Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

„Ho ho ho… oto rzeczywistość…”

Okres świąt Bożego Narodzenia z pewnością dla wielu z nas jest czasem do spotkania z najbliższymi. To czas, gdy słuchamy świątecznych melodii, gromadzimy się przy suto zastawionym stole, szczęśliwe dzieci biegają wokół pięknie przystrojonej choinki i tylko oczekujemy by dorwać się do błyszczących prezentów zapakowanych w czerwone kokardy.

Znalezione obrazy dla zapytania choinka swiateczna zdjecia

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Śmiech, serdeczność, zabawa, świąteczna atmosfera wypełnia cały dom i tylko do pełni szczęścia brakuje świętego mikołaja, który by wpadł przez komin z workiem dodatkowych prezentów.

Najlepszy czas?

Społeczeństwo stworzyło mit, że święta Bożego Narodzenia to najlepszy czas w roku, kiedy wszyscy zbierają się, by świętować idealny dzień. I mimo iż tak powinno być, to rzeczywistość pokazuje, jak wiele osób walczy.

Na przykład, ktoś, kto stracił najlepszego przyjaciela w Wigilię 20 lat temu, może nie mieć ochoty na kolędowanie w tym roku. Ktoś, kto jest samotny nie będzie miał szansy podzielenia się opłatkiem z bliską osobą. Inny ktoś będzie przechodził lęki z powodu wspomnień z przeszłości.

„To wtedy mamy te szczególne choroby, zgony lub traumę” – powiedział Sam Moreno, psycholog z Moline, Illinois. „Święta wywołują pewnego rodzaju przeszłe nieprzyjemności.”

Znalezione obrazy dla zapytania choinka swiateczna zdjecia

Świat każdego jest inny. Nigdy nie wolno porównywać się z innymi. Wiele osób lubi Święta Bożego Narodzenia i sprawia, że czują się szczęśliwi. Dla innych może to być bardzo ciężki okres do przetrwania.

Warto poznać powody, dla których Boże Narodzenie jest trudne dla ludzi, by później móc być bardziej wyrozumiałym i pomocnym w tym szczególnym czasie:

Po pierwsze, nie wszyscy mają rodzinę. Nie każdy może spędzić ten czas z najbliższymi. Wiele osób może czuć się w tym okresie wyjątkowo samotnie.

Niektórzy ludzie w naszym życiu nie są już obecni: być może zmarli. Więc Boże Narodzenie może zawierać wspomnienia, których nie można już dzielić z osobą, którą kochałeś. Brakuje ukochanej osoby, a tęsknota i żal jest trudna do zniesienia.

Jeśli jesteś niedawno rozwiedziony może to być smutny i samotny czas w roku. Święta mogą przypominać Ci czasy, które kiedyś były szczęśliwe. Może to być trudne również dla dzieci rozwiedzionych rodziców, które muszą zrównoważyć widzenie między dwoma domami.

Znalezione obrazy dla zapytania samotnosc w boze narodzenie zdjecia

Kiedy nie rozmawiasz z krewnymi, rodzinne spotkania mogą wywoływać różnego rodzaju emocje, takie jak poczucie winy, niechęć lub wewnętrzny konflikt. Komunikacja może być trudna.

Próba zadowolenia wszystkich swoich krewnych – decydowania o tym, co dostać, kogo zobaczyć i co zrobić – może sprawić, że niektórzy ludzie poczują się winni i sfrustrowani.

Wiele osób ma rodzinę lub przyjaciół mieszkających w dalekich krajach, co powoduje tęsknotę i poczucie samotności.

Sporo ludzi jest zmęczonych fizycznie i psychicznie o tej porze roku. Boże Narodzenie bywa stresujące ze względu na wzrost aktywności.

Święta mogą być czasem lęków i fobii oraz niepokojów związanych z tą porą roku. Obawy te mogły się rozwinąć z powodu doświadczeń z przeszłości.

Znalezione obrazy dla zapytania samotnosc w boze narodzenie zdjecia

Boże Narodzenie często przynosi wzrost niekontrolowanych wydatków. Brak wystarczających środków na zakup prezentów może prowadzić do poczucia winy, smutku i porażki.

Praktyczne wskazówki pomocne w przetrwaniu Świąt Bożego Narodzenia w tym roku:

Zastanów się na jakich imprezach towarzyskich chcesz być, nie rób nic na siłę. Decyduj w zgodzie z samym sobą.

Nie porównuj się do innych. Bądź wdzięczny za to, co masz w swoim życiu, a nie czego nie masz. Akceptacja tego może sprawić, że poczujesz się spokojniejszy i szczęśliwszy.

Zminimalizuj stres w swojej głowie. To tylko kolejny dzień – minie, jak każdy inny.

Ustaw limit na świąteczne wydatki i podarunki.

Zorganizuj się wcześniej, przygotuj plany, które będą skuteczne dla Twojej rodziny lub Ciebie. Poproś o pomoc. Nie musisz robić wszystkiego samemu. Z pewnością będzie to pomocne i zmniejszy napięcie i stres.

Ruch to zdrowie, zatem wykonaj kilka ćwiczeń, idź na spacer, pooddychaj świeżym powietrzem, bądź aktywny.

Znajdź czas na odpoczynek i relaks.

Podobny obraz

Nie izoluj się.

Pamiętaj: smutek nie jest depresją. Może być częścią radosnego święta, jeszcze słodszy dzięki zapamiętanej obecności tych, których już tu nie ma.

Świąteczny gest

Nostalgia podczas świąt Bożego Narodzenia jest powszechna. Nie jesteś sam. Co można zrobić? Konieczne może być mobilizowanie się by wejść na inną ścieżkę myślenia. Być może są miejsca do odkrycia, emocjonalne konfrontacje, które warto podjąć, lub osoby w potrzebie, którym możesz pomóc. Zaangażowanie się w wolontariat, ludzka życzliwość, pomocna dłoń lub przekazanie datku dla potrzebujących to jeden ze sposobów. Dotarcie do tych, którzy są pośród nas, jest czymś innym. Czasami Ci, którzy wydają się mieć to wszystko, zmagają się z rozpaczą na osobności, wewnątrz siebie. Może jest coś czego nie mówią, może coś się stało. Twój gest może coś zmienić.

zrodlo:psychologia-spoleczna.pl

zdjecia z internetu

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: