UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Premierzy Japonii odkładają podróż na północny wschód dotkniętego przemocą Indii

GAUHATI, Indie (AP) – japoński premier Shinzo Abe w piątek przełożył podróż na szczyt z przywódcą Indii w pogrążonym w przemocy północno-wschodniej części kraju, gdzie dwie osoby zginęły w trwających protestach przeciwko nowej ustawie, która przyznaje obywatelstwo oparte na religii i wyklucza Muzułmanie

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prawie 10 000 protestujących zorganizowało w piątek całodniowy strajk głodowy w Gauhati, stolicy indyjskiego północno-wschodniego stanu Assam, następnego dnia po tym, jak uczestnicy zamieszek przeciwstawili się godzinie policyjnej, a policja śmiertelnie zastrzeliła dwóch demonstrantów i zraniła 24 innych.

Abe miał zaplanować podróż do stanów Assam i Manipur w niedzielę na trzydniową podróż w celu omówienia więzi bezpieczeństwa i gospodarczych z premierem Indii Narendrą Modi.

„Obie strony postanowiły odroczyć wizytę”, powiedział rzecznik indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Raveesh Kumar w oświadczeniu.

W Tokio rzecznik rządu Yoshihide Suga powiedział, że Abe „postanowił przełożyć podróż po rozmowach z rządami obu krajów w odpowiedzi na raport strony indyjskiej na temat lokalnej sytuacji”.

Suga powiedział, że Japonia i Indie odbywają coroczne wizyty dwóch przywódców i zdecydują o podróży Abe do Indii „w odpowiednim czasie dogodnym dla obu stron”.

Przemoc w Assamie szalała od późnej środy, kiedy wyższa izba parlamentu Indii uchwaliła ustawę o obywatelstwie.

Indyjska policja musiała w czwartek eskortować zaawansowany zespół japońskich urzędników bezpieczeństwa do ich hotelu, gdy protestujący wysadzili słupy telefoniczne, podpalili autobusy i inne pojazdy oraz zaatakowali domy urzędników z rządzącej przez Modi hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata.

Władze złagodziły godzinę policyjną w piątek na sześć godzin w części Assam, ale zamknęły szkoły do ​​następnego tygodnia.

Protestujący w Assam sprzeciwiają się przepisom z obawy, że migranci przeprowadzą się do regionu przygranicznego i osłabią kulturę i wpływy polityczne tych, którzy już tam mieszkają.

Nowa ustawa o obywatelstwie, którą uroczysty prezydent podpisał pod koniec czwartku, przyzna obywatelstwo indyjskie buddystom, chrześcijanom, hinduistom, dżinistom, parsisom i sikhom, którzy uciekli z Pakistanu, Afganistanu i Bangladeszu z powodu prześladowań religijnych przed 2015 r. Nie robi to jednak , rozciągają się na muzułmańskich uchodźców Rohingya, którzy uciekli przed prześladowaniami w Myanmarze.

Krytycy twierdzą, że prawo narusza świecką konstytucję Indii.

Wyzwania zostały już wniesione do Sądu Najwyższego.

Minister spraw wewnętrznych Amit Shah odrzucił krytykę, że ustawodawstwo to było antymuzułmańskie, mówiąc, że nie wpłynęło to na istniejącą ścieżkę obywatelstwa dostępną dla wszystkich społeczności.

Gniewne protesty wybuchły także w New Delhi, gdzie setki studentów Jamia Millia Islamia University starły się z policją. Protestujący studenci rzucali kamieniami w policję, która użyła gazu łzawiącego i pałek, aby je odepchnąć.

Agencja prasowa Press Trust of India powiedziała, że ​​prawie 100 studentów i 12 policjantów zostało rannych w starciach na Jamia Millia Islamia University. Poinformowano, że czterdziestu dwóch studentów zostało zatrzymanych przez policję.

Tysiące ludzi protestowało także w dzielnicy Howrah w stanie Bengal Zachodni i zablokowało autostradę. Protestujący podpalili opony i zatrzymali ruch drogowy.

Minister spraw zagranicznych Bangladeszu odłożył w czwartek zaplanowaną podróż do Indii z powodów, które według Kumara nie były związane z ustawą o obywatelstwie.

___

Powiązany dziennikarz prasowy Haruka Nuga w Tokio przyczynił się do powstania tej historii.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: