Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Nowa partia na polskiej scenie politycznej

Koniec SLD. Czarzasty: Nowy statut dzieli władze między dwie partie

„Przyjęty został statut, który dzieli władze między SLD i Wiosnę, na poziomie kraju i województw będzie dwóch przewodniczących. W związku z tym kończy się powoli rozdział pt. SLD” – powiedział w sobotę lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. „Podjęliśmy decyzję, by stworzyć silną, lewicową, otwartą i europejską partię o nazwie Nowa Lewica. To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych w Polsce” – zaznaczył lider Wiosny Robert Biedroń.

W sobotę w Warszawie obradowały ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Celem było wypracowanie decyzji o konsolidacji obydwu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Czarzasty powiedział na konferencji prasowej, że po całym dniu obrad i konsultacjach w województwach w sobotę konwencja SLD podjęła decyzję ws. zmiany statutu.

Jak mówił, za przyjęciem uchwały o przyjęciu nowego statutu SLD umożliwiającego połączenie sił z Wiosną na 127 delegatów Sojuszu za głosowało 109, przeciwko było 10, osiem osób wstrzymało się od głosu.

„Został przyjęty statut, który chyba pierwszy raz w historii dzieli władzę miedzy dwie partie na poziomie kraju oraz na poziomie poszczególnych województw, będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące albo przewodnicząca i przewodniczący – tak wynika ze statutu” – powiedział Czarzasty.

„Po drugie wszystkie władze na poziomie kraju i województw są podzielone po połowie, równa liczba członków i członkiń SLD i Wiosny, Wiosny i SLD” – dodał.

Czarzasty podkreślił, że została również przyjęta preambuła programowa, która została ustalona z Wiosną. „W związku z tym kończy się powoli rozdział pt. SLD i pewnie twojej partii Wiosny” – powiedział, zwracając się również do Biedronia Czarzasty.

Wyjaśnił, że proces konsolidacji SLD i Wiosny ostatecznie nastąpi po zarejestrowaniu statutu przez sąd. Wtedy będzie kongres, który zajmie się wyborem władz.

Biedroń: Partia będzie nosić nazwę Nowa Lewica

„To historyczny moment dla polskiej lewicy. Lewica zawsze wygrywa wybory, gdy idzie do nich zjednoczona, zawsze odnosi sukcesy, gdy idzie we wspólnocie i ponosi klęskę, gdy idzie podzielona. I odrobiliśmy wielką lekcję w ostatnich wyborach” – powiedział Robert Biedroń.

Jak mówił, jeszcze kilka tygodni temu Polska była jedynym krajem, w którym nie było lewicy. „Dziś nie tylko lewica wróciła do polskiej polityki, jest w polskim parlamencie, ale wielu milionom Polek i Polaków daje nadzieję, że polityka może inaczej wyglądać” – powiedział Biedroń.

„Dlatego cieszę się i gratuluję SLD tej decyzji, która została podjęta dzisiaj podczas konwencji” – mówił, zaznaczając, że ciała statutowe Wiosny także podejmowały dzisiaj ważne decyzje i przyjęły jednogłośnie uchwałę intencyjną dot. zjednoczenia lewicy. Jak zaznaczył Biedroń, decyzja ta została podjęta, by stworzyć silną, lewicową, progresywną, europejską, otwartą i nowoczesną partię, która będzie się nazywała Nowa Lewica.

„To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych, postępowych, dopiero początek” – podkreślił Biedroń, wskazując, że przed lewicą wybory prezydenckie, w których pewnie po nowym roku przedstawi wspólnego kandydata, oraz wybory parlamentarne i samorządowe.

„Włodku, przyjacielu, zrobiliśmy to” – powiedział Biedroń, zwracając się do lidera SLD Włodzimierza Czarzastego. Po tych słowach obaj liderzy wymienili się znaczkami partyjnymi: Sojuszu i Wiosny.

PAP

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: