Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
520 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Polska Fundacja Narodowa płaciła za Edmunda Jannigera

Polska Fundacja Narodowa płaci firmie White House Writers Group za poprawienie wizerunku Polski w USA. W jej rozliczeniach znajdują się rachunki na wydatki związane z Edmundem Jannigerem, młodym współpracownikiem byłego szefa MON Antoniego Macierewicza – informuje Onet.

Polska Fundacja Narodowa została stworzona przez rząd PiS po to, aby dbała o reputację Polski za granicą i przekonywała Zachód do kontrowersyjnych reform rządu. Składki na PFN płaci 17 największych spółek Skarbu Państwa, m.in. Orlen i PKP – czytamy w artykule Andrzeja Stankiewicza.

Fundacja podpisała umowę z waszyngtońską firmą White House Writers Group, specjalizującą się w PR, reklamie i doradztwie komunikacyjnym. PFN nigdy nie ujawniła tej umowy. Jednak Onet skorzystał z amerykańskiego prawa, żeby do niej dotrzeć.

Z dokumentów wynika, że od maja do października PFN zapłaciła Amerykanom ponad 1,2 mln dolarów (ponad 4,5 mln zł) m.in. za prowadzenie serwisów internetowych. Jak podaje Onet, miała to być m.in. strona PolandPerspectives.org, a także profile w mediach społecznościowych: @Polish_Fndtn na Twitterze oraz @HeartofPoland na Instagramie.

Jak informuje Onet, profile obserwowało łącznie kilkanaście, czy kilkadziesiąt osób, w tym sami pracownicy WHWG. Teraz WHWG zlikwidowała wspomniane profile na Twitterze i Instagramie, chociaż wciąż wpisuje je do swych rozliczeń finansowych z PFN.

Opłaty za przelot do USA i zakwaterowanie Jannigera

WHWG pisze także, że „spotyka się z amerykańskimi liderami biznesu i polskimi urzędnikami państwowymi oraz ułatwia spotkania pomiędzy obiema grupami”, nie podaje jednak ani jednego przykładu.

W najnowszym raporcie finansowym WHWG znajduje się także informacja o wydatkach na Edmunda Jannigera, znajomego Antoniego Macierewicza. W 2015 r. Janniger, jako 20-latek, został doradcą ówczesnego szefa MON, co budziło sporo kontrowersji.

Za przelot do USA i zakwaterowanie Edmunda Jannigera PFN zapłaciła w maju 6284 dolarów, czyli niemal 25 tys. zł. Hotel kosztował ponad tysiąc dolarów, czyli niemal 4 tys. zł, a bilet lotniczy – 5280 dolarów (ponad 20 tys zł).

Portal chciał uzyskać od Jannigera informacje dotyczące jego wyjazdu do USA na koszt PFN. Zamiast odpowiedzi Janniger wynajął nowojorską kancelarię prawną, Gordon Law Firm.

„Jeśli zdecydują się Państwo na publikację fałszywych informacji o naszym kliencie, w dowolnym medium, zarówno drukowanym, jak i elektronicznym, podejmiemy wszelkie możliwe działania i środki zaradcze” – zagroziła portalowi kancelaria, wynajęta przez Jannigera.

Na jedzenie i picie wydano ponad dziewięć tys. dolarów

Mecenas Richard S. Gordon wyjaśnił również: „Z panem Jannigerem skontaktowała się [powołana w latach 90. m.in. przez Zbigniewa Brzezińskiego] Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu, która była zainteresowana zabraniem głosu przez ministra Antoniego Macierewicza na konferencji odbywającej się w Chicago. Minister Macierewicz poprosił naszego klienta [czyli Edmunda Jannigera], aby towarzyszył mu w podróży do Chicago i podczas tego wydarzenia, co Pan Janniger zrobił w ramach swoich obowiązków służbowych. Minister Macierewicz uczestniczył w kluczowym panelu podczas konferencji Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, wspierany przez pana Jannigera”.

Konferencja odbyła się w luksusowym hotelu Blackstone, gdzie najprawdopodobniej nocowali Macierewicz i Janniger. Jak pisze Onet, na samo jedzenie i picie podczas konferencji, która trwała 90 minut, wydano ponad dziewięć tys. dolarów (około 35 tys. zł). Nie było również „kluczowego panelu”, bo był tylko jeden, a poza Macierewiczem brało w nim udział jeszcze tylko dwóch uczestników.

„Po podróży, jak to zwykle bywa w tego typu sytuacjach, minister Macierewicz i pan Janniger otrzymali zwrot kosztów, w tym kosztów przelotu i zakwaterowania” – wyjaśnia prawnik. Jednak, choć Janniger jest w rejestrze wydatków wymieniony, Antoniego Macierewicza w nim nie ma. Nie ma również wzmianki o zwrocie kosztów dla byłego ministra w jego rejestrze korzyści, gdzie powinien zgłaszać rozliczenia za wyjazdy na cudzy koszt.

Onet pyta również, dlaczego PFN opłacił podróż Jannigera jako osoby towarzyszącej Macierewiczowi, skoro ten ostatni jest obecnie tylko szeregowym posłem, a Janniger nie ma wobec niego żadnych „obowiązków służbowych”.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: