IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

PIS CHCE DYSCYPLINOWAĆ SĘDZIÓW. PREZESI „IUSTITII” I „THEMIS” KOMENTUJĄ

„Jeśli projekt PiS w sprawie ustroju sądów zostanie uchwalony, to nie będziemy mieli niezależnych sądów” – powiedział prezes Stowarzyszenia „Iustitia” Krystian Markiewicz. Prezes Stowarzyszenia „Themis” Beata Morawiec oceniła, że „zniszczenie władzy sądowniczej niszczy Polskę”.

W piątek podczas konferencji prasowej Komitetu Obrony Sprawiedliwości prezesi sędziowskich stowarzyszeń ocenili obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Projekt – przygotowany przez posłów PiS – w czwartek wieczorem został złożony w Sejmie.

„Jeśli te zmiany, które zostały w nocy zaproponowane przez posłów, którzy niewątpliwie zapiszą się czarnymi głoskami na kartach historii, zostaną uchwalone, to nie będziemy mieli niezależnych sądów. To są zmiany, które likwidują trójpodział władzy w Polsce” – mówił sędzia Markiewicz. Jak dodał projekt de facto zmienia konstytucję, bez dokonywania formalnej zmiany ustawy zasadniczej.

Markiewicz zaapelował do wszystkich o solidarność. „Musimy obronić się przed tymi zmianami, musimy obronić się tak naprawdę przed zamachem konstytucyjnym” – podkreślił.

Z kolei sędzia Morawiec powiedziała, że „zmasowany atak władzy wykonawczej i ustawodawczej na trzecią władzę doprowadzi do anarchii, która jest generowana przez rządzących”. „Każdy obywatel musi zdać sobie sprawę z tego, że zniszczenie trzeciej władzy niszczy Polskę, niszczy jego prawa obywatelskie i niszczy jego bezpieczeństwo, które winno mu państwo zapewnić” – podkreśliła.

Projekt ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.

„Przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP” – głosi projekt.

PAP
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: