Urząd Skarbowy fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urząd Skarbowy fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Podatnicy mają czas tylko do końca roku, aby wygenerować mikrorachunek podatkowy. Dotyczy to także wszystkich, którzy płacą PIT.

Od 1 stycznie 2020 trzeba posiadać tzw. mikrorachunek podatkowy. W telewizji widać spoty promujące mikrorachunek, ale mało kto wie, że na obowiązujące dotychczas rachunki urzędów skarbowych można będzie wpłacać podatki tylko do końca 2019.

Co istotne obowiązek dotyczy także osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a więc płatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Mikrorachunek podatkowy trzeba wygenerować. Aby to zrobić trzeba wejść na stronę http://www.podatki.gov.pl i kliknąć na generator mikrorachunku podatkowego

Wygenerowanie mikrorachunku podatkowego jest proste. Jeżeli jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej trzeba podać PESEL.

Jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT, płatnikiem podatków i/lub składek na ubezpieczenie społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne, trzeba podać NIP.

Do tej pory tylko niewielka ilość podatników, bo około 230 tys. wygenerowało swój numer mikrorachunku podatkowego.

Źródło: Gazeta Prawna/nczas

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to