IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
724 views

Delegacje Royalty, UE, USA biorą udział w ceremonii Bitwy o Bulge

BASTOGNE, Belgia (AP) – urzędnicy królewscy, USA i Unii Europejskiej biorą udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej – Bitwy pod Bulge, która zatrzymała ostatnią ofensywę Adolfa Hitlera w celu odwrócić losy wojny.

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

O świcie 16 grudnia 1944 r. Ponad 200 000 żołnierzy niemieckich rozpoczęło najbardziej nieoczekiwany przełom przez gęste lasy Belgii i pagórkowate Ardeny w Luksemburgu. Wykorzystując element zaskoczenia i warunki pogodowe sprzyjające atakującemu, Niemcy przebili linię frontu tak głęboko, że stał się znany jako Bitwa o Wybrzuszenie.

Początkowo przewyższała liczebnie armia amerykańska wystarczająco opóźniła atak w zaciekłych walkach, aby umożliwić posiłkom napłynięcie i odwrócenie fali bitwy do Bożego Narodzenia. Po miesięcznej bitwie przeprowadzka do Niemiec była nie do powstrzymania.

W jednej z najkrwawszych bitew wojny liczba zgonów w USA wyniosła ponad 10 000, podobnie jak w przypadku Niemiec.

Ceremonie odbywają się w Luksemburgu i w belgijskiej Bastogne, gdzie miały miejsce niektóre z najbardziej zaciętych walk.

„Pamiętając ten znaczący czas w historii Europy i Ameryki, potwierdzamy nasze zaangażowanie w nasze transatlantyckie partnerstwo i przyjaźń” – powiedziała w weekend Nancy Pelosi, mówczyni z USA.

Delegacji prezydenckiej w USA poprowadzi sekretarz obrony Mark Esper.

zrodlo:apnews.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: