IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
722 views

„Prezydenci krajów bałtyckich spotkali się w Rydze”

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się we wtorek 17 grudnia w Rydze. Przywódcy trzech krajów bałtyckich rozmawiali o najważniejszych kwestiach regionu, w tym o synchronizacji cieci elektroenergetycznej, projekcie  czy budowie elektrowni w Ostrowcu, informuje portal .lt.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Moja inicjatywa odnowienia ciągłych spotkań prezydentów krajów bałtyckich jest najlepszą platformą do omawiania strategicznej współpracy, wizji przyszłości i bieżących wyzwań” – po spotkaniu napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent .

Prezydent podkreślił, że chociaż wspólne strategiczne projekty infrastrukturalne realizowane są dość szybko, ważne jest, aby nadać im najwyższy priorytet polityczny.

„Zaproponowałem, aby na szczeblu prezydenckim poświęcać stałą uwagę projektom synchronizacji systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z Europą kontynentalną i Rail Baltica oraz polecać rządom, aby w ten sposób traktowały wszystkie zadania związane z tymi projektami, jak również przyspieszać ich realizację” – po spotkaniu powiedział  G. Nausėda.

Mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, prezydent powtórzył swoje stanowisko, że  w Ostrowcu jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej ze względu na problem bezpieczeństwa jądrowego, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Podkreślił potrzebę konsolidacji stanowisk Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie białoruskiej elektrowni, szczególnie sprzeciwu wobec warunków sprzedaży „brudnego” prądu elektrycznego.

Przywódcy krajów bałtyckich omówili także wnioski z grudniowego szczytu w  w Londynie, w czasie którego potwierdzono jendość i solidarność sojuszników wobec nawet najtrudniejszych okoliczności. Prezydent Litwy podkreślił także, że wszystkie trzy  zgodziły się przeznaczać 2 proc. PKB na cele obronne, na co nalegały .

Podczas spotkania w Rydze wiele uwagi poświęcono także perpektywie finansowej Unii Europejskiej, brexitowi, Partnerstwu Wschodniemu, relacjami z innymi krajami oraz formatom współpracy regionalnej.

Po spotkaniu prezydenci krajów bałtyckich odwiedzili jarmark bożonarodzeniowy i urządzone tam czasowo studio razowe.

Spotkania przywódców Litwy, Łotwy i Estonii będą się odbywać kolejno we wszystkich krajach bałtyckich.

zrodlo:kresy24.pl

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: