Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
853 views

Laureat pokoju ogląda sąd ONZ w sprawie ludobójstwa Rohingya

HAGUE, Holandia (AP) – Minister sprawiedliwości Gambii zaapelował we wtorek do najwyższego trybunału ONZ o uznanie ludobójstwa wobec mniejszości Rohingya w Myanmarze i zapewnienie, że nie będzie ono kontynuowane, podczas gdy przywódca Myanmaru Aung San Suu Kyi przygotował się do obrony działań wojska swojego kraju.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dawna ikona pro-demokracji Suu Kyi obserwowała z pierwszego rzędu, jak prawnicy przedstawili Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości szczegółowe relacje o zabitych mężczyznach, kobietach i dzieciach Rohingya oraz o zniszczeniu dziesiątek tysięcy domów mniejszości muzułmańskiej w północnym stanie Rachan w Birmie.

„Rzeczywiście smutne jest dla naszego pokolenia, że 75 lat po tym, jak ludzkość zobowiązała się do słów„ nigdy więcej ”, na naszych oczach dzieje się kolejne ludobójstwo” – powiedział w sądzie w Hadze minister sprawiedliwości Gambii Aboubacarr Tambadou. „Jednak nie robimy nic, aby to zatrzymać”.

„To plama na naszym zbiorowym sumieniu i nie będzie nieodpowiedzialne, aby ktokolwiek z nas po prostu spojrzał w inną stronę i udawał, że to nie nasza sprawa” – powiedział.

Gambia, naród w Afryce Zachodniej, wniosła sprawę do sądu światowego w imieniu Organizacji Współpracy Islamskiej.

Wojsko Birmy rozpoczęło ostrą kampanię przeciw powstańcom przeciwko Rohindżom w sierpniu 2017 r. W odpowiedzi na powstanie. Ponad 700 000 Rohindżów uciekło do sąsiedniego Bangladeszu, aby uciec od tak zwanej kampanii czystek etnicznych obejmującej masowe gwałty, zabójstwa i podpalenie domów.

Szef misji rozpoznawczej ONZ w Birmie ostrzegł w październiku, że „istnieje poważne ryzyko ponownego ludobójstwa”. Misja stwierdziła również, że Birma powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności na międzynarodowych forach prawnych za rzekome ludobójstwo przeciwko Rohindżom.

Birma zdecydowanie zaprzeczyła tym zarzutom, ale twierdzi, że jest gotowa podjąć działania przeciwko przestępcom, jeśli istnieją wystarczające dowody.

Niedawne oświadczenie na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że ponowna presja międzynarodowa była spowodowana brakiem zrozumienia „złożoności problemu i narracji mieszkańców Mjanmy”.

Poza szczegółowym przedstawieniem graficznym gwałtów, okaleczeń i zabijania dzieci przez żołnierzy, zespół prawny Gambii podkreślił, jak twierdził, „trwające ludobójcze zamiary” Birmy i ciągłe podżeganie rządu do nienawiści rasowej.

Gambia poprosiła o tymczasowe środki zapobiegające „pozasądowym zabójstwom lub fizycznym wykorzystywaniu; gwałt lub inne formy przemocy seksualnej; palenie domów lub wiosek; niszczenie ziemi i zwierząt gospodarskich, pozbawienie żywności ”i inne działania„ obliczone na doprowadzenie do fizycznego zniszczenia grupy Rohingya w całości lub w części ”.

Suu Kyi, który otrzymał w 1991 r. Pokojową Nagrodę Nobla za walkę o demokrację i prawa w ówczesnej juntie Mjanmy, siedział uważnie w pierwszym rzędzie, gdy przedstawiciele Gambii przedstawili swoje argumenty. Przewodniczy delegacji Myanmaru do Hagi jako minister spraw zagranicznych.

Mnóstwo zwolenników Rohingya zebrało się przed sądem za sztandarem z napisem „Stop Genocide”. Niektórzy nosili zdjęcia Suu Kyi z napisem „Wstyd” i „agentem wojska”.

Przesłuchanie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości odbędzie się w środę, podczas której Suu Kyi – niegdyś światowa lampa nadziei na prawa człowieka – ma bronić działań armii, która przez lata była w areszcie domowym.

Grupa siedmiu innych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wezwała Suu Kyi „do publicznego uznania przestępstw, w tym ludobójstwa, popełnionych przeciwko Rohindżom. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że zamiast potępić te zbrodnie, Aung San Suu Kyi aktywnie zaprzecza, że te okrucieństwa nawet miały miejsce. „

W podpisanym oświadczeniu przed rozprawą sądową, która trwa do czwartku, napisali, że „Aung San Suu Kyi musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, wraz z dowódcami armii, za popełnione przestępstwa”.

W Birmie setki ludzi zebrali się, by okazać jej poparcie w ostatnich dniach.

Podczas jednego wiecu około 700 osób, w tym wielu członków Partii Narodowej Ligi na rzecz Demokracji Suu Kyi, zebrało się przed ratuszem z czasów kolonialnych w Yangon, największym mieście Birmy.

Gdy tłum machał flagami narodowymi oraz słuchał muzyki i poezji, popularna miejscowa piosenkarka powiedziała im: „Matka Suu jest najodważniejszą istotą ludzką na świecie – jej bronią jest miłość”.

Cook zgłosił się z Brukseli.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: