Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Saudyjska oferta akcji tworzy najcenniejszą spółkę na świecie

RIYADH, Arabia Saudyjska (AP) – Aramco z Arabii Saudyjskiej wyprzedził Apple jako najcenniejszą spółkę publiczną na świecie w środę, kiedy jej akcje zadebiutowały na saudyjskiej giełdzie papierów wartościowych, co jest częścią ambitnego odejścia od paliw kopalnych zależnych od gospodarki kraju na.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10% rajd akcji przyniósł wartość Aramco będącego własnością państwa do 1,88 biliona dolarów. 1,5% notowanej spółki zebrało 25,6 miliarda dolarów, co stanowi rekord w pierwszej ofercie publicznej. Od wtorkowego zamknięcia w USA Apple wyceniono na 1,19 bln USD.

Pomimo sukcesu sprzedaży decyzja królestwa o niewprowadzaniu spółki na większą giełdę walutową wskazuje na obawy, które wywołałyby globalną flotację. Notowanie akcji poza Arabią Saudyjską otworzyłoby spółkę na bardziej rygorystyczne zasady ujawniania informacji i naraziłoby ją na obce prawa w czasie, gdy kraj jest kontrolowany pod kątem jego roli w konfliktach regionalnych, a także zabójstwa dysydenckiego dziennikarza.

„Lokalna oferta saudyjska jest, według wszystkich rachunków, przyjazną publicznością dla saudyjskich inwestorów”, powiedziała Gianna Bern, autorka „Investing in Energy” i wykładowca na University of Notre Dame. Powiedziała, że prawdziwym testem dla Aramco będzie oferta globalna w innej jurysdykcji, takiej jak Londyn czy Azja. Aramco powiedział jednak, że nie sprzeda więcej akcji przez co najmniej kolejny rok.

Środowe akcje sprzedano głównie inwestorom w regionie: 0,5% akcji dla indywidualnych inwestorów detalicznych w krajach Zatoki Perskiej i 1% dla inwestorów instytucjonalnych.

Według wiodącego doradcy Samby Capital, inwestorzy spoza Arabii Saudyjskiej wnieśli zaledwie 23% inwestycji instytucjonalnych wygenerowanych w wyniku pierwszej oferty publicznej. Samba Capital powiedział, że saudyjskie firmy i instytucje rządowe zwiększyły 51% ogólnego popytu.

Niektórzy analitycy twierdzą, że gwałtowny wzrost w pierwszym dniu handlu sugeruje duże zakupy od inwestorów w pobliżu księcia koronnego, aby uczynić operację hitem.

Książę koronny Mohammed bin Salman planuje wykorzystać pieniądze zebrane ze sprzedaży klejnotu koronnego królestwa, aby zdywersyfikować gospodarkę kraju i sfinansować duże projekty krajowe, które tworzą miejsca pracy dla milionów młodych Saudyjczyków wchodzących na rynek pracy.

Sprzedaż podnosi kapitał dla publicznego funduszu inwestycyjnego nadzorowanego przez księcia Mohammeda, ale to tylko część znacznie większego programu transformacji, który odsuwa gospodarkę od uzależnienia się od eksportu ropy naftowej.

Sprzedaż udziałów była również realizacją prestiżu kraju, a 34-letni książę koronny szuka okazji do wyceny Aramco za 2 bln USD.

Zachary Cefaratti, dyrektor generalny Dalma Capital, która zarządza saudyjskimi funduszami kapitałowymi, które zainwestowały w Aramco, powiedział, że w drugim dniu działalności firma może stać się pierwszą na świecie firmą o wartości ponad 2 bln USD, jeśli akcje zyskają kolejne 10%.

Akcje gwałtownie wzrosły w pierwszym momencie handlu w środę, osiągając limit 10% wahań cen akcji dozwolony przez saudyjskie organy regulacyjne. To podniosło cenę do 35,2 rialów, czyli 9,39 USD za akcję, gdzie utrzymywało się aż do zamknięcia o 15.00

Wartość 2 bilionów dolarów została uznana za zbyt wysoką dla wielu międzynarodowych inwestorów, zwłaszcza że globalne ceny ropy naftowej są pod presją rosnącej produkcji w innych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, oraz w związku z globalnym dążeniem do energii odnawialnej.

Zagraniczni inwestorzy są również przerażeni ryzykiem geopolitycznym związanym z Aramco. Oszałamiający atak rakietowy we wrześniu uderzył w główny zakład przetwarzania ropy naftowej w Aramco. Saudyjczycy i USA obwinili regionalnego rywala Iran, który zaprzecza zaangażowaniu.

„Wielu międzynarodowych inwestorów uważa, że ze względu na postrzegane ryzyko geopolityczne powinna istnieć zniżka na akcje Aramco. Uważamy, że ryzyko geopolityczne w Aramco jest zawyżone, a niedawne ataki 14 września faktycznie wykazały odporność Aramco ”, powiedział Cefaratti.

Tymczasem reputacja królestwa została poplamiona zabójstwem saudyjskiego krytyka i pisarza Jamala Khashoggiego przez agentów saudyjskich w Turcji w zeszłym roku. Kontrowersje wokół tego zabójstwa i wojny Arabii Saudyjskiej w Jemenie utrudniły starania o przyciągnięcie większej liczby inwestycji zachodnich do Arabii Saudyjskiej.

Mimo to Aramco pozostaje atrakcyjną lokalnie inwestycją. W zeszłym roku była to najbardziej dochodowa firma na świecie, osiągając 111 miliardów dolarów dochodu netto

Aramco, które ma wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży rezerw energii w królestwie, zostało założone w 1933 roku wraz z amerykańską Standard Oil Co., zanim cztery dekady temu zostało w pełni własnością Arabii Saudyjskiej.

Aby zachęcić obywateli Arabii Saudyjskiej do kupowania i utrzymywania akcji Aramco, firma twierdzi, że wypłaci dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości co najmniej 75 miliardów dolarów. Obywatele Arabii Saudyjskiej, którzy posiadają akcje przez sześć miesięcy od pierwszego dnia obrotu, mogą również otrzymać do 100 akcji premiowych lub jedną na każde 10 posiadanych akcji. Rząd ułatwił także dostęp do kredytu dla Saudyjczyków na zakup akcji.

W rezultacie nieco ponad 5 milionów osób, z których prawie wszyscy są obywatelami Arabii Saudyjskiej z populacji około 20 milionów obywateli, wygenerowało abonament w wysokości 13 miliardów dolarów.

Monica Malik, główny ekonomista w Abu Dhabi Commercial Bank, twierdzi, że ceny ropy wahają się wokół 63 USD za baryłkę, a cena ropy wynosi 87 USD za baryłkę, aby zrównoważyć budżet i wyjść z deficytu.

Jednym z największych wydatków są pensje rządowe dla milionów Saudyjczyków pracujących w sektorze publicznym. Flotacja Aramco pomaga wygenerować miliardy dolarów na inwestycje w projekty przynoszące korzyści prywatnym przedsiębiorstwom i zapobiegające wzrostowi bezrobocia powyżej obecnego poziomu około 12%.

W okresie poprzedzającym flotację Saudyjczycy, w tym książęta i biznesmeni, silnie zachęcali do przyczynienia się do tego, co lokalnie postrzegane jest jako moment dumy narodowej, a nawet obowiązku.

Krótka ceremonia, kiedy handel rozpoczął się w środę, ujrzała odliczanie po arabsku, dźwięk dzwonka, pokaz świetlny z muzyką i oklaskami dookoła. Podczas uroczystości w hotelu Fairmont w Rijadzie prezes Aramco, Yasir Al-Rumayyan, opisał tę sprzedaż jako „dumny i historyczny moment dla Arabii Saudyjskiej Aramco i naszego większościowego akcjonariusza, królestwa”.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: