IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
722 views

Iran twierdzi, że nowy budżet kosztuje amerykańskie embargo na ropę, korzysta z rosyjskiej pożyczki

TEHRAN, Iran (AP) – Prezydent Iranu powiedział w niedzielę, że jego kraj będzie mniej zależał od dochodów z ropy w przyszłym roku, w nowym budżecie, który ma oprzeć się paraliżującym embargom handlowym USA.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent Iranu Hassan Rouhani przemawia podczas przedkładania parlamentowi przyszłorocznej ustawy budżetowej w Teheranie, Iran, niedziela, 8 grudnia 2019 r. Rouhani powiedział, że jego kraj będzie mniej zależał od dochodów z ropy w przyszłym roku, w nowym budżecie zaprojektowanym tak, aby był odporny na okaleczenia Embarga handlowe w USA. (AP Photo / Vahid Salemi)

Iran przeżywa kryzys gospodarczy. USA ponownie nałożyły sankcje, które blokują Iranowi sprzedaż ropy naftowej za granicą, po decyzji prezydenta Trumpa o wycofaniu się z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi w 2015 roku.

„Budżet przesyła światu wiadomość, że pomimo sankcji będziemy zarządzać krajem”, powiedział prezydent Hassan Rouhani na sesji otwierającej Parlament.

Powiedział, że proponowany budżet będzie przeciwdziałał „maksymalnej presji i sankcjom” ze strony USA.

Irańskie media, w tym półoficjalna agencja informacyjna Tasnim, podały, że przedłożony budżet podniesie podatki, sprzedaje część nieruchomości rządowych i doda więcej obligacji rządowych. Ale z wypowiedzi Rouhani nie było od razu jasne, czy proponowane środki w pełni zrekompensują gwałtowny spadek dochodów z ropy.

Rouhani dodał, że Iran również skorzysta z finalizowanej pożyczki w wysokości 5 miliardów dolarów od Rosji.

Powiedział, że USA i Izrael pozostaną „beznadziejne”, pomimo ich celu osłabienia Iranu poprzez sankcje.

Stwierdził, że budżet ma na celu udzielenie większej ulgi i „usunięcie trudności” dla biednych ludzi poprzez znaczne zaspokojenie potrzeb żywnościowych i medycznych.

Następny irański rok podatkowy rozpoczyna się 20 marca, wraz z nadejściem perskiego Nowego Roku. Budżet ma wynieść około 40 miliardów dolarów, około 10% więcej niż w 2019 r. Wzrost ten następuje, gdy kraj cierpi z powodu 40% stopy inflacji.

Parlament ma czas do początku lutego na omówienie projektu budżetu. Rada Strażników, strażnik konstytucyjny, musi zatwierdzić projekt ustawy, aby stała się ona prawem.

Nieszczęścia gospodarcze Iranu częściowo podsyciły gniew obserwowany podczas szeroko zakrojonych protestów w zeszłym miesiącu, które irańskie siły bezpieczeństwa brutalnie stłumiły. Amnesty International twierdzi, że w wyniku zamieszek zginęło ponad 200 osób. Iran jak dotąd nie spowodował śmierci w całym kraju.

 

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: