Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

„Premier Katalonii z zakazem pełnienia funkcji publicznych”

Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC) skazał dzisiaj premiera tego regionu Quima Torrę na 1,5 roku zakazu pełnienia funkcji publicznych. Wyrok zapadł w sprawie odmawiania przez Torrę zdjęcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu.

Premier Katalonii z zakazem pełnienia funkcji publicznych Torra: „Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być wykonując mandat obywateli w celu obrony praw człowieka”. (Fot. Getty Images)

Podczas procesu Torra przyznał, że świadomie odmawiał zdjęcia separatystycznych symboli z powodu lojalności wobec katalońskich wyborców. „Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być wykonując mandat obywateli w celu obrony praw człowieka” – oznajmił w trakcie rozprawy.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sąd w Barcelonie zasądził też premierowi katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, karę grzywny w wysokości 30 tys. euro.

Hiszpańska komisja wyborcza (JEC) przed wyborami parlamentarnymi z 28 kwietnia br. dwukrotnie nakazała szefowi Generalitatu usunięcie symboli separatystycznych z budynku regionalnego rządu oraz innych obiektów publicznych w Katalonii.

Baner z napisem „Uwolnić więźniów politycznych oraz na uchodźstwie” na budynku autonomicznego rządu. (Fot. Getty Images)

Kilka dni przed wyborami Torra zdjął żółte wstążki, główny symbol katalońskiego separatyzmu, z obiektów publicznych, ale na budynku autonomicznego rządu nakazał przyczepić transparent z namalowaną na nim żółtą wstążką oraz żądaniem uwolnienia regionalnych polityków sądzonych za organizację referendum niepodległościowego z 2017 roku.

Baner z napisem „Uwolnić więźniów politycznych oraz na uchodźstwie” Torra nakazał zdjąć dopiero we wrześniu, kiedy sąd w Barcelonie wydał policji polecenie usunięcia transparentu.

W związku ze skazaniem Quima Torry nie należy się spodziewać szybkiej dymisji rządu, gdyż jego obrońcy zapowiedzieli odwołanie od werdyktu TSJC do Sądu Najwyższego Hiszpanii.

zrodlo:londynek.net
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: