Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

Królowa powierzyła Johnsonowi misję stworzenia nowego rządu

Brytyjska królowa Elżbieta II formalnie powierzyła dzisiaj dotychczasowemu premierowi Borisowi Johnsonowi misję sformowania nowego rządu. Jego Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrała wybory do Izby Gmin zapewniając sobie bezwzględną większość.

Królowa powierzyła Johnsonowi misję stworzenia nowego rząduW lipcu br. Boris Johnson gościł w pałacu Buckingham po raz pierwszy jako nowy premier, dzisiaj ponownie pojawił się tam po wygranych wyborach. (Fot. Getty Images)

Przed południem Johnson przybył na audiencję do Pałacu Buckingham, która trwała prawie 40 minut – to dłużej niż się spodziewano.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwsze posiedzenie nowej Izby Gmin odbędzie się w najbliższy wtorek 17 grudnia. Z kolei na czwartek rząd planuje mowę tronową królowej, podczas której przedstawione zostaną plany legislacyjne na nową sesję parlamentu.

Przed wyborami sugerowano, że w związku z tym, iż poprzednia mowa tronowa miała miejsce zaledwie w październiku, tym razem może ona mieć mniej ceremonialną formę.

We wczorajszych wyborach rządzący od 2010 roku konserwatyści uzyskali 43,6 proc. głosów, co da im co najmniej 364 mandatów w Izbie Gmin (wyników z jednego okręgu jeszcze nie ogłoszono), czyli znacznie powyżej poziomu 326 dającego możliwość samodzielnych rządów.

Zarówno pod względem uzyskanych mandatów, jak i procentowego poparcia to najlepsze wyniki konserwatystów od czasów Margaret Thatcher. W poprzedniej kadencji, od czerwca 2017 roku konserwatyści tworzyli rząd mniejszościowy wspierany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partie Unionistów.

Johnson przejął rolę lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii w lipcu bieżącego roku po ustąpieniu Theresy May.

Królowa powierzyła Johnsonowi misję utworzenia rządu. (Fot. Getty Images)
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: