Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
438 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1032 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
811 views

„Dlaczego nie chcemy wrócić do Polski?”

Dla jednych smutne, dla drugich naganne, dla trzecich nawet godne potępienia i nazwania „zdrajcą Narodu”, jednak taka jest prawda, iż część z nas nie czuje więzi z Polską, nie ma poczucia patriotyzmu.

Wielka Brytania to jeden z najczęściej obieranych kierunków emigracji Polaków ostatnich dekad. Zostaliśmy tu mimo spadku wartości funta, choć część nas pamięta cudowne czasy, gdy jeden funt przekraczał wartość siedmiu złotych. Przez ostatnie kilka lat wciąż słyszymy magiczne i złowrogo brzmiące hasło “Brexit”.

Dlaczego nie chcemy wrócić do Polski?Czy większość Polaków z UK rzeczywiście chce wracać do Polski?… (Fot. Getty Images)

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Od miesięcy dodatkowo musimy starać się o “status osoby osiedlonej”, jako gwarancję pozostania w Wielkiej Brytanii po dacie “Brexitu”. Tylko, że owy “Brexit” ciągle jest przekładany i pomału przyzwyczajamy się do stanu oczekiwania na nowa datę ostatecznego wyjścia z Unii Europejskiej, na przemian z odłożeniem daty na kolejne miesiące.

Polacy opuszczają Wielką Brytanię, choć większość z powracających do Kraju nie robi tego z powodu “Brexitu”. Wracamy do Polski, gdyż taki zakładaliśmy sobie plan, że odłożymy tu na dom, długi, samochód, czy inne dobra materialne i zgodnie z pierwotnym założeniem, mija czas naszego pobytu w Wielkiej Brytanii. Nie jesteśmy w stanie współegzystować w multikulturowym Londynie, nie odpowiadają nam tutejsze zwyczaje, zarabiamy mniej, niż sobie założyliśmy, tęsknimy za Polską, mamy tam zapewnioną dobrą pracę. Powodów jest mnóstwo, jednak “Brexit” na pewno nie jest główną przyczyną naszych powrotów.

Większość z nas wybiera jednak, by zostać w Wielkiej Brytanii i choć każdy z nas ma własną historię oraz indywidualne przeczyny, dla których tu zostaje. Można jednak wymienić kilka najczęstszych powodów, jakie nami kierują podczas decyzji o pozostaniu na Wyspach.

Jedni wracają, inni zmieniają kierunek emigracji… (Fot. Getty Images)

Finanse

Choć sytuacja zarobkowa w Wiejkiej Brytanii zmieniła się na gorsze na przestrzeniu ostatnich lat, to jednak nadal nam się to “opłaca”. Tutaj, nawet jeśli zarabiamy najniższą pensję lub nie mamy pracy przysługują nam przeróżne zasiłki, dofinansowania, a posiadanie dzieci to tylko dodatkowy “plus” w kwestii benefitów. Oczywiście nie ma nawet co porównywać zarobków i przeliczenia na złotówki do “raju” sprzed lat, ale nie jest źle, a dla wielu z nas wciąż o niebo lepiej niż w Polsce.

Poglądy

Jest to dość rozległy temat. Od polityki do zwykłego postrzegania otaczającej rzeczywistości. Część z nas “nienawidzi” partii rządzącej Polską, część nie znosi polskiej “zaściankowości”, wciąż istniejącego rasizmu, “wtykania nosa w nie swoje sprawy”, mentalności i tym podobnych. W Wielkiej Brytanii czujemy się też bardziej swobodnie jeśli chodzi o nasze życie prywatne – tu o wiele łatwiej jest być nam w zwiąkach z osobą tej samej płci, z obcokrajowcem, zwłaszcza czarnoskórym.

Rodzina

Nie odkryję Ameryki pisząc, że duża liczba Polaków założyła tu rodziny, ich dzieci chodzą do angielskich szkół, przyjaźnią się z obcokrajowcami, a odnalezienie się po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii byłoby niezwykle trudne. Tu też jako rodzice widzimy większe możliwości w kwestii przyszłości dla naszego potomstwa. Wiele polskich rodzin, nawet jeśli decyduje się na powrót, to zakłada sobie plan czekania np. aż dziecko skończy przedszkole czy szkołę. Sam fakt, iż rodzinę, którą założyliśmy posiadamy tu, sprawia, że mniej nas “ciągnie” do Ojczyzny.

Otoczenie

A więc przyjaciele, znajomi, praca, czy nawet ulubione parki, kawiarnie, puby – to wszystko sprawia, że tu budujemy i mamy swój świat. Po prostu “zapuszczamy korzenie”, im dłużej tu jesteśy, tym więcej powiązań mamy z tym krajem, z miastem, w którym mieszkamy, dzielnicą, okolicą. I prawda jest taka, że trudno nam się odnaleźć w Polsce, gdyż zostaliśmy już przyzwyczajeni do tego kraju. Z wadami i z zaletami. Wielka Brytania staje się dla nas jak mąż, kochamy, przyzwyczajamy się i choć nie wszystko jest idealne, to przyzwyczajenie też robi “swoje”.

Brak więzi z Polską

Dla jednych smutne, dla drugich naganne, dla trzecich nawet godne potępienia i nazwania “zdrajcą Narodu”, jednak taka jest prawda, iż część z nas nie czuję więzi z Polską, nie ma poczucia patriotyzmu. Niektórzy z nas nie tęsknią za Ojczyzną, nie chcą do Niej wracać, nie obchodzi ich nawet polityka, kondycja Kraju, bo żyją tutaj, być może mają też brytyjskie obywatelstwo i tu planują swoją przyszłość, starość i śmierć.

Prawo

Wśród polskich emigrantów są też przestępcy, osoby z długami pozostawionymi w Polsce, poszukiwani, ukrywający się lub ci, którzy uciekli od rodziny. Tacy na pewno nie wrócą, co najmniej dopóki nie zostaną czyszczeni z zarzutów lub przedawni się ich wyrok. Doskonałym tego przykładem jest choćby popularny raper Popek, który długi czas mieszkał w północnym Londynie z powodu problemów z polskim prawem i tutaj zajmował się z powodzeniem tworzeniem muzyki.

Dłuższy plan

Jak już wcześniej wspomniałam, część z nas ma jakiś plan, na zarobienie tutaj pieniędzy, odkładanie na mieszkanie w Polsce, lub też zarabiają tu na kolejne raty, czy też mieszkając i pracując tu, budują dom w Kraju. Tacy Rodacy są najczęściej świetnie zorganizowani, mają wszystko wykalkulowane, obliczone, więc po prostu czekają na koniec kontraktu, rat, do momentu uzbierania konkretnej kwoty.

Polacy emigrują tam, gdzie dobrze zarabiają i gdzie czują się dobrze… (Fot. Getty Images)

Czekanie na…

Niezdecydowani Polacy również nie wracają do Polski. Wahają się czy wracać, czy zostać, mówią, że zobaczą, czy będzie “ten Brexit”, lub że czas pokaże. Niektórzy z nas oddają swój los w nieswoje ręce, pozwalają, by to ktoś inny niż oni sami zadecydowali, bo sami nie mają sprecyzowanego planu odnośnie swojego dalszego życia. Będą więc czekać, może Wielka Brytania jednak wyjdzie z Unii Europejskiej, może mnie zwolnią z pracy, może “Brexitu” nie będzie, a może dostanę podwyżkę, może się przeprowadzę, może hałaśliwy sąsiąd “z góry” się wyprowadzi, a może wygram “w zdrapkę”.

Brak perspektyw w Polsce

Pamiętajmy, że różne były przyczyny, dla których wyemigrowaliśmy do Wielkiej Brytanii. Pewna część z nas zrobiła to z powodu braku perspektyw do godnego życia w Polsce. Nie wątpię, że wielu Polaków wyjechało tu bez wykształcenia, doświadczenia, a tu udoskonalali swoje umiejętności, znaleźli pracę, dzięki której zdobyli trwałe zatrudnienie, dostali podwyżki i dobrze im się tu powodzi.

Są też ludzie, którzy z powodu sytuacji losowych, często tragicznych, nie mogą sobie pozwolić na powrót do Polski, a tutaj dostają chociażby zasiłki i mieszkanie socjalne. Weźmy pod uwagę na przykład samotne matki, które tu pracując dorywczo, są w stanie utrzymać siebie i potomstwo na godnym poziomie, a z powodu braku wykształcenia oraz braku pomocy bliskich nie mogą wrócić do Kraju.

A jakie są przyczyny, dla których Wy nie wracacie do Polski?

zrodlo:londynek.net

Rate this post

3 thoughts on “„Dlaczego nie chcemy wrócić do Polski?”

 1. 90 % Polskiej Emigracji …. to Emigracja ”zarobkowa” … doprowadzili do tego bezmyślnie rządzący i ci z lewa i ci z prawa … nie wnikam w to czy byli sterowani ”odgórnie” czy z własnej głupoty … ważne , że pozbyli się RZESZY ludzi , zdolnych , zdrowych i co najważniejsze , chęćliwych do pracy .

  Musimy pamiętać o tym , że … HONOREM I PATRIOTYZMEM RODZINY NIE WYKARMISZ !!!

  Mnie sytuacja polityczno – ekonomiczna także zmusiła do Emigracji zarobkowej … i tak od roku 1999 jestem cały czas poza domem w wiecznej tułaczce … skazany na życie w OBCYCH MI NACJACH … lecz coś za coś .
  Wybór należał do mnie , czego z perspektywy czasu NIE ŻAŁUJĘ .

  Mam rodzinę … 3 chłopaków ”ustawionych” i wyedukowanych … aż miło patrzeć , że mój wysiłek Emigranta nie poszedł na marne .
  To co osiągnęli i dobra które mają … zawdzięczają tylko tej Emigracji …
  Państwo – do czego jest zobowiązane – nie kiwnęło małym palcem w kierunku tych osiągnięć … to na HUJ MI TAKIE PAŃSTWO … na HUJ MI TAKI KRAJ …

  Być może jak bym był ”REWOLUCJONISTĄ” myślał bym inaczej tak jak niejaki ”NIKODEMEK ANONIMUS” …. bądż Pani ukrywająca się pod nickiem ”sagtta” .
  Lecz wywrotowcem – samobujcą nie jestem … i nie mam najmniejszego zamiaru oddać życia za COŚ … co z góry jest skazane na porażkę … i to bardzo bolącą .

  Jak można WRÓCIĆ do KRAJU … który nie ISTNIEJE POLITYCZNIE I EKONOMICZNIE …. w obecnej chwili POLSKA to nazwa GEOGRAFICZNA i tylko .

  Po co mają wracać ? do czego ? … po to tylko , że aby dostać się do lekarza specjalisty czekać … MINIMUM TRZY MIECHY ? … wolne żarty … ale takie PACANY jak ten POJEB ”HAKER” NIKODEMEK czy WYROCZNIA MOSKIEWSKA ”sagitta” drą japy … NA MURY … PATRIOTYZM i HONOR … głęboko w dupie to mam … choćbyśmy zaklinali rzeczywistość … nie wiem jak , to nic nie zmienimy … zgniotą nas i przejadą po nas walcem … przy najmniejszej naszej próbie ”podniesienia” głowy .

  Szkolnictwo zawodowe padło … kto wyedukuje dzisiejszą młodzież [jak starzy fachowcy już wymrą] … jak trzeba zbudować od podstaw okręt …. statek ….. jak odlać dobrą stal …. kto …. ? …. Przemysłu nie ma … więc do czego wracać … na zgliszczach budować NOWE …. ?

  Namawiam każdego zdrowo myślącego … pierdolnij to wszystko i wypierdalaj z tego kraju puki jeszcze granica jest otwarta .

  Widzimy także , że rządzący poszli po bandzie … po najmniejszej linii ”oporu” … i miast zastanowić się jak sprowadzić Emigrację z powrotem do KRAJU …. w miejsce powstałej ”dziury” demograficznej …. sprowadzają nam jakiś UKRÓW …. PAKISTAŃCZYKÓW i huj wie jakich jeszcze PATAŁACHÓW .

  1. Skoro wywołałeś mnie Stasiu do tablicy, to i dostaniesz odpowiedź wg. swoich zasług. To mówisz, że sytuacja polityczno-ekonomiczna zmusiła cię do wyjazdu z Polski za pieniędzmi? A ja twierdzę, że tylko ekonomiczna, no ale jak każdy zadufany osobnik musiałeś dodać sobie ozdobnik w postaci „polityczny”. Ha, ha i kto tu robi z siebie bojownika? Bo z pewnością nie ja, na którą to moją osobę nędznie się powołujesz a jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to zamknij twarz! i nie wypowiadaj się o kimś kogo nie znasz i w-uja masz do powiedzenia na czyjś temat!

   Chwalisz się, że cyt. „To co osiągnęli i dobra które mają … zawdzięczają tylko tej Emigracji …” Z tego wysnuwa się prosty wniosek, że to są pasożyty a nie samodzielne i pracowite osoby,które potrafiły po skończonych szkołach coś osiągnąć. Od siebie nic? Wstydziłabym się takich dzieci. Dzieciom się pomaga, ale nie żyje się za nich ich życiem, bo wychowuje się kolejnych pasożytów. Ich życie i to w ich gestii leży to, aby to życie sobie organizowały i osiągnięcia miały ze swojej pracy. Nawet na tym Zachodzie młodzież od 15-go roku życia dorabia sobie w wakacje. Tak, tak! To nie tylko polski wynalazek. Za komuny też młodzież w wakacje różnie sobie dorabiała.

   Mam nadzieję, że już pozbyłeś się polskiego obywatelstwa, bo na w-uj państwu tacy obywatele! Jesteś Stasiu miękkim zrobiony, nawet bardzo miękkim i ta miękkość cały czas z ciebie wychodzi.

   Ha, ha! Wskaż mi ten fragment paranoiku, gdzie darłam ryja „na mury” i na jakie „mury”? Jedyny nawet nie mur, ale beton to widzę w twoim zakutym łebku! No i najważniejsze Stasiu… A dla kogóż tak chcesz opróżnić Polskę z Polaków, że tak namawiasz wszystkich do porzucenia swojej ojcowizny i udania się w nieznane na tułaczkę? Masz już następnych do zapełnienia miejsc po Polakach? Podobna sytuacja do tej jak i na Bliskim Wschodzie i w Afryce, ciekawe dla kogo są te wolne miejsca, jak już pozbędą się mężczyzn z tych rejonów?
   Gadasz Stasiu jak typowy Chazar i taktyka całkiem podobna… Do czego namawiasz ludzi? Do pozostania bezpaństwowcami i tchórzami, którzy wszędzie nie będą w swoim państwie, ale zawsze w obcym? Taka prawda. Nawet jak co niektórym uda się zmienić obywatelstwo to nigdy nie będą w nowym państwie u siebie. Zawsze się pozostanie tylko gościem. To kolejna prawda.

   A ja dam rodakom inną myśl pod rozwagę. Podróżujcie, zwiedzajcie inne kraje Europy i przede wszystkim jak tylko się da poznajcie te kraje od tzw. podszewki. Porównujcie co jest lepsze, dlaczego jest lepsze, dlaczego u nich pewne mechanizmy się sprawdzają a u nas nie itd. Nawet zatrudniajcie się okresowo u innych, żeby lepiej poznać życie, ludzi itd. Niech każdy przekona się na własnej skórze jak wygląda realne życie w innych państwach/narodach. Ale zostawcie sobie furtkę bezpieczeństwa, żeby zawsze mieć szansę powrotu do siebie, do swojego kraju, do swoich. Tylko tchórz i ostatni tłumok oddaje swój kraj za free obcym i nie walczy o swoje. Ja złodzieja zawsze ścigam i nie odpuszczam, a Wy? To nasze dziedzictwo i zawsze będzie nasz kraj, tak jak i Polska była krajem naszych przodków, nawet jak nas na mapach nie było, ale to był nasz kraj i wielu Polaków wracało, w różnych epokach, w różnych sprawach ale do siebie. No i bez zbędnej brawury nigdzie, bo bohaterów mamy tylu, że sąsiadów moglibyśmy obdzielić i jeszcze dużo by nam pozostało. Więcej poległych bohaterów nam nie potrzeba. Polsce potrzebni są żywi Polacy. No i nie żyjmy złudzeniami, bo to co się zbliża nieuchronnie, to będzie najgorsza okupacja jakiej Polacy doświadczyli. Aby przybliżyć temat z czym możemy mieć do czynienia to wkleję poniżej link. Wg. mojego odczucia młodego Polaka z amerykańskim akcentem, któremu w łebku się nie namieszało i mądrze mówi (parę rzeczy bym poprawiła, dopowiedziała, ale to nie zmienia meritum) „O Powstaniu Yzraela” https://www.youtube.com/watch?v=AI0VWM0u4eo&list=PLBY_93vxDIXSWugEnXHDb68qjXN0Zpjvk&index=9

 2. Bardzo rzetelny material ja byłem w Anglii kilka lat z rzędu po około 30dni/rok(majac sporo znajomych w agencjach pracy) gdyby nie pogoda to już nikt by mnie w Polsce nie zobaczył…jeżeli jesteś młody po maturze nie masz kasiastych rodzicow/teściów… Jedź.. Niemcy/Anglia i to co chcesz… Chyba żeś Patriota i chcesz na miesięcznie chodzić…to zostań i wspomagaj korporacje-nie polskie, bo polskich nie ma🎄

CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: