Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

„Katowice: strażnicy miejscy ledwo zipią z przepracowania, w Sylwestra będą strajkować”

Pracownicy Straży Miejskiej z Katowic mają dosyć przepracowania i niskich pensji. Uważają, że ich profesja jest zaniedbana przez miasto. Domagają się normalizacji sytuacji – zatrudnienia dodatkowych pracowników i podniesienia płac. Jeśli miasto nie zagwarantuje tego przed końcem roku, nie będą strzec porządku w Sylwestra.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W stolicy województwa śląskiego do protestu szykuje się „Solidarność” zrzeszająca strażników miejskich. Jest to kolejne napięcie wynikające z pogarszającej się sytuacji budżetowej polskich miast – efekt  wprowadzenia w 2019 roku zerowego PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodu.  zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodu. W 2020 roku według Związku Miast Polskich metropolię stracą z tego powodu około 6 miliardów złotych.

W tej sytuacji bezpośrednimi adresatami gniewu społecznego nie są rządowi decydenci, a samorządowcy, którzy mają problem z domknięciem budżetu, a większość grup upominających się o podwyżki jest odprawiana przez nich z kwitkiem.

Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja strażników z Katowic jest nie do pozazdroszczenia.  Ich zdaniem jednostka ma ogromne braki kadrowe, które uniemożliwiają im efektywne wykonywanie służby, co odbija się również na mieszkańcach, którzy nie są zadowoleni z działań strażników.

– Za fatalną sytuację odpowiada przede wszystkim zbyt mała ilość etatów w stosunku do ilości obowiązków i interwencji. Nadmieńmy, że na dzień dzisiejszy jest 21 wolnych etatów, do pracy na które nie ma zbyt wielu chętnych a nowo przyjęci pracownicy szybko odchodzą do innych służb mundurowych, gdzie zarobki i inne przywileje są o wiele korzystniejsze – czytamy w piśmie „S”.

W największym mieście województwa liczącym prawie 280 tys. mieszkańców pracuje jedynie 110 strażników. Czy to mało? Dramatycznie –  jeden strażnik przypada na 4645 mieszkańców. Ta liczba jest na co dzień zdecydowanie większa, ponieważ trzeba do niej dodać wszystkich przyjezdnych, którzy w Katowicach pracują lub przyjeżdżają tutaj na zakupy czy imprezy. Strażnicy Miejscy od początku roku do 19 grudnia wzięli udział w około 42 tysiącach interwencji. Średnio otrzymują 117 zgłoszeń każdego dnia. Nigdy nie wyrabiają się z obowiązkami. To męczące psychicznie.

Efektem jest sytuacja w której na wezwanie zjawiają się po kilkunastu godzinach. – Na pierwszym miejscu stawiamy interwencje, przy których występuje jakiekolwiek zagrożenie życia lub zdrowia. Do tego dochodzą interwencje związane z ruchem drogowym, ochroną środowiska i gospodarowaniem odpadami czy czynnościami porządkowymi – wyjaśnia Jacek Pytel z „Solidarności”.

– Panie Prezydencie, Pana bierność zmusza nas do podjęcia działań protestacyjnych – apelują w liście protestacyjnym.

Ale to nie wszystko. Jeśli nie dostaną gwarancji podwyżek i wzrostu zatrudnienia do końca miesiąca, w Sylwestra nie przyjdą do pracy – wezmą urlop na żądanie, L4 lub pójdą oddać krew. Tym samym nie wezmą udziału w zabezpieczaniu Sylwestrowej Mocy Przebojów, organizowanej na Stadionie Śląskim. Nie wyjadą też do tysięcy interwencji, które mieszkańcy zgłaszają tego dnia.

Czego oczekują? Podwyżki o 1000 zł brutto, dodatków za pracę w dni wolne i święta, a także dodatku dla kierowców, którzy pracują w SM. – Jedynie to zachęci nowych ludzi do pracy, a obecnych pracowników zmobilizuje do pozostania w naszych szeregach – podkreślają. Obecnie zarabiają zaledwie 3050 złotych brutto.

zrodlo:strajk.eu

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: