Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
445 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1034 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
815 views

Polski sąd dał ZUS broń do walki z wyłudzającymi zasiłki

Pracodawca zwróci świadczenie za fikcyjnego pracownika. Ucierpieć mogą także uczciwi – podała 'Rzeczpospolita’.

„Rzeczpospolita” informuje o zajęciu się przez Sąd Najwyższy sprawą wyłudzenia z ZUS ponad 39 tys. zł zasiłku wypłaconego na podstawie pozornej umowy o pracę. „Sędziowie uznali, że ZUS może dochodzić zwrotu tych pieniędzy bezpośrednio od przedsiębiorcy. Nie musi nawet próbować ściągnąć ich od świadczeniobiorcy” – dowiadujemy się.

Polski sąd dał ZUS broń do walki z wyłudzającymi zasiłkiZjawisko wyłudzania zasiłków nie jest niczym nowym, ale dopiero teraz ZUS zyska narzędzie do skutecznej walki z problemem. (Fot. Getty Images)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezes SN, przewodniczący składowi Izby Pracy i Ubezpieczeń SN Józef Iwulski w przytoczonym w dzienniku uzasadnieniu wskazał, że uzyskanie zwrotu od płatnika jest w praktyce łatwiejsze, bo są to często pracodawcy prowadzący szeroko zakrojoną działalność gospodarczą. „Jeżeli odpowiadają za wypłatę nienależnego świadczenia z ZUS, to od nich należy dochodzić jego zwrotu” – wskazywał.

„Dochodzenie zwrotu od świadczeniobiorców bywa nieskuteczne. A ZUS ma obowiązek dbania o skuteczne dochodzenie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo to leży w interesie pozostałych ubezpieczonych i państwa” – stwierdził Iwulski.

Według radcy prawnego Andrzeja Radzisława, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita”, taka uchwała jest słuszna, jednak może spowodować duże komplikacje dla przedsiębiorców. „ZUS od lat w zasadzie z automatu kwestionuje wszystkie umowy zawierane z kobietami, szczególnie wyżej wynagradzanymi, które – jak się później w krótkim czasie okazuje – są w ciąży i korzystają z zasiłku macierzyńskiego” – przekazał.

„Ta uchwała SN daje ZUS potężne narzędzie do ręki. Jeśli kontrolerom uda się zakwestionować taką umowę, pracodawca będzie musiał z własnej kieszeni zwrócić cały wypłacony zasiłek. A to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych” – ocenił Radzisław.

zrodlo:londynek.net
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: