UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Najnowsze:Wulkan nowozelandzki wydziela parę, opóźnia odzyskiwanie ciał

WHAKATANE, Nowa Zelandia (AP) – wulkan na wyspie Nowej Zelandii wydmuchał w środę więcej pary i błota, co skłoniło władze do opóźnienia planów odzyskania ciał ofiar po śmiertelnej erupcji dwa dni temu.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Agencja monitorowania sejsmicznego GeoNet powiedziała, że wstrząsy wulkaniczne na Białej Wyspie nasilają się do poziomu niespotykanego od erupcji w 2016 r., Obliczając od 40 do 60% szansy na kolejną erupcję w ciągu najbliższych 24 godzin.

W międzyczasie Australia wysyłała samolot wojskowy, aby sprowadzić niektórych Australijczyków rannych podczas erupcji do Australii na specjalistyczną opiekę medyczną. Oczekuje się, że władze odtransportują 10 rannych pacjentów do Nowej Południowej Walii i stanów Victoria od czwartku.

Sześć zgonów zostało potwierdzonych podczas poniedziałkowej erupcji, która spowodowała, że wieża z parą i popiołem wyniosła w przybliżeniu 3600 metrów. Uważa się, że ciała ośmiu innych osób pozostają na pokrytej popiołem wyspie. A 30 osób pozostaje hospitalizowanych, w tym 25 w stanie krytycznym. Wielu rannych doznało ciężkich oparzeń i było leczonych w szpitalnych oddziałach oparzeń w Nowej Zelandii.

GeoNet powiedział we wczesnej wieczornej aktualizacji, że płytka magma w wulkanie wydaje się napędzać zwiększoną aktywność. Stwierdzono także, że ryzyko dla kontynentu jest niskie. Wulkan znajduje się około 50 kilometrów od głównej wyspy północnej Nowej Zelandii.

Miniatura wideo z YouTube

Policja uważa, że 47 osób było na wyspie w momencie wybuchu, w tym 24 Australijczyków, 9 Amerykanów, 5 Nowozelandczyków i inni z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin i Malezji. Wielu było pasażerami na statku wycieczkowym Royal Caribbean Ovation of the Seas.

Ci, którzy przeżyli, uciekli do morza, aby uciec od oparzonej pary i popiołu, i pojawili się w poparzeniach, powiedzieli ci, którzy im pomogli. Geoff Hopkins obserwował wybuch z łodzi po wizycie na wyspie i powiedział New Zealand Herald, że wybuch szybko zmienił się w groźny.

Powiedział gazecie, że ranni ludzie przewożeni na łodzi zostali przerażająco poparzeni na odsłoniętej skórze, a nawet pod ubraniem.

Pierwsza potwierdzona śmierć dotyczyła miejscowego mężczyzny, Haydena Marshalla-Inmana, przewodnika, który oprowadzał turystów po wyspie. Były burmistrz Whakatane Tony Bonne powiedział, że Marshall-Inman był zapalonym rybakiem i bardzo lubiany.

W mieście reklamowanym jako brama do Białej Wyspy, wulkan ma niemal mistyczne znaczenie, a jego regularne nadmuchiwanie jest cechą krajobrazu. Nie wiadomo, czy wyspa, znana również pod nazwą Maaka Whakaari, będzie kiedyś gospodarzem.

Wiele osób pytało, dlaczego turystom pozwolono odwiedzić wyspę po tym, jak eksperci ds. Monitorowania sejsmicznego podnieśli alarm wulkanu w zeszłym miesiącu.

Wyspa była wydobywana dla siarki aż do wypadku w 1914 r., W którym zginęło co najmniej 10 osób, a osunięcie się ziemi zniszczyło wioskę górników i samą kopalnię. Wyspa stała się prywatnym rezerwatem krajobrazowym w 1953 roku.

Codzienne wycieczki pozwalają ponad 10.000 osób odwiedzać każdego roku.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: