Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
519 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1078 views

„Donald Trump zostaje oskarżony i czeka na proces w Senacie USA”

Donald Trump został trzecim prezydentem USA w historii, który został oskarżony przez Izbę Reprezentantów, ustanawiając proces w Senacie, który zadecyduje o tym, czy będzie on nadal sprawował urząd.

Znalezione obrazy dla zapytania trump zdjecia

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Izba głosowała pod dwoma zarzutami – że prezydent nadużył swojej władzy i przeszkodził Kongresowi.

Niemal wszyscy demokraci głosowali za oskarżeniami i przeciw wszystkim republikanom.

Republikanie prezydenta Trumpa kontrolują Senat, więc jest mało prawdopodobne, że zostanie on usunięty z władzy.

Demokraci są już niezadowoleni z przebiegu procesu. Marszałek domu, Nancy Pelosi, wskazała teraz, że może opóźnić wysłanie artykułów impeachmentu do Senatu, aby negocjować warunki postępowania.

Mogłoby to odłożyć proces na czas nieokreślony, odmawiając panu Trumpowi spodziewanego uniewinnienia.

Trump pozostał wyzywający podczas głosowania, opowiadając wiec kampanii w Battle Creek w stanie Michigan: „Podczas gdy tworzymy miejsca pracy i walczymy o Michigan, radykalna lewica w Kongresie jest pełna zazdrości, nienawiści i wściekłości”.

Podpis w mediach„Tani proces impeachmentu” – Trump reaguje na impeachment

Co się stało w głosowaniu?

Po 10 godzinach partyzanckiej debaty na temat zasadności dwóch zarzutów o impeachment przeciwko prezydentowi Trumpowi, Izba wezwała do głosowania w środę około godziny 20:30 (czwartek 01:30 GMT).

Pierwszym zarzutem jest nadużycie władzy, wynikające z rzekomej próby Trumpa wywierania nacisku na Ukrainę, aby ogłosiła dochodzenie w sprawie jego demokratycznego rywala politycznego, Joe Bidena.

Przeszedł 230 głosami do 197, prawie całkowicie na liniach partyjnych. Sprzeciwili się tylko dwóm demokratom – Jeff Van Drew z New Jersey, który ma opuścić imprezę, oraz Collin Peterson z Minnesoty.

Protestujący trzymają znaki wzywające do impeachmentu prezydenta USA Donalda Trumpa przed budynkiem ratusza w Los Angeles, w Los Angeles w Kalifornii, 17 grudnia 2019 r.Prawa autorskie do obrazuGETTY IMAGES
Podpis pod zdjęciemProces wywołał protesty zarówno na korzyść, jak i przeciw

Drugie oskarżenie stanowi przeszkodę dla Kongresu, ponieważ prezydent rzekomo odmówił współpracy przy śledztwie w sprawie impeachmentu, nie ujawniając dowodów z dokumentów i uniemożliwiając kluczowym pomocnikom składanie zeznań.

Minęło 229–198. Demokrata Jared Golden z Maine głosował za pierwszą szarżą, ale wyraził sprzeciw.

Żaden republikanin nie popierał impeachmentu, chociaż byłego członka partii Justina Amasha z Michigan.

Demokratyczny kandydat na prezydenta, Tulsi Gabbard, głosował za „obecnym” w obu sprawach – w rzeczywistości wstrzymał się od głosu. Dwóch członków było nieobecnych z powodów osobistych.

Doniesienie o oskarżeniu stawia Donalda Trumpa obok tylko dwóch innych prezydentów w historii kraju – Andrew Johnsona i Billa Clintona.

Prezentacyjna szara linia

Dzień hiper stronnictwa

Pole analizy autorstwa Jona Sopela, redaktora Ameryki Północnej

I tak się stało. Donald Trump zostaje teraz trzecim członkiem ekskluzywnego klubu, w którym nikt nie chce być członkiem.

Ale twórcy konstytucji z jej postanowieniem o impeachmentu nigdy nie mogliby sobie wyobrazić hiperpartii obywatelskiej – po obu stronach – co było widoczne podczas dzisiejszych sterylnych postępowań Izby. Każda strona ma własną narrację, żadna ze stron nie słucha drugiej. I można z całą pewnością powiedzieć – założę się, że wszystkie moje prezenty, które jeszcze nie zostały jeszcze obdarowane, będą takie same, gdy stanie się to procesem w Senacie w Nowym Roku.

Donald Trump zostanie uniewinniony. Nie będzie zmuszony z urzędu. Więc jakie zmiany? Cóż, Donald Trump będzie miał miejsce w książkach historycznych – i dla człowieka o tak ogromnym poczuciu własnej tożsamości, który będzie bolał. Przenikliwie. Ale 2020? Nie jest to zabójcze uderzenie w prezydenta Trumpa, ale może turbo obciążyć jego ofertę na drugą kadencję. Mówca domu, Nancy Pelosi, zawsze nieufnie podążał szlakiem impeachmentu. W listopadzie dowiemy się, czy obawa ta była uzasadniona.

Prezentacyjna szara linia

Co się potem dzieje?

Proces ma się odbyć w Senacie w Nowym Roku, ale w dość niejasnych okolicznościach.

Partia Republikańska ma większość, co sprawia, że prawie niemożliwe jest usunięcie prezydenta ze stanowiska.

Przywódca większości republikańskiej Mitch McConnell powiedział w zeszłym tygodniu, że senatorowie republikańscy będą działać podczas „całkowitej koordynacji” z zespołem prezydenta podczas procesu, oburzając demokratów, którzy zwrócili uwagę, że senatorowie są zobowiązani do działania w charakterze bezstronnych jurorów.

Doprowadziło to do rosnącego ruchu w Demokratach, aby opóźnić proces, dopóki McConnell – który decyduje o jego zasadach i których świadkowie zeznają – nie będzie zmuszony do prowadzenia go na korzystniejszych warunkach.

Ma się zwrócić do Senatu w czwartek.

Pani Pelosi powiedziała: „Podejmiemy decyzję, kiedy wyślemy [artykuły o impeachmentie], kiedy zobaczymy, co robią po stronie Senatu. Jak dotąd nie widzieliśmy niczego, co byłoby dla nas sprawiedliwe”.

Powiedziała, że Demokraci nie wymienią „menedżerów” – którzy przedstawią sprawę w Senacie za impeachment – dopóki nie zostanie to rozstrzygnięte.

Niektórzy republikańscy pomocnicy powiedzieli Washington Post, że opóźnienie procesu jeszcze bardziej podsyciłoby wiarę, że Demokraci byli zaangażowani w stronnicze nadużycie konstytucji.

Co członkowie Izby mówili podczas debaty?

Pani Pelosi rozpoczęła debatę mówiąc: „Przez wieki Amerykanie walczyli i ginęli w obronie demokracji dla ludu, ale bardzo smutne jest teraz, że wizja republiki naszego założyciela jest zagrożona przez działania Białego Domu.

„Gdybyśmy nie działali teraz, zaniechalibyśmy naszych obowiązków. Tragiczne jest, że lekkomyślne działania prezydenta sprawiają, że impeachment jest konieczny. Nie dał nam wyboru”.

Podpis w mediachDebata lub krzyczący mecz – kluczowe momenty z debaty o impeachment

Doug Collins, najwyższy republikanin w Izbie Sądownictwa, oskarżył demokratów o prowadzenie niesprawiedliwego i nielegalnego śledztwa.

„To jest impeachment oparty na domniemaniu. Jest to impeachment przetestowany w ankiecie na temat tego, co faktycznie sprzedaje się narodowi amerykańskiemu” – powiedział Collins.

Nancy Pelosi w domu

Reuters
Jak głosował Izba

Dwa zarzuty impeachmentu

  • 230–197Nadużycie władzy
  • 229–198Przeszkoda w kongresie
  • 0republikanów opłaty za poparcie w jednym głosowaniu
  • 2Demokraci przeciwni nadużywaniu opłaty za moc
  • 3Demokraci przeciwstawiają się przeszkodom

Źródło: BBC

Prezentacyjna biała przestrzeń

Pani Pelosi podobno poinstruowała demokratów, aby uroczyście potraktowali ten proces. Powiedziała reporterom poza izbą, że jest „smutna” z powodu postępowania, a wielu demokratów zastanawiało się nad rozczarowaniem związanym z impeachmentem.

Podpis medialnyRepublikanin Barry Loudermilk: „Poncjusz Piłat przyznał Jezusowi więcej praw niż demokraci ten prezydent”

Pani Gabbard, która skutecznie wstrzymała się od głosu, powiedziała, że uważa, iż Trump jest winny popełnienia wykroczenia, ale że nie może poprzeć „procesu partyzanckiego, napędzanego przez plemienne animozje”.

W całym kraju w ciągu 24 godzin poprzedzających głosowanie protestujący przeciw impeachmentowi wyszli na ulice. Setki ludzi zebrało się we wtorek wieczorem na Times Square w Nowym Jorku, skandując: „Powiedz mi, kto jest ponad prawem? Nikt nie jest ponad prawem!”

Jak zareagował pan Trump?

Podczas debat w Izbie Trump kilkakrotnie tweetował, nazywając argumenty demokratyczne „ATROCIOUS LIES BY THE RADICAL LEFT” oraz „ASSAULT ON THE REPUBLICAN PARTY !!!!”.

Podczas wiecu w Michigan powiedział kibicom: „Demokraci deklarują swoją głęboką nienawiść i pogardę dla amerykańskiego wyborcy.

„Próbowali mnie oskarżyć od pierwszego dnia. Próbowali mnie oskarżyć, zanim uciekłem”.

Prezydent dokonał także nadzwyczajnej interwencji w przededniu środowego głosowania, pisząc zirytowany sześciostronicowy list do pani Pelosi, oskarżając ją o ogłoszenie „otwartej wojny z amerykańską demokracją”.

Biały Dom opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że prezydent był „przekonany, że zostanie w pełni zwolniony” w procesie senackim.

Schemat blokowy impeachmentu
Biała przekładka

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Grafika BBC
Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: