UBG - Ewangelia Marka
Posted by grzegorz
441 views

Najnowsze:15 zabitych w stolicy Iraku

BAGHDAD (AP) – Strzelcy w samochodach otworzyli ogień w piątek na placu Khilani w Bagdadzie. Irackie służby bezpieczeństwa i służby medyczne poinformowały, że pozostawiając co najmniej 15 osób martwych i 60 rannych. Co najmniej dwóch zabitych to policjanci.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Protestujący w obawie o swoje życie biegli od placu do pobliskiego placu Tahrir i meczetów, aby się ukryć. Nie od razu wiadomo, kto strzelał.

Atak nastąpił, gdy antyrządowi demonstranci zajęli części mostów Jumhuriya, Sinak i Ahar w starciu z siłami bezpieczeństwa. Wszystkie mosty prowadzą do mocno ufortyfikowanej Zielonej Strefy, siedziby rządu Iraku lub w jej pobliżu.

„Jesteśmy teraz pod ostrzałem z powodu braku prądu, ranni i męczennicy są tutaj, a pociski wystrzelono na moście Sinak” – powiedział jeden z protestujących, który nie podał imienia ze strachu przed odwetem.

Atak nastąpił dzień po serii podejrzanych incydentów z nożem wymierzonych w demonstrantów, w wyniku których co najmniej 13 osób zostało rannych na placu Tahrir w Bagdadzie, epicentrum bezbronnego ruchu protestacyjnego Iraku.

Ataki nieznanych sprawców miały miejsce, gdy demonstranci popierający partie polityczne i wspierane przez Iran bojówki wycofały się z placu. Te incydenty wywołały paranoję wśród protestujących, którzy natychmiast zastosowali środki bezpieczeństwa w celu odkrycia sabotażystów na placu.

Co najmniej 400 osób zginęło od czasu powstania bez przywódców, który wstrząsnął Irakiem 1 października, a tysiące Irakijczyków wyszły na ulice w Bagdadzie i przeważnie szyitów w południowym Iraku potępiając korupcję, słabe usługi, brak pracy i wzywając do zakończenia polityki system nałożony po inwazji na USA w 2003 r.

Siły bezpieczeństwa rozproszyły tłumy żywym ogniem, gazem łzawiącym i bombami dźwiękowymi, prowadząc do ofiar śmiertelnych. Naciski ze strony protestów, które trwają już trzeci miesiąc, doprowadziły do ​​rezygnacji Abdula-Mahdiego w zeszłym tygodniu po tym, jak al-Sistani wezwał parlament do wycofania poparcia dla swojego rządu.

Wcześniej najwyższy szyicki autorytet religijny w Iraku wezwał do utworzenia nowego rządu w wyznaczonym terminie i bez ingerencji z zewnątrz, ponieważ zegar odmierza ustawodawców, aby wybrali nowego premiera po rezygnacji premiera Adela Abdula-Mahdiego w zeszłym tygodniu.

Tysiące antyrządowych protestujących z całego południowego Iraku przyłączyło się do demonstrantów na placu Tahrir, epicentrum ruchu protestacyjnego w stolicy, kilka godzin po kazaniu, według urzędników bezpieczeństwa.

„Mamy nadzieję, że szef nowego rządu i jego członkowie zostaną wybrani w terminie przewidzianym w konstytucji i zgodnie z aspiracjami ludzi oraz z dala od wpływów z zewnątrz”, powiedział Wielki Ayatollah Ali al-Sistani w swoim cotygodniowym piątkowym kazaniu w świętym mieście Najaf. Kazanie jest zawsze wygłaszane przez przedstawiciela.

Dodał, że szyickie wyznanie religijne nie weźmie udziału w procesie formowania rządu.

Parlament miał 15 dni, odkąd jego ustąpienie zostało oficjalnie uznane przez ustawodawców w ostatnią niedzielę, zgodnie z konstytucją, za nowego kandydata.

Od czasu inwazji USA w 2003 r. Formacja rządowa w Iraku opierała się na pośrednictwie w porozumieniu między frakcjami politycznymi i ich zagranicznymi sojusznikami, przede wszystkim USA i Iranem. Prezydent Barham Salih rozpoczął rozmowy natychmiast po rezygnacji Abdula-Mahdiego, robiąc obchody z różnymi blokami politycznymi. Irański generał Qassim Soleimani, szef elitarnej irańskiej siły Quds Force i architekt regionalnego aparatu bezpieczeństwa, również przybył do Bagdadu, aby spotkać się z kluczowymi urzędnikami.

Prawodawcy poczynili postępy w uchwalaniu kluczowego projektu reformy, który miał zmienić skład kontrowersyjnej Iraku Niezależnej Wysokiej Wyborczej Komisji, organu, którego zadaniem było nadzorowanie ankiet, podczas sesji w czwartek wieczorem. Protestujący antyrządowi uważają IHEC za skorumpowaną i stronniczą instytucję oraz jej komisarzy działających na rzecz partii politycznych. Nowa ustawa ma na celu wyłonienie komisarzy przede wszystkim z sądownictwa.

Protestujący domagają się również, aby wcześniejsze wybory i reformy miały większy wpływ na wybór ich przedstawicieli.

Al-Sistani, najpotężniejsza postać religijna w Iraku, która ma władzę nad Irakijczykami, powiedziała również, że pokojowi protestujący powinni zwiększyć swoje szeregi i wyprzeć sabotażystów, jednocześnie szanując rolę „niezbędnych” sił bezpieczeństwa.

Po kazaniu tysiące protestujących udały się do Bagdadu z południowych prowincji irackich i maszerowały na Plac Tahrir, w tym z Dhi Qar, Diwanieh, Karbala, Nadżaf, Babilonu i Martyanu, jak podali urzędnicy bezpieczeństwa, skandując hasło „Sistani, jesteśmy jego żołnierzami . ”

Urzędnicy bezpieczeństwa poprosili o anonimowość zgodnie z przepisami.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: