Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Opłata cukrowa w Polsce. Oto, o ile mogą wzrosnąć ceny

Opłata cukrowa w Polsce. Oto, o ile mogą wzrosnąć ceny

Podatek cukrowy najprawdopodobniej stanie się faktem. Pomysł Ministerstwa Zdrowia doprowadzi do tego, że jeden litr słodzonego napoju będzie kosztował producenta nawet 1 zł więcej.
Jak opłata cukrowa wpłynie na ceny?

Jak opłata cukrowa wpłynie na ceny? (East News, Fot: Marcin Jurkiewicz)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest w innych krajach, będzie i u nas. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić opłatę cukrową. Producent dodający do swoich napojów cukier i inne substancje słodzące będzie musiał zapłacić, i to słono.

Za jeden litr napoju z dodatkiem cukru producent dopłaci 70 gr. Gdy znajdą się w nim jeszcze inne substancje słodzące, to musi doliczyć dodatkowe 10 gr. W przypadku gdy napój zawiera kofeinę, taurynę lub guaranę opłata wzrośnie o 20 gr.

Sprawdziliśmy, o ile więcej będą musieli zapłacić producenci popularnych napojów i o ile więcej wydadzą klienci. Założyliśmy, że cena w sklepie wzrośnie po prostu o wysokość opłaty cukrowej. Nie jest jednak wykluczone, że producenci wezmą część kosztów opłaty cukrowej na siebie i ceny urosną nieco mniej.

Znane napoje droższe nawet o złotówkę

Coca-Cola zawiera w składzie cukier i kofeinę, więc za litr tego napoju producent będzie musiał zapłacić dodatkowo 90 gr. Butelki dostępne w sklepach mają pojemność 850 ml, w związku z tym napój będzie kosztował 3,95 zł zamiast obecnych 3,19 zł (wzrost o 76 gr).

Co ciekawe, Coca-Cola zero, która cukru nie zawiera wcale, ma w składzie 3 substancje słodzące – cyklaminiany, acesulfam K, aspartam. Tym samym litr tego napoju podrożeje równo o złotówkę. Z 4,35 zł do 5,35 zł.

Oglądaj także: Podatek cukrowy wpłynie na nasze odżywianie? Sprawa nie taka oczywista

W przypadku Fanty producent będzie musiał zapłacić 80 gr opłaty cukrowej. Napój ten, oprócz cukru, zawiera również cyklaminiany i sacharyny. Z 3,50 zł za jeden litr cena wzrośnie więc do 4,30 zł.

Podobnie jest w przypadku napoju 3 Cytryny firmy „Zbyszko”. Produkt zawiera acesulfam K, sacharyny oraz cukier, dlatego opłata dla producenta także wzrośnie o 80 gr za jeden litr. Butelka o pojemności 1,75 l będzie kosztowała 4,39 zł zamiast obecnych 2,99 zł.

Producenci energetyków dostaną po kieszeniach najbardziej

Opłata cukrowa najbardziej dotknie producentów napojów energetycznych. Np. Monster zawiera taurynę, cukier, syrop glukozowy i maltodekstrynę. Tym samym wypuszczenie na rynek jednego litra tego napoju, będzie kosztowało producenta 1 zł więcej. Cena z 7,99 zł wzrośnie więc do prawie 9 zł.

Podobnie jest w przypadku Red Bulla. Zawiera on sacharozę i glukozę, a także taurynę i kofeinę. Litr tego napoju zdrożeje o 1 zł. A 250-mililitrowa puszka, dobrze znana ze sklepowych półek, o 25 gr – z 4,99 zł na 5,24 zł.

Podane ceny pochodzą ze sklepu Carrefour.WP.PL

Podziel się

Trzeba walczyć z otyłością

Ministerstwo Zdrowia szykuje nową opłatę, by walczyć z otyłością i chorobami przewlekłymi. Ich przyczyną jest zła dieta, bogata w produkty przetworzone, zawierające zbyt dużo cukru.

Czytaj także: Opłata cukrowa i opłata od małpek. Wiemy, kto i ile zapłaci

Celem jest wywołanie nacisku na producentów. Jak pisaliśmy wyżej, będą mieli kilka wyjść – zmniejszyć swoją marżę albo doliczyć w całości dodatkową kwotę do ceny produktu. W tym drugim przypadku dotknie to bezpośrednio klientów, którzy mogą zrezygnować z zakupu konkretnego napoju.

Inne wyjście to zmiana składu i całkowite wyeliminowanie cukru i substancji słodzących. Tego właśnie oczekuje Ministerstwo Zdrowia.

Projekt ustawy wprowadzający opłatę cukrową ma zostać przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2020 r.

 

https://finanse.wp.pl/oplata-cukrowa-w-polsce-oto-o-ile-moga-wzrosnac-ceny-6458769665472129a

 

Komentarz do wprowadzanego podatku:

Podatek w tej formie zostal wprowadzany kilka late temu w Wielkiej Brytanii. Spowodowal drastyczny wzrost cen napojow zawierajacych cukier czego konsekwencja bylo sukcesywne wycofywanie napojow z cukrem przez producentow i zastepowanie ich napojami ze slodzikami, ktorych wplyw na poprawe zdrowia organizmu jest wysoce watpliwy, a walory smakowe dyskusyjne.

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: