Adam Chekroud z Yale School of Medicine.

Dodaje, że idealną formą aktywności dla osób zmagających się z depresją jest jazda na rowerze, sporty zespołowe i spacery. Korzystny wpływ na zdrowie psychiczne mają też proste prace domowe. Jednak najlepsze działanie wszelka aktywność na świeżym powietrzu, bo samo przebywanie na łonie natury poprawia samopoczucie. Tymczasem osoby, którym doskwiera samotność, powinny się zapisać na zajęcia grupowe.

Prof. Mutrie wskazuje też, że istnieje pewien psychologiczny aspekt ćwiczeń, który wpływa zbawiennie na nasze samopoczucie. „Ćwicząc, podnosisz swoją samoocenę, opanowujesz nowe zadanie i poznajesz nowych ludzi” – wymienia badaczka.

Przebywanie na łonie natury poprawia samopoczucie. (Fot. Getty Images)

Eksperci zgodnie przyznają, że warto zacząć od prostych aktywności, jak regularne spacery. „Dąż do zwiększenia ilości przemierzanych dystansów lub czasu spędzanego na spacerach. Zacznij od 10 minut dziennie” – przyznaje.

Jermaine Johnson, trener osobisty, który często pracuje z osobami cierpiącymi na depresję i stany lękowe, sugeruje z kolei, że należy unikać intensywnych treningów kardio. „To może podnieść tętno i wywołać lęk” – wyjaśnia. Zamiast tego, radzi próbować treningu siłowego.

Niezależnie od tego, na jaką aktywność się zdecydujemy, zdaniem specjalistów, powinniśmy zacząć od zajęć dla początkujących. „Jeśli zajęcia są zbyt intensywne, możesz poczuć, że źle sobie radzisz, co może przyczynić się do pogorszenia nastroju” – radzi Johnson.

„Ćwicząc, podnosisz swoją samoocenę, opanowujesz nowe zadanie i poznajesz nowych ludzi” – twierdzi badaczka. (Fot. Getty Images)

„Kiedy zmagasz się ze zdrowiem psychicznym, łatwo wpadasz w spiralę negatywnych myśli i uważasz, że wszyscy na siłowni cię obserwują. Ale prawie na pewno tak nie jest. Przez 90 proc. czasu ludzie koncentrują się na własnym treningu. Nawet jeśli zrezygnujesz po kilkunastu minutach, pamiętaj, że już osiągnąłeś sukces” – dodaje.

zrodlo:londynek.net

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: