IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
730 views

Grecja pomaga Trypolisowi „blokować tureckie statki”, gdy libijska wojna rozlewa się na Morze Śródziemne

Długoletnia wojna o Libię po Kaddafim grozi teraz przeniesieniem się na Morze Śródziemne, gdy Turcja i Grecja staną po obu stronach konfliktu. Każda ze stron zagraża teraz sojuszniczym statkom innych na wodach południowych po kontrowersyjnej umowie morskiej, która rozszerzyła roszczenia Turcji u wybrzeży Libii.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W czwartek generał Kalifa Haftar z siedzibą w Bengazi ogłosił, że jego libijska armia narodowa rozpoczęła „ostateczną decydującą bitwę” o przejęcie kontroli nad stolicą Trypolisu przez wspierany przez ONZ rząd porozumienia narodowego (GNA).

„Nadeszła godzina zero dla szerokiego i całkowitego ataku, jakiego oczekuje każdy wolny i uczciwy Libijczyk” – powiedział Haftar w telewizyjnym adresie, informuje Al Jazeera. „Dziś ogłaszamy decydującą bitwę i postęp w kierunku serca stolicy, aby ją uwolnić … posuwajcie teraz naprzód naszych bohaterów”. Od ośmiu miesięcy temu Haftar rozpoczął oblężenie Trypolisu, które zostało zatrzymane w ostatnich miesiącach.

Turcja była najbliższym wojskowym zwolennikiem GNA w Trypolisie, nawet ostatnio podpisując kontrowersyjną umowę morską, po dostarczeniu ciężkiej broni, aby odeprzeć atak Haftara. Latem ubiegłego roku LNA zaatakowało nawet tureckie okręty wojenne, podczas trwającej wypowiedzianej wojny z każdym tureckim statkiem lub samolotem. Ten element „wojny zastępczej” grozi obecnie udziałem Grecji.

Kilka dni temu Erdogan potwierdził, że jego kraj podpisał dwustronne memorandum, sfinalizowane 27 listopada, które pozwoli siłom tureckim wjechać na terytorium lub wody Libii na wniosek władz GNA.

„Dzięki nowej umowie między Turcją a Libią możemy prowadzić wspólne operacje poszukiwawcze w tych wyłącznych strefach ekonomicznych, które ustaliliśmy” – powiedział Erdogan. Porozumienie ustanowiło linię graniczną szelfu kontynentalnego i wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE) o długości 18,6 mil morskich między dwoma krajami.

Jest krytykowany jako kolejna próba jednostronnego rozszerzenia tureckiego prawa do poszukiwania i wydobycia ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego kosztem Cypru, Grecji, Izraela i Turcji. Zwłaszcza Cypr i Grecja oskarżyły Turcję o naruszenie suwerennych wyłącznych stref ekonomicznych, aw związku z narastaniem nielegalnych aktów agresji, za którymi w dużej mierze stoi UE.

Ale teraz trwający konflikt o eksplorację energii między Turcją a Grecją i Cyprem wszedł na libijską arenę, gdy dowódca sił morskich LNA Haftara, generał dywizji Faraj Mahdawi, ujawnił porozumienie z Grecją, którego celem jest zablokowanie linii morskiej łączącej Kretę ze wschodem morskie granice Libii do statków tureckich.

Generał dywizji Faraj al-Mahdawi powiedział w oświadczeniu do Al-Arabiya, że „istnieje świetna koordynacja między Grecją a Libią w celu monitorowania ruchu statków tureckich w poszukiwaniu ropy lub dostępu do portów w zachodniej części Libii w celu dostarczenia broni do milicji, zwłaszcza port Misurata. ”

Media tureckie i greckie informują, że szef Hafarskiej marynarki wojennej zagroził również „zatopieniem wszelkich tureckich statków badawczych”, które przypływają u wybrzeży Libii, w związku z poszukiwaniem ropy i gazu.

Aron Lund@aronlund

After signing deals with its own puppet state in occupied northern Cyprus and with the pseudo-government in Libya’s Tripoli, Turkey declares that it owns half of the eastern Mediterranean. http://www.hurriyetdailynews.com/map-delineates-turkeys-maritime-frontiers-in-med-sea-149379 

View image on Twitter
74 people are talking about this

„Mam zamówienie… jak tylko pojawią się tureckie statki badawcze, będę miał rozwiązanie. Sam je zatopię. Mam to zamówienie z Haftar” – powiedział generał Mahdawi.

„Sam zatopię wasze statki”, powiedział dowódca pro-Haftar.

Biorąc pod uwagę, że Erdogan ostatnio uznał wsparcie dla Trypolisu za priorytet, i biorąc pod uwagę, że wydaje się, że Grecja jest gotowa zablokować tureckim statkom wejście na szlaki morskie w pobliżu Krety – nie wspominając już o stałym nakazie Haftara, aby zatopić wszystkie tureckie statki wpływające w pobliżu Libii – wydaje się, że następna runda umiędzynarodowionej wojny w Libii jest gotowa do wybuchu w południowej części Morza Śródziemnego.

zrodlo:zerohedge.com/

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: