Universe - W taką ciszę
Posted by Viss
485 views
Kapliczki na Roztoczu
Posted by pajak68
1044 views
IN SPACE - Stive Morgan
Posted by Mforum
854 views

„Czy Holandia staje się państwem narodowym?”

„Zdecydowanie mamy cechy państwa narko”, zwierza się Jan Struijs, przewodniczący największego holenderskiego związku policyjnego.

Złożony obraz przedstawiający Derk Wiersum i miejsce jego zamordowania w Amsterdamie

TYM PRZYCISKIEM POSTAW KAWĘ MOŻESZ ODBLOKOWAĆ TREŚCI PREMIUM I DOSTĘP DO STREAM LIVE

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Morderstwo wybitnego prawnika zszokowało Holandię i zadało pytania na temat handlu narkotykami i społeczeństwa

„Pewnie, że nie jesteśmy Meksykiem. Nie mamy 14 400 morderstw. Ale jeśli spojrzysz na infrastrukturę, wielkie pieniądze zarobione przez przestępczość zorganizowaną, gospodarkę równoległą. Tak, mamy państwo narkotyczne”.

Jego słowa odbijają się echem w społeczeństwie konwulsyjnym morderstwem wykraczającym daleko poza bańkę przestępczego podziemia.

Śmiertelne strzelanie do Derk Wiersum zniszczyło tutaj powszechne nieporozumienie: kartele narkotykowe zabijają tylko własne. 44-letni ojciec dwójki dzieci został zastrzelony przed żoną przed ich domem w Amsterdamie we wrześniu.

„Ma to nas przerazić”

Wiersum był prawnikiem świadka oskarżenia koronnego, Nabilem B, który obrócił supergrasę w sprawie przeciwko dwóm najbardziej poszukiwanym podejrzanym w Holandii.

Strzelanie w biały dzień w cichych przedmieściach było postrzegane jako atak na społeczeństwo obywatelskie, demokrację i rządy prawa.

Kobieta idzie obok kwiatów położonych przed domem zamordowanego prawnika Derk Wiersum, 19 września 2019 rPrawa autorskie do obrazuGETTY IMAGES
Podpis pod zdjęciemPo zamordowaniu Derk Wiersum, sondaż opinii publicznej sugeruje, że prawie sześć na 10 Holendrów uważa, że ich kraj jest państwem narodowym

„To ma nas przerazić” – ostrzegł prokurator Fred Westerbeke. „Musimy nadal korzystać z kluczowych świadków, w przeciwnym razie nie uzyskamy więcej.”

Nagle na jaw wyszły obawy, że raj narkomanów zamieni się w raj dla przestępców narkotykowych i osłabiona przez nie gospodarka.

„Kilka incydentów w ciągu ostatnich kilku lat było jak znak na ścianie”, wyjaśnia Wouter Loumans, którego bestseller, Mocro Mafia, to historia przedstawiająca rozwój nowej generacji przestępców w Amsterdamie.

„Były tam znaki, że może przepłynąć ze świata podziemnego do wyższego świata, a teraz tak się stało”.

Loumans wymienia szereg incydentów jako dowód narastającej brutalności:

  • Dwóch młodych chłopców zabitych w strzelaninie Kałasznikowa z kulami odbijającymi się od ścian
  • Matka zamordowana przed swoimi dziećmi
  • Odcięta głowa przed kawiarnią
  • Zabójstwo brata świadka koronnego, Reduana B.
  • Morderstwo prawnika Derk Wiersum
Scena zabójstwa dwóch chłopców w grudniu 2012 r. W AmsterdamiePrawa autorskie do obrazuEPA
Podpis pod zdjęciemZabójstwo dwóch chłopców, zabitych przez pożar Kałasznikowa w grudniu 2012 r., Oznaczało dużą eskalację problemu przestępczości w Holandii
Krótka szara linia prezentacyjna

Co to jest „Mocro Mafia”?

„To slang uliczny. Młodzi Marokańczycy nazywają się„ Mocro ”- mówi Loumans, który napisał książkę z Marijn Schrijver.

„Wymyśliliśmy Mocro Mafia, aby podsumować, o czym była ta książka. Teraz widzę, że używają jej w policyjnych raportach. Ale to nie tylko Marokańczycy. Chodzi o młodych chłopców dorastających w obszarach Amsterdamu, gdzie turyści nigdy nie chodzą.

„To nie są kanały, Rijksmuseum, Van Gogh. To osiedla. Nie mają takich samych możliwości. Są aspiracyjni, szukają kariery w podziemiu”.

Krótka szara linia prezentacyjna

Przestępczość zorganizowana „gnijące społeczeństwo”

Jeszcze przed morderstwem Wiersum w sierpniowym raporcie burmistrza lub Amsterdamu opisano stolicę jako „Valhalla dla przestępców narkotykowych”.

Niderlandy Ferd Grapperhaus ostrzegł, że Holandia nie była jeszcze państwem narodowym, ale groziło mu stanie się jednym z nich.

Bez zdecydowanej interwencji powiedział: „dostaniesz ministra stojącego tutaj w ciemnych okularach, a nie kogoś, kto po prostu da demokratyczną odpowiedzialność”.

„Wiedzieliśmy, że to nadchodzi”, powiedział mi Jan Struijs. „Prawnicy, burmistrzowie, policjanci – grożą nam przestępczość zorganizowana. Rozległy się wszystkie alarmy, ale politycy byli naiwni. Teraz rujnuje beton naszego społeczeństwa”.

W zeszłym roku policja opublikowała zdjęcia podejrzanego o zabójcę Reduana B przed i po atakuPrawa autorskie do zdjęćHOLENDERSKA POLICJA
Podpispod zdjęciem Policja wydała zdjęcia podejrzanego zabójcy Reduana B, brata świadka koronnego, przed i po ataku

Kilka dni później inny holenderski prawnik, Philippe Schol, został postrzelony w nogę podczas strzelania do samochodu podczas spaceru z psem w pobliżu jego domu przez granicę w Niemczech.

Jedno badanie opinii publicznej sugerowało, że 59% ludzi uważa, że Holandia jest teraz państwem narodowym, innymi słowy krajem, którego gospodarka jest uzależniona od handlu narkotykami.

Jak na ironię, w biurokratycznym kraju, który wysyła ci przypomnienia o podatku od psów lub grzywnę za zaległą płatność za parkowanie, gangsterzy pozostają na wolności, a strzelaniny ganglandów regularnie wybuchają.

Krótka szara linia prezentacyjna

Aresztowanie najbardziej poszukiwanych w Holandii

W tym tygodniu doszło do głośnego aresztowania w Zatoce Perskiej.

Ridouan Taghi został zatrzymany przy wjeździe do Dubaju na podstawie fałszywego dokumentu tożsamości i objęty międzynarodowym nakazem aresztowania pod zarzutem licznych morderstw i handlu narkotykami.

41-latek, opisany przez policję jako „najbardziej niebezpieczny człowiek na świecie”, jest podejrzany o nakazanie serii „likwidacji”, w tym zabójstwa Derk Wiersum.

Zdjęcie policyjne Ridouana TaghiPrawa autorskie do zdjęćHOLENDERSKA POLICJA
Podpispod zdjęciem Holenderska policja i agencja policyjna UE Europol wcześniej opublikowały to zdjęcie Ridouana Taghi

Holenderscy prokuratorzy niezwłocznie starali się o jego ekstradycję, przed poważnym procesem gangsterskim w marcu 2020 r., A on został przewieziony do Holandii późno w środę.

Sprawa „Marengo” obejmuje pięć morderstw i serię prób morderstw, w tym brata informatora Nabila B.

Uważa się, że Ridouan Taghi mieszkał w Dubaju z żoną i sześciorgiem dzieci.

Holenderska policja twierdzi, że jego aresztowanie nastąpiło po intensywnej współpracy międzynarodowej, a nie jako tip-tip. W sprawę zaangażowanych było stu detektywów, a szef policji Erik Akerboom powiedział, że aresztowanie było „bardzo ważne dla Holandii”.

Przeczytaj więcej z Anny: Historia Astrid Holleeder: Dlaczego zdradziłam mojego brata szefa zbrodni

„Taghi i jego poplecznicy stanowią zagrożenie dla rządów prawa. Jako policja bardzo ważne jest, abyśmy usuwali groźby” – powiedział.

Następnego dnia sześć osób zostało zabranych w Holandii pod zarzutem prania pieniędzy oraz posiadania narkotyków i broni palnej.

Podczas gdy aresztowanie Ridouana Taghi było sukcesem holenderskiego organu ścigania, Wouter Loumans ma wątpliwości, czy powstrzyma to młodych ludzi od dążenia do podążania jego śladami.

„Chodzi o możliwości w społeczeństwie. Nie różnią się niczym od bankierów i dziennikarzy, chcą zarabiać pieniądze. Jeśli nie jesteś dobrym piłkarzem lub nie masz umysłu, aby wyrwać się z tego świata, to jest ich oznacza. To nie tylko problem narkotyków, to problem społeczny ”.

Krótka szara linia prezentacyjna

Jak duży jest holenderski problem narkotykowy?

Holandia w pewnym sensie stworzyła idealne środowisko dla rozkwitu handlu narkotykami.

Dzięki rozległej sieci transportowej, łagodnym przepisom prawa karnego i karom, a także bliskości wielu lukratywnych rynków, jest to oczywiste centrum globalnego przepływu narkotyków.

Celnicy pokazują kokainę skonfiskowaną w porcie w RotterdamiePrawa autorskie do obrazuHOLENDERSKI PROKURATOR
Podpis podzdjęciem W ciągu trzech dni w tym tygodniu celnicy przechwycili 1457 kg kokainy w porcie w Rotterdamie

Znany pisarz Roberto Saviano, który kronikował świat przestępczości zorganizowanej sieci Neapol Camorra, uważa, że wpływy mafii w Amsterdamie są jeszcze gorsze.

„Istnieją klany z całego świata, ponieważ Holandia jest jednym z najważniejszych portów tranzytowych. Wiedzą, że ktokolwiek kontroluje Niderlandy, ma jedną z arterii globalnego rynku narkotyków”, powiedział w wywiadzie dla Volkskrant.

Na czarnym rynku zarabia się miliardy euro. W 2017 r. W Holandii wyprodukowano narkotyki syntetyczne o wartości ulicznej 18,9 mld EUR (16 mld GBP; 22 mld USD).

Leki miękkie są importowane z Kolumbii i Afryki Północnej od 30 lat. Obecnie znaczna część leków syntetycznych – MDMA, LSD, amfetaminy, GHB i metamfetaminy – jest produkowana w Holandii. W rzeczywistości kraj ten jest uważany za światowego lidera.

Pigułki ekstazy przedstawiające twarz Donalda Trumpa, skonfiskowane przez policję w niemieckim mieście OsnabrückPrawa autorskie do obrazuOSNABRÜCK POLICE
Podpis pod zdjęciemW sierpniu 2017 r. Policja w niemieckim mieście Osnabrück przechwyciła tę przesyłkę tysięcy tabletek ekstazy przedstawiających twarz Donalda Trumpa.

Szef związku policji Jan Struijs podkreśla szybkość, z jaką leki te są transportowane na całym świecie.

„W dniu, w którym Donald Trump został prezydentem, w Schiphol znaleziono pierwsze charakterystyczne pomarańczowe tabletki ekstazy„ Trumpies ”; 24 godziny później były w sprzedaży w Australii.

„W Holandii jest wielu Meksykanów, którzy pomagają produkować krystaliczną metamfetaminę. Widzisz wysyp kokainy w Wenezueli i Surinamie, widzisz bardzo niskie ceny w Amsterdamie, Liverpoolu i Manchesterze. Każdy kupiony gram idzie na zorganizowaną przestępczość i na ich finansowanie kartele narkotykowe.”

Krótka szara linia prezentacyjna

Gdzie Holandia mieści się na mapie narkotyków

Południowoamerykańscy lordowie narkotykowi rozpoczęli wysyłkę do Afryki Zachodniej. Następnie narkotyki poszły na północ przez stare linie przemytnicze z Maroka, a młodzi Marokańczycy, których rodzice przeprowadzili się do Holandii, nadal mieli powiązania rodzinne i szlaki migracyjne.

W ten sposób policja twierdzi, że Ridouan Taghi zdobył fortunę. Odziedziczył lub „przejął kontrolę” nad linią przemytu i zaczął przenosić kokainę zamiast marihuany – która generowała więcej pieniędzy i przemocy.

Podczas gdy przywódcy często działają na arenie międzynarodowej, policja obawia się, że są w stanie wykorzystać wpływy krajowe do kontrolowania zabójców kontraktowych, którzy stają się coraz młodsi.

„Policja rozumie, ale nie ma środków na interwencję”, wzrusza ramionami Jan Struijs, „To nie tylko cięcia budżetowe. Odeszły również zespoły ds. Zapobiegania młodzieży. Więc młodzi ludzie wpadają w radar. Nagle widzimy, jak pomagają w likwidacjach . ”

Ale czy to oznacza, że Holandia zamieniła się w państwo narko?

„Nie mamy zwisających z mostów ciał” – przekonuje Wouter Loumans – „mamy jednak korupcję w dokach, przemoc wobec prawników, groźby dla dziennikarzy. Zdecydowanie ma ona cechy charakterystyczne dla narcystycznej lity”.

Jeśli ma taki status nie do pozazdroszczenia, przejawia się głównie pod radarem.

Holenderska gospodarka może nie być zależna ani zdefiniowana przez przemysł narkotykowy, ale przemysł ten wywiera coraz większy wpływ na społeczeństwo.

zrodlo:bbc.com

Rate this post
CLOSE
CLOSE
%d bloggers like this: