IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

Eksperci ONZ: Libia jest nowym celem ekstremistów z Państwa Islamskiego

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Eksperci ONZ twierdzą, że ingerencja bojowników czadyjskich i sudańskich w Libii jest „bezpośrednim zagrożeniem” dla bezpieczeństwa i stabilności kraju rozdartego wojną, który lider grupy ekstremistycznej Państwa Islamskiego ogłosił „jednym z główne osie ”przyszłych operacji.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Panel ekspertów powiedział w 376-stronicowym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ opublikowanym we wtorek, że obecność Chadyjczyków i Sudańczyków „stała się bardziej widoczna” w 2019 r. W wyniku intensyfikacji konfliktu w Libii. Stwierdzono, że ich ciągła obecność jako zorganizowanych grup lub najemników „może prowadzić do dalszej niestabilności”.

Libia była zamieszana od czasu wojny domowej w 2011 r., Która obaliła Moammara Kaddafiego, który później został zabity. W chaosie, który nastąpił, kraj został podzielony, słaba administracja wspierana przez ONZ w Trypolisie nadzorowała zachodni kraj i rywalizujący rząd na wschodzie z libijską armią narodową dowodzoną przez gen. Khalifa Hiftera, każdy wspierany przez szereg milicje i zagraniczne rządy.

Hifter rozpoczął niespodziewaną ofensywę wojskową 4 kwietnia, mającą na celu schwytanie Trypolisu, pomimo zobowiązania do wzięcia udziału w krajowej konferencji tydzień później, mającej na celu utworzenie zjednoczonego rządu i przejście do wyborów. W ostatnich miesiącach walka o Trypolis utknęła w martwym punkcie, gdy obie strony wkopały się i ostrzeliwały nawzajem wzdłuż południowych krańców miasta coraz bardziej wyrafinowaną bronią.

Podczas gdy LNA i rząd wschodni cieszą się poparciem Francji, Rosji, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i innych kluczowych krajów arabskich, rząd oparty na Trypolisie jest wspierany przez Włochy, Turcję i Katar.

„Według raportu Jordania, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie rutynowo, a czasem rażąco dostarczały broń, bez większego wysiłku, aby ukryć źródło”, naruszając embargo na broń ONZ.

Eksperci zidentyfikowali wiele przypadków nieprzestrzegania embarga na broń, większość transferów do LNA Hiftera z Jordanii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz większość do rządu Trypolisu z Turcji.

Jednak panel powiedział: „Żadna ze stron nie ma zdolności wojskowych do skutecznego decydowania o wyniku na swoją korzyść”.

Eksperci stwierdzili, że operacje antyterrorystyczne w Libii przeciwko państwu islamskiemu i ekstremistom z Al-Kaidy przez rząd i siły Hiftera oraz wzrost aktywności przez dowództwo Afryki w Stanach Zjednoczonych nadal zakłócają strukturę obu grup i tymczasowo ograniczają ich zdolność do prowadzić operacje.

Ale panel poinformował także o nowym skupieniu się na Libii przez Państwo Islamskie, znanym również jako ISIL, cytując w lipcu wideo lidera Państwa Islamskiego w Libii Mahmuda Massuda al-Baraassiego, znanego również jako Abu Musab Allibi. W filmie raport powiedział: „podkreślił, że Libia jest obecnie jedną z głównych osi przyszłych operacji ISIL, które mają na celu zrekompensowanie utraty ziemi” w Syrii.

„ISIL w Libii finansuje swoją działalność poprzez rabunek, porwanie dla okupu, wymuszenia obywateli Libii oraz transgraniczny przemyt artefaktów i innych towarów” – powiedział panel. „Opodatkowanie sieci handlu ludźmi nadal stanowi źródło finansowania ISIL w Libii”.

Jeśli chodzi o zagranicznych bojowników, eksperci wymienili pięć sudańskich grup zbrojnych działających w Libii – cztery wspierające LNA Hiftera i jedna wspierająca siły rządowe. Wymienili cztery czadyjskie grupy zbrojne – jedną wspierającą LNA, dwie wspierające rząd i jedną ze 100 bojownikami, których frakcje popierają obie strony.

W jednym z przykładów panel oszacował, że 1000 sudańskich żołnierzy z Sudańskich Sił Szybkiego Wsparcia zostało rozmieszczonych w Libii 25 lipca przez gen. Mohameda Hamdana Dagalo, początkowo w celu ochrony infrastruktury krytycznej, aby żołnierze Hiftera mogli przeprowadzać operacje ofensywne.

Panel powiedział, że Sudan i Dagalo, którzy są odpowiedzialni za dowodzenie, naruszyli sankcje ONZ.

Associated Press poinformowała w zeszłym tygodniu, że libijscy urzędnicy rządowi planują skonfrontować Moskwę z powodu rzekomego rozmieszczenia rosyjskich najemników walczących wraz z LNA Hiftera. Urzędnicy amerykańscy oskarżają także Rosję o rozmieszczenie bojowników za pośrednictwem prywatnego wykonawcy ochrony w kluczowych obszarach bitew w Libii w ostatnich miesiącach.

Panel ekspertów ONZ, który monitoruje sankcje wobec Libii, nie wspomniał w raporcie o rosyjskich najemnikach. Kilku dyplomatów stwierdziło, że oczekują podniesienia kwestii rosyjskiego najemnika w Radzie Bezpieczeństwa.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: